Lelum.pl > Nowości > Uzależnienie niszczy związki tak samo jak zdrada. Na szczęście miłość pomaga w terapii
Karol Osiński
Karol Osiński 20.03.2021 15:24

Uzależnienie niszczy związki tak samo jak zdrada. Na szczęście miłość pomaga w terapii

fot. Kat J/unsplash.com

W dzisiejszych czasach bardzo często możemy spotkać się ze zwierzeniami, jakoby jeden z partnerów w związku miał problem z nałogami. Według statystyk w Polsce co piąta osoba pali papierosy, 900 tys. osób uzależnionych jest od alkoholu, a także rośnie ilość hazardzistów i internetu. Zatem wato odpowiedzieć sobie na pytanie, czy uzależnienie niszczy związek tak samo jak zdrada? Podobno miłość, jest lekarstwem na wszystko.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu ludziom ciężko jest zwalczyć swoje uzależnienie. Odbija się to nie tylko na zdrowiu osobistym, ale bardzo często na związku z partnerami. Czy owy problem można zwalczyć bezgranicznym uczuciem?

Jakie nałogi najgorzej wpływają na związki?

Teoretycznie każda osoba znajdująca się w związku partnerskim, lub małżeństwie może odpowiedzieć na to pytanie na swój sposób, jednak nie jest tajemnicą, że w jakiś sposób nałogi odbijają się na relacjach międzyludzkich. Każde uzależnienie niesie za sobą konsekwencje, które dotykają nie tylko osoby uzależnionej, ale również jego otoczenie.

Wśród najbardziej popularnych nałogów wymienia się: palenie papierosów, uzależnienie od alkoholu, internetu, czy hazard. Coraz częściej usłyszeć można także historie, że jeden z partnerów uzależniony jest od pornografii, przez co ma problemy z życiem seksualnym.

Zatem co możemy zrobić, żeby eliminować uzależnienia, a przy tym odpowiednio dbać o relacje z partnerami? Psychiatra z WUM Bartosz Łoza w rozmowie z portalem kobieta.interia.pl stwierdził, że najwięcej związków upada przez uzależnienie od papierosów, co poparł przeprowadzonymi przez naukowców z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego badaniami:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Uzależnienie od palenia papierosów jest jednym z głównych czynników niepowodzenia w związku […] ryzyko rozpadu małżeństw, w których tylko jeden partner jest palaczem, jest nawet o 90 proc. wyższe niż wśród par, w których pali albo obydwoje partnerów, albo żaden z nich. Stąd być może popularność alternatywnych sposobów przyjmowania nikotyny (podgrzewacze, e-papierosy), które są mniej obciążające estetycznie – podaje psychiatra.

Czy miłość może pomóc w zwalczeniu uzależnienia?

Wielu ludzi decyduje się na zwalczanie nałogów w samotności, poprzez stosowanie tzw. silnej woli. Niejednokrotnie jest to bardzo skuteczne, ale nie długotrwałe. Walka z uzależnieniem w związku partnerskim może okazać się bardzo trudna i niemożliwa do wykonania bez pomocy ukochanej osoby.

Wiele osób stosuje metodę szantażu, która polega na tym, że jedna z osób wywiera presję, na partnerze mówiąc: Jeśli mnie kochasz, to skończ z … (nałogiem). To może zadziałać, jednak wiąże się z tym pewne ryzyko, polegające na ograniczeniu zaufania do drugiej osoby. Doktor Bartosz Łoza uznał, że partnerzy powinni od siebie żądać rezygnacji z zachowań, które mogłyby prowadzić do uzależnień. Wszystko jest zależne od wyrobienia odpowiedniego nawyku:

To kwestia odpowiedzialności. Na pewno powinni to ułatwiać i wspierać. Szereg uzależnień rozwija się w wyniku kultywowania codziennych nawyków. Jeśli nie można sobie wyobrazić spotkania towarzyskiego bez drinka lub dymka, a często odbywa się to w formie całej rozbudowanej ceremonii, to powstają warunki do rozwoju uzależnienia. Trzeba mieć odwagę zmieniać nawyki – podkreśla specjalista.

Miłość potrafi zwalczyć każdy problem, jednak należy podejść do niego z głową i sposobem. Na sam koniec warto dodać, że pandemia koronawirusa działa bardzo korzystnie na rozwój uzależnień. Dr Łoza podał, że w 2020 roku spadła ilość narodzin dzieci, oraz odbyło się mniej ślubów, natomiast wzrosła liczba palaczy. Warto zastanowić się nad swoim postępowaniem i zmianą nawyków.

Zobacz zdjęcia:

Uzależnienie

Według statystyk najwięcej związków spowodowanych uzależnieniem jednego z partnerów upada przez palenie papierosów.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: kobieta.interia.pl