Więźniowie jeszcze w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej sami pracowali na swoje utrzymanie. Jednak po transformacji w 1989 roku wszystko się zmieniło. Śmiało można powiedzieć, że są oni niejako utrzymankami pracujących Polaków. Uważacie, że powinni pracować na swoje utrzymanie w zamknięciu? Niektórzy już wykonują drobne prace społeczne czy porządkowe, dlaczego by nie wprowadzić tego jako przymusu prawnego?

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, ile kosztuje miesięczne utrzymanie jednego osadzonego. Takie koszta niektórym nie mieszczą się w głowie, tym bardziej że więźniowie utrzymują się z pieniędzy podatników. Co myślicie o pomyśle, żeby skazani sami zapracowywali na swoje jedzenie i inne potrzeby?

Czy więźniowie powinni pracować na swoje utrzymanie?

Nie od dzisiaj wiadomo, że osadzeni w zakładach karnych ludzie, są utrzymywani z pieniędzy podatników. Państwo co roku wydaje krocie na utrzymanie aresztowanych — ich wyżywienie, opłacenie służby więziennej i innych bieżących potrzeb. A przecież w czasie odbywania wyroku mogliby odpracowywać przynajmniej część z tych kosztów. Co o tym sądzicie?

Jak podaje portal ideologia.pl, z raportu Rady Europy wynika, że w przeliczeniu na jednego osadzonego wynosi on 20 euro dziennie, co w skali miesiąca daje sumę około 3000 złotych. Utrzymanie wszystkich więźniów w Polsce kosztuje rocznie ponad 2,5 miliarda złotych. Takie kwoty niektórych mogą wprawić w osłupienie, tym bardziej że najniższa krajowa w 2020 wyniosła 2 600 złotych brutto.

Jednocześnie wiele osób nierzadko boi się wypuszczać osadzonych w jakiejkolwiek formie na wolność. Jednak dla osadzonych to możliwość na jakąś namiastkę wolności i resocjalizacji. Dodatkowo dla lokalnych zakładów i przedsiębiorców często każda para rąk przyda się do pracy. Zmiana mentalności Polaków sprawiła, że w sektorze pracy fizycznej coraz trudniej znaleźć pracowników.

Nowelizacja kodeksu karnego

Ten temat już od wielu lat wywołuje spore kontrowersje oraz skłania do publicznej dyskusji. W 2016 roku nastąpiła nowelizacja Kodeksu Karnego wykonawczego. Zmiany pozwalają więźniom na wykonywanie prac społecznych w szerszym, niż wcześniej zakresie.

Co myślicie na ten temat? Jesteście za tym, żeby pracowali na swoje utrzymanie?

Źródła: ideologia.pl, natemat.pl, wlkp24.info

Poprzedni artykułTragiczna wiadomość sprzed chwili. Nie żyje uczestnik „The Voice”, miał 42 lata
Następny artykułKim był Michał Wiśniewski, zanim został sławny? Jego fanom opadną szczęki, chyba nikt się nie spodziewał
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl