Ulga na dziecko za 2020 rok może przynieść części rodziców poważny zastrzyk gotówki. Okazuje się, że w tym roku niektórzy mogą liczyć nawet na dodatkowe kilka tysięcy złotych. Trzeba jednak spełnić konkretne warunki. Przedstawiamy szczegóły.

Początek roku to czas, kiedy zaczynamy rozliczać podatki. Wypełniając PIT nie zapomnij, że ulga na dziecko może zasilić konto twojej rodziny. Wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych informacjach.

Ulga na dziecko: komu przysługuje

Ulga przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życiana każde niepełnosprawne dziecko otrzymujące dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną bez względu na jego wiek oraz na każde dziecko do 25 roku życia, które kontynuuje naukę, ale jego dochody, nieuwzględniające renty rodzinnej, nie mogą przekraczać kwoty 3 089 zł.

Warunkiem zastosowania ulgi na dziecko jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim.  Samo posiadanie władzy rodzicielskiej (bez jej wykonywania), podobnie jak utrzymywanie tylko sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacenie alimentów, nie wystarcza do zastosowania ulgi.

Jeżeli masz więcej niż jedno dziecko – nie ma żadnych ograniczeń dochodów. Możesz uzyskać ulgę bez względu na swoje zarobki. Jeśli samotnie wychowujesz jedno dziecko, nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł.

Jeśli przez cały rok jesteście w małżeństwie i macie jedno dziecko nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł. Natomiast jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim z drugim rodzicem dziecka – twoje zarobki nie mogą przekraczać 56 000 zł.

Ulga na dziecko za 2020: ile wynosi

Ulga na dzieci wynosi:

  • na pierwsze dziecko 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
  • na drugie dziecko 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
  • na trzecie dziecko 166,67 zł miesięcznie (rocznie 2 000,04 zł),
  • na czwarte i każde kolejne dziecko 225 zł miesięcznie (rocznie 2 700 zł).

To oznacza, że jeśli masz troje dzieci, w sumie możesz otrzymać nawet 4 224,12 zł. (1 112,04 zł na pierwsze dziecko, 1 112,04 zł na drugie dziecko i 2 000,04 zł na trzecie dziecko). Uwaga, rodzic czwórki dzieci może liczyć na nawet 6924,12 zł rocznie!

Jak odliczyć ulgę? Swoją ulgę odliczysz w corocznym zeznaniu podatkowym, musisz przygotować PIT-37 albo PIT-36 i załącznik PIT/O. Małżeństwa dostaną jedną ulgę. Przy wspólnym zeznaniu podatkowym należy wpisać ulgę na każde dziecko, przy zeznaniu oddzielnym ulgę możecie wpisać po równo lub podzielić w dowolny sposób, np. jedna osoba wpisuje 80%, a druga 20%.

Jeśli twój podatek nie umożliwia odliczenia ulgi, która ci przysługuje – możesz dostać kwotę ulgi, której nie możesz wykorzystać – czytamy na gov.pl. Musisz jednak pamiętać, że ta kwota jest ograniczona i nie może przekroczyć zapłaconych przez ciebie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu. 

Źródło: gov.pl

Polecane przez redakcję Lelum:

 

Poprzedni artykułNie żyje Peter Mark Richman
Następny artykułPamiętacie Sebastiana Wątrobę z ,,W11”? Dziś trudno go rozpoznać, od 10 lat jest na emeryturze policyjnej
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: marta.m.kulik@gmail.com.