EKUZ czy polisa do Grecji – co lepsze?

Wyróżnia się dwie podstawowe formy ochrony ubezpieczeniowej na zagraniczne wyjazdy, a mianowicie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i prywatną polisę turystyczną. Są to dwa odrębne produkty różniące się przede wszystkim zakresem ochrony. 

Kartę EKUZ oczywiście warto posiadać, ale trzeba pamiętać o wynikających z niej ograniczeniach. Obowiązuje w krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii – jedynie w publicznych placówkach zdrowia mających zawarty kontrakt z Narodowym Systemem Świadczeń Zdrowotnych (greckim odpowiednikiem polskiego NFZ). Uprawnia do korzystania z opieki medycznej w podstawowym zakresie na zasadach obowiązujących w danym kraju. Nie uwzględnia wielu ryzyk, z jakimi wiąże się podróż do Grecji, np. kradzieży bagażu czy utraty dokumentów, a także nie gwarantuje dostępu do bezpłatnych świadczeń.  

Z kolei prywatne ubezpieczenie turystyczne do Grecji daje znacznie szersze możliwości. Zachowuje ważność niezależnie od miejsca pobytu i rodzaju placówki (publiczna lub prywatna), a zakres ochrony da się elastycznie dopasować do indywidualnych potrzeb – w zależności np. od tego, czy ktoś nastawia się w Grecji na plażowanie i zwiedzanie, czy na aktywny wypoczynek.

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Grecji – czyli jakie?

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Grecji to ubezpieczenie odpowiadające konkretnym preferencjom. Narzędzie na https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/ pozwoli porównać oferty wielu towarzystw i wyłonić polisę spełniającą wymogi pod względem ceny i zawartości. 

Powinna ona zawierać:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • pakiet assistance obejmujący transport medyczny oraz akcje ratownicze i poszukiwawcze,
  • ubezpieczenie NNW stanowiące podstawę do wypłaty odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku,
  • OC w życiu prywatnym chroniące przed finansowymi następstwami szkód nieumyślnie wyrządzonych osobom trzecim,
  • ubezpieczenie bagażu, które przydaje się w przypadku kradzieży, zaginięcia lub utraty rzeczy osobistych.

Oprócz tego warto sprawdzić, co jeszcze proponuje ubezpieczyciel. Polisę można poszerzyć o rozmaite dodatki, np. ubezpieczenie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka (niezbędne, jeśli ktoś zamierza w Grecji nurkować, surfować czy żeglować etc.), ubezpieczenie chorób przewlekłych (osoby cierpiące na chorobę przewlekłą powinny poinformować o niej ubezpieczyciela), ubezpieczenie domu bądź mieszkania na czas wyjazdu czy popularny w ostatnim czasie dodatek, jakim jest pandemia Covid-19.

Suma gwarantowana w polisie do Grecji – dlaczego ma znaczenie?

Koszty leczenia w Grecji są bardzo wysokie, np. za 5-dniową hospitalizację spowodowaną złamaną ręką płaci się średnio 10 tys. zł. Na transport medyczny do Polski trzeba natomiast wydać od 30 tys. zł do 100 tys. zł. 

Zakres ochrony ma kluczowe znaczenie dla skuteczności polisy. Jednak nie mniej istotne są kwoty, na jakie ubezpieczono poszczególne ryzyka. Zaleca się, aby np. koszty leczenia i transportu medycznego przy wyjazdach na terenie Europy ubezpieczać na minimum 25 tys. euro. Zbyt niska suma gwarantowana może okazać się niewystarczająca, co poskutkuje tym, że część wydatków ubezpieczony będzie musiał ponieść z własnej kieszeni.
Artykuł sponsorowany

Poprzedni artykułSkandal, Magda Gessler przesadziła. Biedna kelnerka zalała się łzami, właściciel restauracji palił się ze wstydu
Następny artykułOgromna, pilna ewakuacja. Natychmiast podniesiono alarm, służby ruszyły do akcji w polskim mieście
Copywriter, specjalistka z dziedziny reklamy natywnej. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i globtroterka. Miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).