Wielkanoc 2021 w dalszym ciągu stoi pod znakiem zapytania, w odniesieniu do obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas przeprowadzonej we środę konferencji prasowej zdradził, że na razie rząd nie planuje konkretnego rozwiązania w sprawie Wielkanocy. Nastawienie jest takie, żeby w miarę możliwości podejmować luzujące decyzje.

Z uwagi na to, że liczba zachorowań na COVID-19 w ostatnim czasie wzrosła rząd podjął decyzję o regionalizacji obostrzeń. Niestety nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak będzie wyglądała Wielkanoc 2021, jednak według ministra zdrowia władze robią wszystko, by zapobiec rozprzestrzenianiu się trzeciej fali pandemii.

Wielkanoc 2021. Czy czekają nas dodatkowe obostrzenia?

Szczyt trzeciej fali koronawirusa prognozowany jest na przełom marca i kwietnia, dlatego minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej, tj.24 lutego 2021 roku, został zapytany, czy rząd planuje zaostrzenie restrykcji na czas świąt Wielkanocnych.

 Nastawienie rządu jest takie, żeby w miarę możliwości dokonywać odważnych, luzujących kroków. Teraz mamy przyspieszenie trzeciej fali i oczywiście to przekreśla możliwość podejmowania tych odważnych decyzji, ale generalnie trzeba wyraźnie powiedzieć, że nasza tolerancja liczby zachorowań zdecydowanie rośnie – stwierdził Adam Niedzielski.

Zdaniem ministra zdrowia zarówno akcja szczepień, jak i odporność populacyjna, którą nabywa populacja poprzez przechorowanie, powodują, że liczba zakażeń, która przekroczy wskaźnik 10-12 tys. nie będzie aż tak bardzo dolegliwa, o ile odnotowana zostanie proporcjonalna mniejszość hospitalizacji. Dodał także, ze rząd, póki co nie planuje konkretnych rozwiązań w odniesieniu do Wielkanocy.

– Ale nastawienie jest takie, że jeżeli tylko będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące – powiedział szef resortu zdrowia podczas przeprowadzonej we środę konferencji prasowej.

Regionalizacja obostrzeń w Polsce

Adam Niedzielski wspominał także, że szczególnie niebezpieczne są pojawiające się kolejne mutacje koronawirusa i należy liczyć się z tym, że będą regularnie będą się pojawiać.

 Trzeba liczyć się z tym, że nowe mutacje będą się pojawiały i tutaj też widzimy niepokojący trend. […] Widzimy systematyczny [wzrost – przyp. red.] udziału mutacji brytyjskiej w ogólnej liczbie próbek, które badamy – powiedział Niedzielski.

Szczególnym nadzorem ma zostać objęte województwo warmińsko-mazurskie, gdzie dzienny wskaźnik zakażeń wynosi 45 na 100 tys. mieszkańców. Z kolei średnia w przeliczeniu na całą Polskę wynosi 20 dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Sytuacja, jest zatem bardzo poważna.

Adam Niedzielski potwierdził także pojawiające się wczoraj nieoficjalne doniesienia, że rząd ma zamiar zrezygnować z noszenia przyłbic i hust zamieniających maseczki. Od teraz ma obowiązywać całkowity nakaz noszenia maseczek ochronnych zasłaniających ust i nosa.

Więcej wkrótce. Artykuł w aktualizacji.

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Poprzedni artykułFani serialu „Świat według Kiepskich” mogą spodziewać się kolejnych odcinków. Pojawią się nowe osoby
Następny artykułDagmara Kaźmierska skrytykowana za to, jak wychowuje Conana. Internauci nie mieli litości
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl