Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Wiemy, co nad trumną Benedykta XVI zrobił papież Franciszek. Wieści z Watykanu
Martyna Pałka
Martyna Pałka 05.01.2023 17:14

Wiemy, co nad trumną Benedykta XVI zrobił papież Franciszek. Wieści z Watykanu

Benedykt XVI
fot. kadr z pogrzebu Benedykta XVI

Dziś rano 5 stycznia 2023 roku w Watykanie odbyły się uroczystości pogrzebowe Papieża Seniora. Benedykt XVI został pożegnany przez samego papieża Franciszka. Co działo się podczas historycznego wydarzenia?

Ogromne tłumy nawiedziły dziś Stolicę Apostolską. Wszystko z powodu odbywającego się rano pogrzebu papieża-emeryta. Sprawujący mszę pogrzebową papież Franciszek w kilku wzruszających słowach zwrócił się do swojego zmarłego poprzednika.

Za nami uroczysty pogrzeb Benedykta XVI. Co działo się w Watykanie?

5 stycznia 2023 roku o godzinie 9:00 na Placu Świętego Piotra odbyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI. Pierwsi wierni zaczęli gromadzić się w miejscu pożegnania papieża-emeryta już około godziny 5:00.

Watykan poinformował, że w pogrzebie uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Przed bramkami pielgrzymi mogli otrzymać specjalną wizytówkę z wizerunkiem zmarłego Papieża Seniora oraz uroczyste wydanie dziennika „L’Osservatore Romano” poświęcone duchownemu.

Benedykt XVI pożegnany przez papieża Franciszka

Msza pogrzebowa Papieża Seniora odbyła się pod przewodnictwem samego papieża Franciszka. W uroczystości wzięło udział również 400 biskupów oraz 3700 kapłanów.

Następnie doszło do części obrzędów których ludzie nie mogli zobaczyć, bowiem miały one charakter prywatny: Biskup Rzymu pokropił trumnę zmarłego wodą święconą, okadził ją kadzidłem i odmówił specjalną modlitwę w intencji zmarłego.

– Wierny Lud Boży, który zgromadzony, towarzyszy i powierza życie tego, który był jego pasterzem. Jak kobiety z Ewangelii przy grobie, jesteśmy tutaj z wonnościami wdzięczności i namaszczeniem nadziei, aby jeszcze raz okazać mu miłość, która nie ginie; chcemy to uczynić z tym samym namaszczeniem, mądrością, łagodnością i oddaniem, jakimi potrafił obdarowywać przez lata – powiedział nad trumną Benedykta XVI papież Franciszek.

Po części uroczystej trumna z ciałem zmarłego została przeniesiona w procesji do bazyliki Świętego Piotra, a potem złożona w grobie w Grotach Watykańskich. Ta część nie była już transmitowana.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

    1. Odetchnij w końcu pełną piersią. Znamy sprawdzone sposoby
    2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz
    3. Nie żyje 10-letni chłopiec. Cała Polska wstrzymywała oddech, kiedy doszło do tragedii