Wielkanoc w tym roku będzie wyglądała zupełnie inaczej. Arcybiskupi przekazali wiernym najważniejsze informacje. W rozmowie z portalem Onet rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik tłumaczy, jak obchodzić ten wyjątkowy w Kościele Katolickim okres. 
 
Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele Katolickim, jednak z powodu epidemii koronawirusa w Polsce, w tym roku ten szczególny czas będziemy obchodzić zupełnie inaczej – bez obmycia nóg w Wielki Czwartek, nabożeństw drogi krzyżowej w Wielki Piątek, tradycyjnej procesji w Niedzielę Palmową czy święcenia potraw w Wielką Sobotę. Archidiecezje wydały pierwsze wytyczne dla wiernych. Jak możemy uczcić ten wyjątkowy okres w domowym zaciszu?
 
 
 
Wielkanoc 2020
 
Mimo że epidemia koronawirusa uniemożliwiła uczestnictwo w obchodach wielkanocnych, wierni powinni zadbać o to, by we właściwy sposób, celebrować święto we własnych domach. Polski Kościół zachęca parafie do przeprowadzania transmisji on-line z liturgii w świątyniach, a arcybiskupi przekazali wiernym pierwsze wytyczne. 
 
– Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy. Zdecydowana większość z nas, z powodu ograniczeń sanitarnych, nie może brać udziału w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach i kaplicach. Możemy jednak w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień – podkreślił w rozmowie z Onetem rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
 
 
Jak w tym roku będziemy obchodzić Niedzielę Palmową? W tym roku Niedzielę Palmową będziemy obchodzić we własnych domach. Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca, by tego dnia uczestniczyć w transmisjach Mszy Świętych i nabożeństwach transmitowanych przez parafię, a także przygotować w zaciszu domowym palmy, co może być również świetną rozrywką dla dzieci
 
– Chcemy zachować, na tyle ile pozwalają wymogi sanitarne, symbole i obrzędy związane z tym okresem. Ważne, by były one przekazywane najmłodszym. Stąd apel o robienie palm w domach – dodaje kapłan w rozmowie z Onetem.
 
Ksiądz zachęca też, by publikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych i opatrzeć je hasztagiem #Palma, dzięki czemu powstanie wirtualna procesja. Duchowny podkreśla, że najważniejsze, by mimo kwarantanny i izolacji nadal budować wspólnotę duchową. Wytyczne wydali również arcybiskupi. 
  1. Czy policja może wystawić mandat biegaczom? Funkcjonariusze już ruszyli do akcji
  2. Rząd planuje ogromną zmianę na samą Wielkanoc. Dotyczy wszystkich, wielu Polaków się wścieknie
  3. Polscy naukowcy ogłosili przełom. Opracowana przez nich substancja hamuje zakażenie

Wytyczne arcybiskupów

Jeżeli nie wiemy jak dokładnie obchodzić Wielkanoc w domowym zaciszu, warto sprawdzić oficjalne strony archidiecezji, na których arcybiskupi wydają poszczególne wytyczne.

Metropolita krakowski poinformował, że w Wielką Sobotę – jak w pozostałych parafiach w całej Polsce – nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów, a przyrzeczenia chrzcielne zostaną odnowione bez obrzędu pokropienia wiernych. Procesja rezurekcyjna może być urządzona wewnątrz świątyni. 

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź zarządził rezygnację z budowy okazałego Grobu Pańskiego. Nie odbędą się również procesje rezurekcyjne, a kapłani będą udzielać błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem przed głównymi drzwiami kościoła. 

W Wielką Sobotę zalecane jest błogosławienie posiłku przed śniadaniem wielkanocnym, przez ojca, matkę lub innego członka rodziny. Tekst obrzędu każdy z nas może pobrać ze strony swojej parafii. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

ZOBACZ ZDJĘCIA:

wielkanoc
Fot. januszj, Pixabay

W tym roku Wielkanoc musimy obchodzić zupełnie inaczej. Mimo że nie będziemy uczestniczyć w tradycyjnych mszach, warto zadbać o zachowanie symboli i obrzędów tego święta w domach. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Koronawirus uderzy w Warszawę. Miasto tnie wydatki, wstrzymuje inwestycje
  2. Polskie Ministerstwo wprowadziło kolejny zakaz. Nie pójdziemy na spacer w kolejne miejsce
  3. Pogrzeb w ”M jak miłość”. Widzowie zobaczą pożegnanie jednego z głównych bohaterów?
  4. Ukryta kamera zarejestrowała, co kot robi w nocy. Jego właściciel nie mógł uwierzyć
  5. Ceny w sklepach drastycznie wzrastają. Niepojęte, ile zapłacimy za niektóre produkty
  6. Macie konto w PKO BP, Pekao, mBanku lub Credit Agricole? Właśnie wprowadzono zmiany, o których musicie wiedzieć

źródło: wiadomosci.onet.pl

Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.