Wielkanoc zostanie przeniesiona na wrzesień? Szerząca się pandemia koronawirusa wyklucza uczestnictwo wiernych w obrzędach Wielkiego Tygodnia. Na ten czas, byłoby to skrajnie niebezpieczne. Jaką decyzje podjął w tej sprawie Watykan?

Wielkanoc, czy mogła zostać przeniesiona z powodu wyjątkowego przypadku, jakim jest pandemia? Watykan wydał dekret, w którym wskazał, jak odbędzie się Wielkanoc w tym roku.

Wielkanoc we wrześniu?

Według dekretu sporządzonego przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na polecenie papieża Franciszka, nie ma możliwości przeniesienia świąt Wielkiejnocy na inny termin, z uwagi na to, że Wielkanoc jest centrum Roku Liturgicznego. Jednak z powodu panującej pandemii, całkowicie zmieniają się zasady uczestnictwa wiernych w Wielkim Tygodniu.

Wierni, z uwagi na możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa otrzymali dyspensę od uczestnictwa w mszach świętych. Kościół zachęca jednak do uczestnictwa w Nabożeństwach poprzez media takiej jak telewizja, internet, radio. Nie inaczej będzie w przypadku Wielkiego Tygodnia. Decyzją dekretu duchowni mogą wspólnie odprawić mszę św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek w kościołach katedralnych i parafialnych, bez uczestnictwa wiernych. Zrezygnowano także z obmywania stóp.

  1. Sklep wymyślił, jak uniknąć osób kupujących na zapas. Wystarczy jedna kartka
  2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa
  3. Mężczyzna uratował psa rasy beagle przed uśpieniem. Pies podziękował mu w niezwykły sposób

Zasady obchodów Wielkiego Tygodnia

Wielkoczwartkowe przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy (tymczasowej kaplicy używanej w czasie Triduum) zostaje opuszczone. Tak samo obmywanie stóp. Wielki Piątek i Liturgia Wigilii Paschalnej odbędą się na tych samych zasadach. Rytuał poświęcenia ognia również zostaje opuszczony. o zapaleniu paschału kapłan, zacznie śpiewać hymn Exsultet, następnie przejdzie do Liturgii Słowa. W trakcie Liturgii Chrzcielnej dojdzie jedynie do ponownego wyznania wiary. 

Kongregacja Watykanu podjęła decyzję, że przejawy pobożności Wielkiego Tygodnia, procesje drogi Krzyżowej, oraz wszelkie obchody Triduum Paschalnego można przenieść na inny termin, to jest 14,15 września. Jeśli chodzi o naszą tradycję święcenia pokarmów, to w tej sprawie również został wydany dekret przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Nie zaleca się święcenia pokarmów w Kościele, a dokonanie błogosławieństwa z Księgą i Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, które każdy może odprawić z domu. Spowiedź, do której wierni przystępują w trakcie Wielkiego Postu, nie może odbyć się za pośrednictwem żadnych mediów. Można wyspowiadać się nie w konfesjonale, ale w kościele lub innym miejscu, zachowując wszystkie środki ostrożności.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

wielkanoc
fot. unsplash.com/ Alicia Quan

Święta Wielkiejnocy są dla Chrześcijan najważniejszym świętem. Ich przeniesienie nie jest możliwe. 

wielkanoc
screen youtube.com/ Studio TV NIEDZIELA

Decyzją Watykanu, procesje i wszystkie przejawy pobożności Wielkiego Tygodnia zostaną przeniesione na 14 i 15 marca. 

wielkanoc
fot. unsplash.com/Monika Grabkowska

W tym roku pokarmy nie będą święcone w Kościołach. Należy błogosławieństwo odprawić samemu, w domu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Trwa ogólnopolska zbiórka pieniędzy na walkę z koronawirusem. Ty też możesz pomóc
  2. Umierał i nawet nie wiedział, że przed nim odszedł jego brat, siostra i mama. Wszystko przez jeden obiad, tragedia w USA
  3. Ponad 22 tys. Polaków wróciło do kraju.. Akcja #LOTdodomu przyniosła taki efekt w 7 dni
  4. Żona Andrzeja Sołtysika skrytykowana za różnicę wieku z mężem. Dzieli ich 24 lata, odpowiedziała
  5. Ciąża i poród, a koronawirus. Czy ciężarna powinna się bać? Lekarz odpowiada
  6. Koszyki w Lidlu mają ukrytą super funkcję. Jest nieznana wielu klientom

Źródło: fakt.pl

Poprzedni artykułJak zachować świeżość warzyw i owoców? 9 genialnych tricków, które załatwią sprawę
Następny artykułPrzyczyna śmierci 37-latki z Poznania. Już wiadomo, jaka jest prawda
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl