Dzień narodzin wcześniaka jest najbardziej niebezpiecznym dniem w jego życiu. To wtedy ryzyko śmierci i kalectwa jest największe. Ale lekarze na całym świecie pracują nad tym, aby więcej dzieci przeżyło tego dnia.

13-tygodniowe dziecko mniejsze od dłoni mamy przeżyło, kiedy lekarze umieścili je w torbie na kanapki.

13-tygodniowy wcześniak

Większość ciąż trwa 40 tygodni. Dziecko urodzone przed 37. tygodniem nazywane jest wcześniakiem. Postęp medyczny sprawił, że ponad 9 na 10 wcześniaków przeżywa, a większość rozwija się normalnie.

Bardzo wcześniaki są bardziej narażone na problemy rozwojowe. Niemowlęta urodzone w wieku od 23 do 24 tygodni mogą przeżyć, ale jest to ryzykowne.

13-tygodniowa Orla-May Rospo-Hughes urodziła się 28 stycznia. Dziewczynka ważyła zaledwie 490g. Lekarze uratowali życie dziecka, umieszczając je w torbie na kanapki tuż po urodzeniu, aby pomóc regulować temperaturę ciała malucha.

Rodzice Emily Rospo i Samantha Hughes zostali poinformowani, że Orla-May może nie przeżyć – druzgocący cios dla pary, która przez trzy lata starała się o dziecko.

Wcześniak został uratowany przez lekarzy

Jak opisał portal Metro, na którym można zobaczyć również fotografie dziecka, para była zszokowana, gdy Emily musiała przejść nagłe cesarskie cięcie w zaledwie 27 tygodni po zdiagnozowaniu niewydolności łożyska. Po porodzie Orla-May została umieszczona w plastikowej torbie na kanapki, aby ją ogrzać, podczas gdy była przenoszona do sali reanimacyjnej.

– Powiedziano mi, że torba na kanapki ma utrzymywać jej temperaturę. Nigdy wcześniej o tym nie słyszałam – wyznała mama dziewczynki.

– Widok jej tam w takim stanie był przerażający – była malutka. Poprosili mnie o przecięcie pępowiny i po raz pierwszy zobaczyłam nasze piękne dziecko; Nigdy nie widziałem czegoś tak małego i kruchego – dodał tata dziecka.

Para nie była jeszcze w stanie trzymać córki, ponieważ pozostaje w inkubatorze, ale nadal mogą jej dotykać i być blisko 24/7.

– Wiem, że mamy przed sobą długą drogę, ale codziennie modlę się, aby Orla-May wyrosła na dużą i silną – podsumowała Samanta.

dziecko
Metro.co.uk

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Metro.co; Pregnancybirthbaby.org.au

 

Poprzedni artykułMichał Piróg wyznał o myśli o gwiazdach programu ,,Dance Dance Dance”. ,,Jestem w szoku”
Następny artykułBorys Szyc o odejściu Marzeny Rogalskiej z TVP. Wspomniał również o Kammelu