Wielkanoc 2021 już za pasem, a ludzie szykują się do tradycyjnych obchodów Wielkiego Tygodnia. Niestety wiele wskazuje na to, że w tym roku ponownie czekają nas ograniczenia. Watykan wydał oficjalne wytyczne dotyczące wyżej wspomnianych obchodów i prawdopodobnie kolejny rok z rzędu nie wybierzemy się do kościoła w celu poświęcenia koszyczków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie wytyczne w sprawie Wielkanocy wydał Watykan
  • Gdzie będzie odbywać się święcenie koszyczków
  • Czy można spodziewać się luzowania obostrzeń

Tegoroczna Wielkanoc w dalszym ciągu pozostaje owiana niepewnością. Pandemia koronawirusa może spowodować, że znów spędzimy ją przed ekranami telewizorów i komputerów. Wytyczne Watykanu utwierdzają w przekonaniu, że tradycji nie stanie się zadość.

Wielkanoc wytyczne Watykanu

Tradycyjne święcenie pokarmów w święta wielkanocne odbywa się w Wielką Sobotę. Watykan wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie, ale także dotyczące całego Wielkiego Tygodnia, który nadejdzie już za niespełna miesiąc. Wytyczne Stolicy Apostolskiej związane są z pandemią koronawirusa.

Poprzednia Wielkanoc nie należała do najprzyjemniejszych. Nałożone przez polski rząd obostrzenia oraz zarządzenia kościoła spowodowały, że święcenie pokarmów odbywało się w domach wiernych. Celebracja związana z obchodami świąt wielkanocnych została odwołana.

Niestety wiele wskazuje na to, że i w tym roku Wielki Tydzień będzie ograniczony. Święcenie pokarmów znów ma odbywać się poza murami kościołów. W świetle najnowszych wytycznych Watykanu święta wielkanocne znów spędzimy w domach.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów poinformowała o swoich preferencjach dotyczących spędzania przez wiernych czasu w trakcie Wielkiego Tygodnia. Chcą, by wyglądało to tak samo, jak w ubiegłym roku.

Zeszłoroczny dekret o obchodzeniu Wielkiego Tygodnia jest aktualny również w tym rokuczytamy.

Wielkanoc 2021

Pozostając przy temacie ubiegłej Wielkanocy warto przypomnieć, że nie mieliśmy wówczas możliwości święcenia koszyczków w kościołach, obmywania stóp w Wielki Czwartek, a także innych tradycyjnych obrzędów. Dekret Watykanu z ubiegłego roku brzmiał następująco:

Biskupi i kapłani powinni obchodzić obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju – informowali przedstawiciele Stolicy Apostolskiej.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski zdradził kilka informacji na temat tego, jak mogą wyglądać tegoroczne święta wielkanocne. W związku z w dalszym ciągu szalejącą pandemią koronawirusa szef resortu zdrowia stwierdził, że to jeszcze nie czas na luzowanie obostrzeń, gdyż w dalszym ciągu istnieje ryzyko wzrostu zachorowań. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji, jednak obecna liczba zakażeń uniemożliwia taki przebieg spraw.

Zobacz zdjęcie:

wielkanoc
fot. pexels.com/Jill Wellington

Według wytycznych Watykanu tegoroczna Wielkanoc będzie wyglądać tak samo jak zeszłoroczna.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: radioeska.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl