Wiadomość, którą przekazał Onet, sprawi, że wiele osób pracujących za granicą nie będzie miało zbyt dużo powodów do radości. Zmiany wejdą w życie wraz z nowym 2021 rokiem. Sejm właśnie uchwalił ustawę, dlatego sprawa wydaje się być już przesądzona. Będzie ona miała duży wpływ na ogromną liczbę osób.

Onet ma dla ludzi pracujących za granicą złą wiadomość. Trzeba się spodziewać ogromnej zmiany już od nowego roku. O wszystkim dowiedziano się ze Strefy Biznesu.

Zła wiadomość dla ludzi pracujących za granicą

Onet poinformowało, że będą zmiany dla ludzi pracujących za granicą. Ludzie, którzy zarobkują poza granicami naszego kraju, znowu zapłacą podwójny PIT. Zmiany wejdą w życie już od 2021 roku.

Jak dodaje Strefa Biznesu, taki właśnie jest efekt zmniejszenia tzw. kwoty abolicyjnej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych — PIT, której zamierza dokonać rząd. Portal dodaje, że „sprawa jest już praktycznie przesądzona, bo Sejm uchwalił właśnie ustawę„.

Takie zmiany są szczególnie ważne dla osób pracujących za granicą, m.in. w części krajów w Europie i w USA.

— […] Polska ma wciąż niekorzystne dla podatników umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z konstrukcją umożliwiającą płacenie podatku w kraju zarobku, a od nadwyżki — dodatkowo w Polsce, zgodnie z polskimi stawkami podatkowymi — czytamy w Strefie Biznesu.

Kwota abolicyjna została wprowadzona właśnie po to, aby zniwelować niekorzystne zasady i to bez potrzeby renegocjowania umów międzynarodowych. Z zapisu ustawy wynika, że teraz w praktyce niektórzy wrócą do płacenia dwóch podatków dochodowych.

Metoda zaliczenia proporcjonalnego wymaga obliczenia podatku od łącznej sumy przychodów osiągniętych zarówno w Polsce, jak i za granicą, z możliwością odliczenia podatku zagranicznego. Jeśli jednak podatek zapłacony w innym kraju jest niższy od tego polskiego, to podatnik musi dopłacić różnicę.

  1. Tragiczna wiadomość we Wszystkich Świętych. Dziś rano zmarł jeden z najwybitniejszych Polaków
  2. Ratownik medyczny ujawnił rozpaczliwą prawdę nt. służby zdrowia. Wielu woli milczeć, fakty są bezlitosne
  3. Jackowski miał porażającą wizję, wszystko ma rozegrać się już dziś. Pozostało tylko czekać, Polacy będą zrozpaczeni

Czym jest ulga abolicyjna?

— Ulga abolicyjna zwalnia podatników z konieczności dopłacenia tej różnicy i jednocześnie wyrównuje sytuację podatników, którzy znaleźliby się w gorszej sytuacji, ze względu na fakt, że z krajem, w którym pracują, Polska zawarła mniej korzystną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania — czytamy na Strefie Biznesu.

Powyższe informacje to bardzo zła wiadomość dla Polaków, pracujących regularnie za granicą. Teraz będą musieli zapłacić PIT według polskiej tabeli podatkowej.

Większość z nich zarabia kwoty powyżej 20 tys. euro, a więc obejmie ich stawka 38 proc. Jest ona dużo wyższa niż w innych europejskich państwach, jak np. w Holandii, Austrii czy USA, z którymi Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z „zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego”.

Portal przypomniał, że jak do tej pory przepisy upraszczały te zawiłe kwestie dla pracujących za granicą.

— Wystarczyło, iż wiedzieli oni, że uzyskując dochody z pracy poza Polską i płacąc podatki za granicą, co do zasady nie będą oni zobowiązani do dokonywania dodatkowych dopłat do podatków w Polsce — czytamy w Strefie Biznesu.

— Rząd ograniczając tzw. ulgę abolicyjną do 1360 zł, tak naprawdę ją likwiduje — mówią eksperci cytowani przez portal.

Od 2021 roku ulga zostanie praktycznie zniesiona. Rząd uzasadnia to tym, że „obecnie powszechnie znane są różnice w zasadach rozliczania się z zagranicznych dochodów i podatnicy posiadający taką wiedzę, mogą swobodnie wybierać, w jakim państwie chcą uzyskiwać dochody”.

A wy znacie przepisy podatkowe? Więcej informacji na ten temat znajdziecie na Onecie lub Strefie Biznesu.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

wiadomość
fot. eastnews.pl/ARKADIUSZ ZIOLEK

Onet przekazuje, że ludzie pracujący poza granicami naszego kraju znowu zapłacą podwójny PIT.

ZOBACZ TEŻ:

  1. 104-latka chciała odwiedzić rodzinę, ale podroż autem byłaby zbyt mecząca. Nie zgadniecie, na jaki pomysł wpadła seniorka
  2. Gwiazda Polsatu wywołała skandal w pociągu. Pasażerka musiała uciekać z przedziału, okropne
  3. Magda Gessler cała na czarno, w rękach trzyma zdjęcie. Nikt nie miał pojęcia, co właśnie przeżywa
  4. Kary za wejście na cmentarz są ogromne. W jedną chwilę można sprowadzić na siebie potężne nieszczęście
  5. Tragiczna wiadomość we Wszystkich Świętych. Dziś rano zmarł jeden z najwybitniejszych Polaków
  6. TVP nie mogło ocenzurować scen protestu. Zobaczyli je wszyscy widzowie
  7. Staropolski przepis na kapustę kiszoną z żurawiną ma powalające zalety. Samo zdrowie na talerzu

Źródła: businessinsider.com.pl, strefabiznesu.pl

Poprzedni artykułCo jeść na lepsze trawienie? Sprawdzone porady
Następny artykułOglądaliście „Wodnika Szuwarka”? Jedna z najlepszych bajek z dzieciństwa
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl