Emerytura i wynagrodzenie dla żon prezydentów RP wciąż pozostają nieuregulowane. Na ostatnich obradach Senatu poruszano temat nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Pierwsze damy wciąż nie zostały jednak objęte ustawą.

Temat wynagrodzenia i składek emerytalnych dla partnerek prezydentów Polski powraca regularnie co kilka lat, wciąż jednak nie doczekał się rozstrzygnięcia. Nadzieja na sprawiedliwe potraktowanie Pierwszych Dam pojawiła się niedawno, niestety – Senat ponownie odrzucił projekt.

Emerytury dla Pierwszych Dam RP – obrady Senatu

Senat odrzucił postulat opłacania składek emerytalnych żon prezydentów Polski, mimo że kwoty te byłyby bardzo niskie. Warto wspomnieć, że prezydentowe nie otrzymują też wynagrodzenia.

Według polskiego prawa żona prezydenta nie może pracować w zawodzie. Dla przykładu – Agata Duda musiała zwolnić się z funkcji nauczycielki, kiedy Andrzej Duda został zaprzysiężony na prezydenta.

Pomimo odpowiedzialnej roli i wymagających obowiązków, związanych z pełnieniem funkcji reprezentacyjnej – także na arenie międzynarodowej – nie otrzymują one żadnego własnego źródła dochodu. Możliwe jest jedynie to, by mąż opłacał za nią składki ZUS.

W Senacie obradowano nad nowelizacją ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Jeden z nowych zapisów dotyczył odprowadzania składek na emerytury żon prezydentów RP – przyszłych oraz minionych.

Niestety, żadna z żon dotychczasowych prezydentów RP – czyli Danuta Wałęsa, Jolanta Kwaśniewska, Anna Komorowska ani Agata Duda – nie otrzyma ani grosza.

Zapisowi ustawy sprzeciwiły się senackie komisje Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Budżetu i Finansów Publicznych.

Fakt policzył, że gdyby doliczyć zaległe składki, emerytura Danuty Wałęsy wzrosłaby o 260 złotych, Jolanty Kwaśniewskiej – o 300 zł, a Anny Komorowskiej – o 230 złotych. Przyszła emerytura Agaty Dudy wyniosłaby zaś 130 złotych więcej.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego Senat sprzeciwił się opłacaniu składek dla Pierwszych Dam. W rozmowie z Interią wyraził jednak nadzieję, że argumenty pojawiające się w przestrzeni publicznej przyczynią się do zmiany decyzji Senatu.

Projekt został na razie odesłany do komisji, jest więc szansa, że doczeka się pozytywnego rozpatrzenia.

Źródło: Pomponik.pl, Fakt.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
  3. Nie żyje znana polska dziennikarka. Była reanimowana przez godzinę