Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Ofiary przemocy domowej mogą od teraz liczyć na szybką pomoc. Ustawa antyprzemocowa weszła w życie
Julia Saracen
Julia Saracen 06.12.2020 16:29

Ofiary przemocy domowej mogą od teraz liczyć na szybką pomoc. Ustawa antyprzemocowa weszła w życie

ustawa antyprzemocowa
Fot. Manadatory Credit: Photo by Chameleons Eye / Rex Features (1479637m) A woman who is a victim of domestic violence is crouched in a corner of a house and is protecting herself from injury Various

Ustawa antyprzemocowa weszła w życie 30 listopada. Wszystkie ofiary przemocy domowej mogą liczyć na szybką interwencję. Najważniejszym zapisem jest bezzwłocznie opuszczenie mieszkania i zakaz zbliżania się do ofiar przez osoby, które zagrażają życiu lub zdrowiu domowników.

Ustawa antyprzemocowa ma zapewnić bezpieczeństwo dla osób, które są ofiarami przemocy domowej. Dotychczas to właśnie one musiały uciekać w popłochu. Najczęściej była to kobieta z dziećmi, która szukała schronienia u rodziny, znajomych, a agresor przebywał w ich wspólnym mieszkaniu.

Czym jest ustawa antyprzemocowa?

Ustawa antyprzemocowa ma raz na zawsze taki scenariusz wykluczyć. Interwencja policji ma udzielić ofierze natychmiastowej pomocy. Przede wszystkim oprawca ma natychmiast opuścić mieszkanie i otrzymuje zakaz zbliżania się do niego na okres 14 dni.
Jeśli ofiara podejmie taką decyzję, może złożyć pismo do sądu o przedłużenie zakazu. Policjanci przez ten czas mają obowiązek monitorować sytuację i sprawdzać, czy agresor stosuje się do zakazu.
Jeśli agresor się nie stosuje, policja może zastosować wobec niego karę aresztu, ograniczenia wolności bądź grzywny, oprawca może także ponieść odpowiedzialność wykroczeniową egzekwowaną w trybie przyspieszonym.

Ustawa zakłada też bardzo ważną zmianę: usprawnienie przebiegu procesu sądowego, który ma trwać maksymalnie do 30 dni. Tutaj znów rolę kluczową odegra policja, ponieważ to właśnie policjanci będą dostarczać pisma procesowe, a nie poczta.

Policja będzie także dostarczać sądowi informacji, które usprawnią proces, na przykład: adres zamieszkania świadka. Dodatkowo funkcjonariusze będą zobowiązani do sprawdzania, czy sprawca przemocy dostosowuje się do zakazu zbliżania się do mieszkania i domowników.

Gdzie zgłaszać przemoc domową?

W razie nagłego zagrożenia należy dzwonić na numer alarmowy 112. Wówczas zostanie udzielona błyskawiczna pomoc, usprawniona nowymi kompetencjami policjantów.
Jeśli zaś potrzebujemy porozmawiać o naszym problemie, dokonać ważnych decyzji bądź chcemy dowiedzieć się, jak chroni nas prawo, możemy zadzwonić pod numer niebieskiej linii, każda z placówek ma osobny telefon, ale ogólny numer niebieskiej linii to 0 – 800 – 1200 – 02.
Nie bójmy się prosić o pomoc. Prawo nas chroni, a pomocy chcą udzielić nam liczny specjaliści.
Powiązane
Poszukiwany, poszukiwana
Z jakiego filmu Barei pochodzi ten cytat? Te teksty znacie na pewno, tylko skąd?