Szacuje się, że osoby, które urodziły się przed 1974 rokiem przyszły na świat, gdy na naszej planecie było o połowę mniej ludzi niż obecnie. To zdumiewająca wiadomość, o której na co dzień się nie myśli. Według danych ONZ dziennie na Ziemię przybywa ponad 200 tys. nowych ludzi.

ONZ szacuje, że obecnie na Ziemii żyje prawie 7,8 mld ludzi. Kolejny miliard ma przybyć w ciągu nieco ponad 15 lat i do 2050 roku wzrosnąć do 9,7 mld. Dla niektórych to z pewnością zaskakująca wiadomość.

Zaskakująca wiadomość dla ludzi, którzy urodzili się przed 1974 rokiem

50 lat temu na świecie było nawet o połowę mniej ludzi niż teraz. Według danych statystycznych każdej sekundy na Ziemię przychodzą ponad cztery nowe niemowlęta. Jeśli pomnożymy to przez wszystkie sekundy doby, da nam to wynik ok. 370 tys. noworodków każdego dnia.

Kiedy od tego wyniku odejmiemy liczbę zgonów, wyjdzie nam, że dziennie na świecie pojawia się ok. 200 tys. nowych osób. Tylko w ciągu ostatnich 70 lat ludność Afryki wzrosła aż o 589 proc., a Azji 387 proc.

Z kolei te wyniki najsłabiej wypadają na kontynentach uważanych za najlepiej rozwinięte. Najmniej ludzi przybyło w Europie (136 proc.) oraz w Ameryce Północnej (214 proc.)

Liczba ludności na świecie

Od wielu lat niezmiennie na pierwszym miejscu pod względem liczby ludności znajduje się Chińska Republika Ludowa. Jeszcze w 2018 roku żyło tam 1 401 585 247 ludzi. Dla porównania w całej Europie w tym samym czasie odnotowano 517 111 319 obywateli.

Na drugim miejscu w tym rankingu znajduje się państwo, które również należy do Azji. W 2018 roku w Indiach żyło 1 359 527 235 osób.

Kiedy spojrzy się na wykres, w którym przedstawione są dane statystyczne dotyczące liczby ludności w poszczególnych krajach lub terytoriach z ostatnich lat, można zauważyć pewną tendencję. Okazuje się, że niemal wszędzie liczba ludności znacząco wzrosła.

Listę państw według ludności sporządza się na podstawie danych amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej. Pochodzą one z lipca danego roku. Warto zauważyć, że statystyki amerykańskie różnią się od tych podawanych chociażby przez ONZ czy wynikających ze spisów powszechnych.

Dlatego osoby, które urodziły się przed 1974 rokiem mogą poczuć się na swój sposób wyjątkowe. Znają czasy, kiedy na świecie było niemal dwa razy mniej ludzi. Dopiero w 1987 roku liczba ludności na świecie osiągnęła 5 mld.

Wystarczyło 12 lat, a na świat przybyło miliard nowych ludzi. W 1999 roku na Ziemii było już 6 mld obywateli. Tyle samo czasu zajęło przyjście na świat kolejnego 1 mld osób. Trzeba przyznać, że to zaskakująca wiadomość. Tempo wzrostu ludności na naszej planecie jest zawrotne.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: ONZ

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl