Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Czy więźniowie powinni zapracować na swoje wyżywienie?
Natalia Andrejuk
Natalia Andrejuk 24.09.2020 23:03

Czy więźniowie powinni zapracować na swoje wyżywienie?

kostnica
fot. Matthew Ansley, unsplash.com

A może powinny odpracowywać cały koszt swojego pobytu w zamknięciu? Takie pomysły też się już pojawiały. Powszechnie wiadomo, że obecnie więźniowie utrzymują się z podatków płaconych przez wszystkich obywateli.

Więźniowie są utrzymywani w zakładach karnych z podatków nas wszystkich. Nie od dzisiaj wiadomo, jak działa ten system i wielu Polakom się to nie podoba. Czy uważacie, że osoby osadzone w takich zakładach powinny same pracować na swoje wyżywienie? Co myślcie na ten temat?

Więźniowie nie muszą już pracować

Jak podaje portal natemat.pl w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej niemal wszyscy osadzeni musieli pracować. Jednak przepisy po transformacji w 1989 roku się zmieniły i więźniowie już nie muszą tego robić. Portal stawia bardzo ważne pytanie, dlaczego w Polsce pracuje mniej niż co trzeci więzień (stan na 2015 rok, według wspomnianej wyżej strony).

Jak podaje dalej to samo źródło: 27 procent z 90 tysięcy, czyli niecałe 25 tysięcy – tylko tylu więźniów pracuje w czasie odbywania swojego wyroku. A przecież w tym czasie mogliby pracować nie tylko na żywność, lecz także na całe swoje utrzymanie, np. pomagając przy budowie dróg publicznych.

Nowelizacja Kodeksu karnego

W 2016 roku Sejm przyjął pewną nowelizację dotyczącą Kodeksu karnego wykonawczego. Zmiany pozwalają więźniom na wykonywanie prac społecznych w szerszym niż wcześniej zakresie. Inicjatorem i pomysłodawcą tych reform był rząd.

Osadzeni jednak coraz częściej wykonują nieodpłatnie część prac społecznych, zazwyczaj są to takie czynności jak prace porządkowe, remontowe lub przy produkcji. Tylko niewielka część skazańców jest zatrudniona w prywatnych firmach.

— Ten program jest niezbędny, bo więźniowie często nie pracują, a koszty ich utrzymania rosną — powiedział kiedyś Patryk Jaki, jak cytuje jego słowa portal ideologia.pl.

I to prawda, ponieważ jak przekazuje dalej portal utrzymanie więźniów w polskich zakładach karnych kosztuje około 3 tysięcy złotych miesięcznie za osobę (stan na 2016 rok).

Takie fakty są zdumiewające, nierzadko Polacy zarabiają mniej i nie mogą sobie pozwolić na własne utrzymanie za tyle pieniędzy. A wy co o tym wszystkim sądzicie? Więźniowie powinni więcej pracować, czy nie?

Źródła: ideologia.pl, natemat.pl

Powiązane
Olgierd Łukaszewicz
Rozpoznasz te gwiazdy PRL po oczach? Numer 4 to wyzwanie dla każdego