Udany związek nigdy nie jest dziełem przypadku, lecz efektem ciężkiej, codziennej pracy nad relacją. Jednak czasem zwyczajnie nie wiemy, co powinniśmy zrobić, by druga osoba czuła się dobrze u naszego boku. Jak tego dokonać? Oto 20 najlepszych porad na szczęśliwą i długą relację.

Czy istnieje uniwersalna recepta na udany związek? Wiele zależy od temperamentu, charakteru i przekonań osób, które pozostają w relacji. Jednak istnieją pewne uniwersalne kwestie, o których powinien pamiętać każdy partner albo partnerka. Inaczej prędzej czy później, kiedy minie pierwsza faza „różowych okularów”, szybko okaże się, że nie potraficie się porozumieć nawet w najprostszych kwestiach. Chociaż czasami trafiamy na osoby, które po prostu do nas nie pasują, skakanie z kwiatka na kwiatek z myślą, że prędzej czy później ktoś się trafi, szybko może się zemścić i zostaniemy na lodzie na dobre. Dlatego, zamiast się rozstawać, każdego dnia dbajmy o naszą relację. Oto 20 skutecznych porad!

20 PORAD NA UDANY ZWIĄZEK:

1. Otwarcie rozmawiajcie o swoich uczuciach

Jednym z najgorszych błędów, jakie możemy popełnić w związku, jest czekanie, aż druga strona domyśli się, o co nam chodzi. Zamiast czekać, wyjaśnijmy wprost, co nam leży na sercu. Powiedzenie: – Nie odzywam się, ponieważ zachowałeś się niegrzecznie i sprawiłeś mi przykrość – to właściwy punkt wyjścia do rozmowy. Inaczej pretensje będą narastać i narastać, aż nastąpi wybuch.

2. Wspólnie podejmujcie decyzję, które dotyczą was obojga

Planujesz wspólny urlop? Zanim wykupisz wycieczkę, zapytaj o zdanie partnera. To, że uwielbiasz wyjazdy nad morze, nie oznacza automatycznie, że inni także za nimi przepadają. Na pewno uda się wypracować kompromis. Może nie musicie od razu popadać w skrajność i jechać w góry, ale oboje jesteście wielbicielami mazurskich jezior?

3. Udany związek to taki, w którym partnerzy są wobec siebie lojalni

Co innego radzenie się bliskich odnośnie do problemów w związku, a co innego obgadywanie partnera w gronie znajomych. Plotki szybko się rozchodzą i prędzej czy później wieści trafią tam, gdzie tego nie chcesz. Poza tym takie zachowanie jest zwyczajnie niegrzeczne.

4. Nie ośmieszaj swojej drugiej połówki

Krytykowanie na forum publicznym i przytyki nie są ani trochę zabawne, lecz złośliwe i paskudne. Zamiast oskarżać drugą osobę o brak dystansu i poczucia humoru, przeproś i nigdy więcej się tak nie zachowuj. Nikt nie lubi być poniżany, a wyśmiewanie chłopaka lub dziewczyny przed znajomymi i komentowanie jego przywar w niewybredny sposób nie jest niczym innym.

5. Pamiętaj o zasadach dobrego wychowania

Dobre wychowanie obowiązuje także osoby pozostające w związku. Nie obrażaj się, kiedy partner wypomni ci półgodzinne spóźnienie albo skrzywi się, gdy zapomnisz o słowie „proszę”: to, że się kochacie, nie oznacza, że musicie znosić swój brak kultury.

6. Doceniaj drobne gesty

Nie musisz dziękować partnerowi za każdym razem, kiedy pozmywa naczynia albo wyprowadzi psa: to naturalne i właściwe, że dzielicie się obowiązkami. Jednak na pewno poczuje się doceniony, gdy raz na jakiś czas wspomnisz, że gotuje przepyszne obiady albo cieszysz się, że podwozi cię do pracy, bo dzięki temu nigdy się nie spóźniasz. Inaczej w związku zaczyna narastać frustracja i poczucie, że druga strona nie docenia naszego wysiłku i przyjmuje każdy gest, jakby jej się „należał”. A stąd już tylko krok do kryzysu.

7. Nie próbuj na siłę zmieniać drugiej osoby

Jeśli twój chłopak nie aspiruje do roli biznesmena i nie wyobraża sobie siebie w korporacji, nie namawiaj go. Może nie zarabia kilkunastu tysięcy, ale ciężko pracuje, jest specjalistą w swojej dziedzinie i koledzy – w tym szef – uwielbiają go i cenią. Skoro tak bardzo pragnęłaś mieć u boku prezesa wielkiej firmy, dlaczego wybrałaś naukowca albo bibliotekarza?

8. Przymknij oko na drobne niedoskonałości

Partner dba o porządek i myje po sobie talerze, ale raz na jakiś czas zdarzy mu się zostawić gdzieś kubek po kawie? Zamiast robić mu wykład, po prostu odłóż rzecz do zlewu. On robi to samo, kiedy znajduje twoje porozwieszane po krzesłach sukienki. O ile nie musisz wyręczać drugiej osoby na okrągło, naprawdę nie ma co zawracać sobie głowy drobnymi grzeszkami. Udany związek jest wart tego, by czasami przymknąć oko.

9. Krytyka to nie motywacja!

Krytykowanie, wytykanie każdego potknięcia, zwłaszcza w obecności innych osób, nie sprawi, że partner weźmie się za siebie. Wręcz przeciwnie – poczuje się sto razy gorzej i odechce mu się wszystkiego, a już na pewno pracy nad sobą. Co innego wyjaśnienie swojego stanowiska i podanie argumentów, a co komentarze, że koledzy twoich koleżanek są od niego lepsi, a on nic nie osiągnie.

10. Spędzajcie wspólnie czas

Czas spędzony na wspólnym oglądaniu filmów i rozmowie ma zupełnie inną jakość niż milczący posiłek lub mijanie się w korytarzu przed pracą. Postarajcie się wygospodarować dla siebie chociaż godzinę, kiedy będziecie zajęci wyłącznie sobą i będziecie mogli porządnie się wygadać.

11. Wychodźcie na randki

To mit, że randki są dobre tylko dla nastolatków, a po ślubie lub kilku wspólnych latach stanowią zwykłą stratę czasu. Wręcz przeciwnie: taki czas we dwoje pozwoli wam na wniesienie odrobiny romantyzmu w rutynę. Kiedy zobaczysz swojego partnera w eleganckim ubraniu, a sama włożysz kobiecą sukienkę, szybko przypomnicie sobie, dlaczego tak za sobą szaleliście na początku znajomości.

12. Flirtowanie to nie jest niewinna zabawa

Flirtowanie, opowiadanie partnerowi o swoich fantazjach z udziałem znanych wam osób lub pocałunki nie są tylko niewinną zabawą. To wyraz nielojalności, a wręcz niewierności wobec drugiej osoby. O ile takie działania nie odbywają się za przyzwoleniem obu stron, a jedna z osób czuje się wyraźnie niekomfortowo, unikaj ich jak ognia. Inaczej ryzykujesz, że wieloletnia, mozolnie budowana relacja rozpadnie się dla kilku minut przyjemności.

13. Szanuj prawo do prywatności

Bycie z w związku nie oznacza, że automatycznie decydujecie prawo do czytania jej korespondencji. Podobne działania są nawet karalne! Poza tym im dłużej będziesz czytać rozmowy partnera i doszukiwać się oznak zdrady, tym bardziej zacznie ci się wydawać, że on także nie szanuje twojej prywatności. O ile nie istnieją wyraźne przesłanki, że partner cię oszukuje, może mieć na sumieniu przestępstwo lub zdradę, trzymaj się z daleka od jego komputera lub telefonu.

14. Nie lekceważ problemów drugiej osoby

Nawet jeśli problemy partnera wydają ci się banalne, nie wyśmiewaj go. Po prostu wyjaśnij mu, że twoim zdaniem nie ma czym się przejmować i poradź, co powinien zrobić. By mieć udany związek, nie możesz bagatelizować kłopotów drugiej połówki tylko dlatego, że nie posiadasz podobnych doświadczeń. Kłótnia z koleżanką z pracy albo sąsiadem może naprawdę zdenerwować człowieka, nawet jeśli zdajesz sobie sprawę, że za kilka dni nikt nie będzie o niczym pamiętał.

15. Zazdrość zrujnuje każdy związek, dlatego jej unikaj

Nie chodzi wyłącznie o zazdrość wobec osób, które adorują naszą drugą połówkę, lecz także o znajomych oraz rodzinę. O ile nie mamy do czynienia z sytuacją, kiedy jesteśmy całkowicie ignorowani na rzecz kolegów, a mama chłopaka wtrąca się we wszystko, nie czepiajmy się, kiedy wychodzi bez nas. Związek nie oznacza, że należymy do kogoś na wyłączność i wolno mu teraz spędzać czas wyłącznie z nami.

16. Nie rozliczaj drugiej osoby z każdej wydanej złotówki

Jeśli partner wydaje wspólne pieniądze na imprezy albo gadżety, a lodówka świeci pustkami lub brakuje na rachunki, powinnaś poważnie z nim porozmawiać – to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne. Jednak krzywienie się, że chłopak kupił sobie nową grę albo książkę, to naprawdę zbędność.

Pomyśl, jak denerwowałoby cię, gdyby wyliczał ci każdą złotówkę wydaną na fryzjera lub kosmetyczkę. Póki w równym stopniu dokładacie się do waszego gospodarstwa, macie prawo pozwalać sobie na drobne przyjemności bez pytania drugiej osoby o zgodę.

17. Nie bądź egoistą: pamiętaj, że związek to dwie osoby

Fakt, że mieszkacie w twoim mieszkaniu, nie oznacza, że partner musi ci się absolutnie podporządkować. Nie każ mu pozbywać się swoich rzeczy, bo brakuje miejsca na twoje ubrania, jeśli zajął tylko połowę szafy. Absolutnie niedopuszczalne jest wyrzucanie cudzej własności bez pozwolenia, nawet gdy – w twoim przekonaniu – zagraca przestrzeń.

18. Sposób na udany związek? Nie zmuszaj partnera do robienia rzeczy, których nie znosi

Jeśli partner nie przepada za horrorami, nie zmuszaj go, żeby chodził z tobą do kina, kiedy tylko pojawi się kolejny film grozy. Dlaczego po prostu nie wybierzecie się na gatunek, który oboje lubicie? Chłopak jest weganinem, a ty regularnie jesz mięso? Nie próbuj zmienić jego nawyków, serwując mu na obiad kotlet albo sałatkę z kurczakiem.

19. Stawiaj wyraźne granice

Nie lubisz, jak chłopak wydzwania do ciebie, kiedy jesteś w pracy? Po prostu mu o tym powiedz. Nie chcesz spędzać całego urlopu wyłącznie we dwoje, lecz pragniesz wygospodarować trochę czasu dla rodziny i przyjaciół? Zaproponuj, żebyście wyjechali na tylko na tydzień, bo chcesz jeszcze zobaczyć się z bliskimi.

Nie musisz usprawiedliwiać się, przepraszać albo tłumaczyć: masz pełne prawo, by nie dopasowywać każdej decyzji pod partnera. Udany związek to nie taki, w którym partnerzy zgadzają się we wszystkim, lecz gdzie potrafią dojść do porozumienia i darzą się szacunkiem.

20. Nie rób nic wbrew sobie

Ta zasada odnosi się zarówno do drobnych spraw, jak i decyzji światopoglądowych oraz życiowych. Jeśli nie czujesz potrzeby posiadania dzieci, a twój partner nalega, byście zostali rodzicami, nie zgadzaj się. Instynkt macierzyński nie zawsze przychodzi, a maluch doskonale wyczuwa, że mama wcale za nim nie przepada – to prawdziwa trauma zarówno dla dziecka, jak i kobiety.

Twojemu partnerowi podobają się obcisłe sukienki, ale noszenie ich to dla ciebie prawdziwa mordęga? Po prostu tego nie rób: nikt nie ma prawa narzucać ci, jak powinnaś wyglądać. Udany związek nie polega na tym, że staracie się maksymalne dostosować do wizji drugiej osoby. Co innego przyjazna sugestia, a co innego narzekanie, że ktoś zakłada luźną koszulkę i dresy zamiast marynarki. Jeśli zachowujemy się i wyglądamy inaczej, niż byśmy chcieli, szybko staniemy się sfrustrowani i niezadowoleni, co bez wątpienia odbije się nie tylko na otoczeniu, ale przede wszystkim związku.

Czy już potrafisz zadbać o związek? Zobacz zdjęcia:

udany związek
fot. unsplash.com Nathan McBride

Udany związek wymaga wielkiego wysiłku, ale warto go podjąć, by cieszyć się szczęściem u boku ukochanej osoby.

udany związek
fot. unsplash.com Alvin Mahmudov

To mit, że po ślubie lub kilku latach wspólnego życia nie można już chodzić na randki. Wręcz przeciwnie!

udany związek
fot. unsplash.com rawpixel

Żaden związek nie przetrwa, jeśli nie będziecie ze sobą otwarcie rozmawiać o problemach i wątpliwościach.
udany związek
fot. unsplash.com Ben White

Obgadywanie swojego partnera przed znajomymi to wyraz nielojalności. Poza tym możesz być pewna, że prędzej czy później i tak dowie się o wszystkim.

udany związek
fot. unsplash.com Caique Silva

O ile nie żyjecie w otwartym związku, flirtowanie albo pocałunki z kimś innym mogą doprowadzić do poważnego kryzysu, a nawet zakończenia relacji.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jak naprawić związek? 10 kroków do poprawy relacji z partnerem
  2. Dlaczego nie jestem gotowa na związek? 6 powodów, które krzyczą POCZEKAJ!
  3. Toksyczny związek. 10 oznak, że czas zakończyć niezdrową relację

Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w Onecie, „Gali”, Szajn i „Maglu”. Kocha sztukę i literaturę. Miłośniczka psów, kawy i seriali. Typowy millennials.