Wegetarianizm to dieta wciąż budząca wiele kontrowersji. Wiedza o niej nie jest wcale tak rozpowszechniona, jak można by się spodziewać, choć na pewno mówi się o niej więcej niż 30 lat temu. Pani Irenka, bohaterka kampanii RoślinnieJemy ma 93 lata i od trzech dekad nie je mięsa. Jak sama mówi o swoim wegetarianizmie: Mam 93 lata i nie mam na co umrzeć.

Obecnie diety wegetariańska i wegańska (czyli taka, w której unika się wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego) zyskują coraz większą popularność i promowane są przez wiele organizacji, takich jak na przykład Otwarte Klatki

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Dieta wegetariańska jest zdrowa. Do takiego konsensusu dochodzi większość organizacji, które ją badają, na przykład Brytyjska Służba Zdrowia czy Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków. Oczywiście, musi to być dieta odpowiednio zbilansowana. Dieta składająca się z chipsów i Coca-Coli również będzie wegetariańska, co nie czyni jej zdrową. 

Nie znaczy to oczywiście, że dieta, w której występuje mięso, musi być niezdrowa. Warto natomiast zauważyć, że osoby spożywające mięso są bardziej narażone na choroby serca oraz że spożywać mięso powinno się jedynie kilka razy w tygodniu. Nie może ono stanowić podstawy każdego posiłku. Dieta taka nie będzie dostarczać organizmowi wszystkich wartości odżywczych. 

Najstarsza wegetarianka w Polsce?

Wspomniana już wcześniej organizacja Otwarte Klatki powiększyła się ostatnio o członka honorowego. Jest nim Pani Irenka, bohaterka kampanii RoślinnieJemy, z którą możecie zapoznać się TUTAJ. Jest ona mieszkanką domu seniora Harmonia, ma 93 lata i od 30 lat nie je mięsa. W krótkim filmie autorstwa Julii Rogowskiej wygląda na zasmuconą, kiedy słyszy, że jest w tej kwestii fenomenem na skalę Polski.

Jak opowiada jeden z kucharzy, pani Irena nie jest wybredna. Zje cokolwiek, byleby tylko nie mięso, bo zależy jej na tym, żeby nie krzywdzić żadnych zwierząt. Opowiada z humorem o tym, że nawet muchom daje spokój. 

Film, w którym poznajemy panią Irenę, pokazuje nam również promującą wegetarianizm, ucztę, jaka została zaserwowana mieszkańcom domu seniora Harmonia. Nikt z poczęstowanych nie zorientował się, że zaserwowano im wyłącznie wegańskie potrawy. 

Jeszcze raz zachęcamy się do zapoznania się z kampanią Otwartych Klatek RoślinnieJemy lub do dołączenia do wyzwania 22 Dni Vegan Challenge.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

wegetarianizm
facebook.com/roslinniejemy

Pani Irena została honorową członkinią organizacji Otwarte Klatki. 

wegetarianizm
youtube.com Otwarte Klatki

Udowadnia, że wegetarianizm wcale nie jest jedynie domeną młodych.

wegetarianizm

youtube.com Otwarte KlatkiKucharze wypowiadają się o niej w samych superlatywach. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Poprzedni artykułBarbara Kurdej-Szatan na intymnym zdjęciu z łóżka. Towarzyszy jej dwóch mężczyzn, nie ma tam jej męża
Następny artykułCórka Lecha Wałęsy wyszła za mąż. Pan młody zdobył się na nietypową rzecz
Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego