Wideo amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Oregonu budzi ogromne zdumienie. Po raz kolejny pojawiła się symulacja rozprzestrzeniania się zarazków drogą kropelkową, tym razem dotyczy ona komunikacji miejskiej. Zarazki mogą się przenosić nie tylko podczas kichania czy kasłania, lecz także zwykłej rozmowy. Konieczne jest zatem zachowanie odpowiednich wytycznych sanitarnych.

Z komunikacji miejskiej korzysta mnóstwo osób, które niestety nie mają alternatywy. Z racji, że jest to znacznie ograniczona przestrzeń, sporo ludzi znajduje się w dość niewielkiej odległości od siebie. Symulacja wideo pokazuje drogę rozprzestrzeniania się drobnoustrojów.

Wideo-symulacja rozprzestrzeniania się wirusa

Amerykańscy naukowcy w Uniwersytetu Oregonu opublikowali nowe wideo, które ukazuje symulację wędrowania wirusa w komunikacji miejskiej. Gdy do pojazdu wejdzie chora osoba bez maseczki, zasięg zarazków jest znacznie większy, z kolei osoba, która zasłoni usta i nos, w dużej mierze ograniczy ich rozprzestrzenianie się.

Wszelkiego rodzaju drobnoustroje mogą się przenosić nie tylko poprzez kichanie czy kasłanie, lecz także samo mówienie, a nawet oddychanie. Wówczas najbardziej narażone są osoby znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie chorego. Kichnięcie czy kaszlnięcie może sięgnąć pasażerów znajdujących się nawet w okolicach 7 metrów!

  1. Emerytura gwiazdy „Plebanii” brzmi jak ponury żart. Pandemia tylko wszystko pogorszyła
  2. Właśnie dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Śmierć nadeszła nagle, gwiazda TVP poinformowała o stracie najbliższej osoby
  3. Wielki sekret Jolanty Kwaśniewskiej wyszedł na jaw. „Zawsze byłam nieszczęśliwa”

Wideo potwierdza konieczność noszenia maseczek

Z wideo jasno wynika, że noszenie maseczek w komunikacji miejskiej jest wysoce wskazane. Ryzyko zakażenia jest bowiem bardzo duże.

27 maja w południe premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty, 30 maja, nie będzie już obowiązku noszenia maseczek tam, gdzie możliwe jest zachowanie dystansu społecznego. W komunikacji miejskiej zakrywanie twarzy będzie jednak dalej obowiązywało. Dzięki wideo wiemy, że ma to swoje uzasadnienie. A jak to wygląda w sklepach? Czy warto nosić maseczkę, nawet jeżeli nie jest już obowiązkowa? Szczegóły tutaj.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Rozprzestrzenianie się zarazków przez osobę bez maseczki ma znacznie większy zasięg.

wideo
fot. eastnews.pl/ARKADIUSZ ZIOLEK

Komunikacją miejską codziennie przemieszcza się mnóstwo osób.

nakaz
fot. unsplash.com / freestocks

Chory bez maseczki poprzez kichanie czy kasłanie może roznosić zarazki nawet do ok. 7 metrów.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Siłownie i baseny będą znów otwarte. Rząd podał datę, wiemy od kiedy
  2. Wielka radość na wakacje. Otwierają uwielbiane miejsca
  3. Matka zrobiła własnemu dziecku niewybaczalną rzecz. Maleństwo cudem przeżyło
  4. Młoda dziewczyna kupiła bezdomnemu obiad. Wręczył jej kartkę, przez którą zupełnie ją zatkało
  5. Żona kandydata na prezydenta jest w ciąży. Cudowna wiadomość, tata pęka z dumy
  6. Czy Polki i Polacy nie ufają policji? Najnowszy sondaż ujawnia porażającą prawdę i nie pozostawia złudzeń

źródło: o2.pl

Poprzedni artykułOnycholiza: choroba paznokci. Przyczyny, objawy, leczenie chorych paznokci
Następny artykułMagdalena Ogórek pokazała wzruszające zdjęcie. Ma tylko jedną, poważną prośbę, w komentarzach hejt
Redaktorka portalu Lelum.pl. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośniczka wszelakich podróży, kuchni włoskiej, kryminałów i astronomii. W wolnych chwilach z niecierpliwością planuje kolejne wyjazdy.