Wakacje w październiku są idealne dla tych, których męczą tłumy turystów, obecnych w popularnych kurortach w lipcu czy sierpniu. Podpowiemy wam, jakie destynacje warto wziąć pod lupę, rozważając urlop w trakcie jesieni. Jest w czym wybierać. Nie tylko Grecja i Włochy oferują nam ciekawe miejsca, w których możemy należycie odpocząć i cieszyć się przyrodą czy zabytkami.

Jeżeli decydujemy się na wakacje w październiku, warto dowiedzieć się wcześniej, jakie temperatury panują na interesujących nas obszarach. Być może chcemy przedłużyć upalne lato, a być może od niego odpocząć. Lekkie słońce i muskający nasze policzki wiatr. Wielu o tym marzy po fali upałów, jaka zalała Polskę w tym roku. Podpowiemy wam, za czym się rozglądać, aby wizję te urzeczywistnić.

Gdzie wyjechać na wakacje w październiku?

1. Zakhyntos (Grecja) – w październiku na tej greckiej wyspie nadal jest ciepło, zazwyczaj możemy jednak zapomnieć o upałach, jakie zadomowiają się na niej w okolicach lata. Średnia temperatura maksymalna wynosi tam w październiku – 25 st. C. Zdarzają się delikatne, przelotne deszcze. Nazwa wyspa pochodzi od imienia syna króla Dardanonsa oraz Elektry, Zakynthusa. Legenda głosi, że chłopak był maleńką wysepką – oczarowany. To on rozwinął na niej kulturę.

2. Toskania (Włochy) – średnia temperatura w drugim miesiącu jesieni wynosi tam 21 st. C. Jest zatem idealna na zwiedzanie, a jego entuzjastów w naszym kraju nie brakuje. Miejsc, wartych odwiedzenia jest tutaj naprawdę bardzo wiele. Wystarczy wspomnieć o wieży w Pizie czy Plazzo del Campo, czyli średniowiecznym rynku z czerwonego marmuru, znajdującym się w Sienie. Możemy przechadzać się historycznymi uliczkami, podziwiać zamki czy rozmaite kościoły. To raj dla miłośników aktywnego wypoczynku i estetów, którzy pragną nacieszyć swoje oczy pięknymi formami architektonicznymi. Nie da się tu nudzić.

3. Sardynia – wyspa, która kusi nas bogactwem krajobrazowym. Do dyspozycji mamy jeziora, plaże, morza, a także góry. Znajdziemy tutaj także wąwozy, wodospady, skalne urwiska czy jaskinie. Sardynia nazywana jest kontynentem w miniaturze. Chyba niebezpodstawnie. Średnia temperatura maksymalna wynosi tutaj 21 st. C. Swoją nazwę wyspa zawdzięcza synowi Herkulesa, Sardusowi Peterowi, który zajął ją kilka wieków p.n.e. Nie, nazwa urokliwej wysypki nie pochodzi od sardynek. To one zawdzięczają jej swoje nazewnictwo. W pobliżu wyspy znajdowały się bowiem ich ławice.

Gdzie jeszcze wyjechać na wakacje w październiku?

4. Sycylia – ta włoska wyspa przyciąga nas do siebie śródziemnomorskim klimatem. Średnia temperatura maksymalna w październiku to 23 st. C. Największa wyspa w basenie Morza Śródziemnego ma nam do zaofeorwania m.in. takie rarytasy jak wulkan Etna czy starożytna świątynia Valle dei Templi. Ta ostatnia wpisana jest na listę UNESCO i stanowi pomnik narodowy Włoch.

5. Chalkidiki, Riwiera Olimpijska – Półwysep Chaldycki w październiku pozostaje miejscem ciepłym. Spodziewać się możemy temperatur w okolicach 22 st. C. Temperatura wody w tym okresie roku przeważnie wynosi 21 st. C. Jego plaże (Półwyspu Chaldyckiego, rzecz jasna) określane są mianem najpiękniejszych w Grecji. Nie oznacza to, że leżenie na plaży jest jedyną opcją spędzania tam czasu. Możemy udać się na zwiedzanie m.in. stanowiska archeologicznego, pozostałości miasta, w którym na świat przyszedł sam Arystoteles. Mowa o antycznej Stagirze. Niedaleko znajdują się także Saloniki i Jaskinia Petralona, gdzie znajdziemy szczątki pierwszego hominida, odnalezionego na terenie Europy.

6. Tel-Aviv (Izrael) – to propozycja dla tych, którzy lubią się porządnie wygrzać. Tutaj, słupki pokazują na termometrach ok. 29 st. C. Mowa oczywiście o październiku. Jest zatem nadal bardzo gorąco. Woda w zbiornikach wodnych nagrzana jest aż do 26 st. C., co umożliwia komfortowe kąpiele w morzu. Będąc w Tel-Avivie, nie można nie wstąpić na Bazar Karmel, którego każda uliczka specjalizuje się w innego rodzaju asortymencie, a do naszych uczu docierąją rozmowy w języku…rosyjskim. Stara Jaffa to z kolei część miasta, która zachwyca bogactwem historycznym. Warto wiedzieć, że Tel-Aviv nazywany jest Nowym Jorkiem Bliskiego Wschodu. Czy słusznie? Do oceny pozostawiamy to wam. Pakujcie walizki!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

wakacje
Fot. unsplash.com @anacristina

Wakacje w październiku? Czemu nie?

wakacje w październiku
Fot: unsplash.com Slava Bowman

Wystarczy wybrać miejsce, gdzie wciąż złapiemy trochę wakacyjnego klimatu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Babski wieczór? Maseczki z wina i czekolady to prawdziwy hit!
  2. Maminsynek? Sprawdź 15 sygnałów, że właśnie na niego trafiłaś!
  3. Martyna Wojciechowska opowiedziała, jak Marysia zareagowała na adoptowaną córkę
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jej największą pasją jest podróżowanie. Kocha dobre jedzenie, filmy i seriale. Jej największym marzeniem jest przejechanie wraz z przyjaciółmi słynnej drogi 66 w Stanach Zjednoczonych. Miłośniczka Disney'a. Uwielbia poszerzać swoje horyzonty i zdobywać wiedzę.