Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Był ikoną dla wielu Polek, właśnie przekazano wiadomość o jego śmierci. Odszedł twórca słynnego logo
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 12.12.2020 11:16

Był ikoną dla wielu Polek, właśnie przekazano wiadomość o jego śmierci. Odszedł twórca słynnego logo

dziennikarka
Zdjęcie ilustracyjne, Obraz summa z Pixabay

Do mediów dotarła przykra wiadomość o śmierci Jerzego Treutlera, autora ponad 200 plakatów i setek okładek, ilustracji, rysunków czy ulotek. Do historii polskiej grafiki użytkowej przeszedł jako twórca słynnej „Jaskółki” – logotypu Mody Polskiej. Miał 89 lat.

Był bardzo krytyczny wobec swoich prac. W rozmowie z jedną z redaktorek Vouge’a stwierdził:

– Zrobiłem około 90 plakatów filmowych. Szacunek mam dla połowy.

Tę smutną wiadomość za pośrednictwem Facebooka przekazał Patryk Hardziej, który zaprojektował katalog wystawy jego prac w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Do widzenia Jurku… – napisał.

Zobacz także: Zmęczona obowiązkami? Produkt z Rossmanna za 5 złotych zdziała cuda

Przykra wiadomość: nie żyje Jerzy Treutler

W tej samej rozmowie dodawał, że nigdy nie dorobił się własnej maniery artystycznej, miał za słabą indywidualność, a jeśli chodzi o polską szkołę plakatu, to owszem, był, ale w jej szerokim peletonie, a nie w szpicy.

Do historii artystycznej przeszło jego słynne logo Mody Polskiej, które zaprojektował w 1957 roku na zlecenie współpracującej wówczas z marką Xymeny Zaniewskiej. Był też twórcą logo przedsiębiorstwa Polski Len.

Zobacz także: Pandemia uderzyła w PZPN. Związek poniósł gigantyczną stratę, kwota wprost zwala z nóg”

Jerzy Treutler urodził się w 1931 roku w miejscowości Beszyn na Kujawach, w której to jego rodzice posiadali majątek. Po wybuchu II wojny światowej przenieśli się do Warszawy i to właśnie w stolicy przyszły grafik rozpoczął swoją edukację.

Jak sam wspominał, z powodu wojennych działań wiele razy musiał zmieniać szkołę, ale w 1949 roku udało mu się zdać maturę i rozpoczął studia na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych przy ulicy Myśliwieckiej. Rok później uczelnia została połączona z Akademią Sztuk Plastycznych, zmieniając się w istniejącą do dziś Akademię Sztuk Pięknych.

Kim był Jerzy Treutler?

Jerzy Treutler był polskim projektantem, plakacistą i artystą grafikiem. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął od mniejszych form graficznych, takich jak ulotki, rysunki prasowe czy wywieszki. Z czasem zaczął tworzyć również okładki dla książek oraz większe plakaty o formatach A1 i B1.

Oprócz grafik użytkowych sporadycznie tworzył również rysunki studyjne, prasowe i satyryczne, exlibrisy i znaki towarowe. Jego głównym zainteresowaniem cieszył się plakat.

Przez całe życie tworzył jako niezależny projektant i pracował na zlecenie takich wydawnictw jak Centrala Wynajmu Filmów (ok. 90 plakatów), Centralne Biuro Wystaw Artystycznych (ok. 40 katalogów i plakatów) czy Wydawnictwo Artystyczno-Geograficzne, znane później jako KAW (Krajowa Agencja Wydawnicza). Artysta był prawdziwą ikoną, podobnie jak Jadwiga Grabowska, którą nazywano polską Coco Chanel.

Jerzy Treutler był żonaty z poetką, dziennikarką, redaktorką i tłumaczką, Aliną Zawistowską-Treutler. Zakochani pobrali się w 1938 r., a ich małżeństwo przetrwało do 2013 r.

Ilustrator był laureatem wielu prestiżowych nagród. W 1976 r. otrzymał nagrodę honorową podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży w Bolonii za oprawę graficzną książki pt. „Horoskop: pamiętnik ze współczesnej poezji polskiej ułożyła na każdy dziroku Anna Kamieńska”.

Niestety, to nie jedyna smutna wiadomość, która dotarła do nas w ostatnim czasie. Ostatnio pisaliśmy również o śmierci Melindy Coleman.

Zobacz zdjęcie:

Nie żyje Jerzy Treutler.

Zobacz także artykuły w naszych serwisach:

Źródło: vogue.pl, facebook.com