Wigilia w tym roku z pewnością będzie wyglądać inaczej, a dla niektórych w ogóle się nie odbędzie. Doskonale zdają sobie sprawę z tego osoby bezdomne, pochodzące z Krakowa, Gdańska, Poznania czy Szczecina. Te miasta ogłosiły, że w tym roku spotkania przy świątecznym stole dla potrzebujących nie odbędą się. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Kraków, Gdańsk, Poznań i Szczecin rezygnują z Wigilii
  • Dla kogo kolacja wigilijna w największych miastach w Polsce się nie odbędzie
  • Co miasta przygotowały dla potrzebujących w trakcie świąt Bożego Narodzenia

— Powiem szczerze, jest mi z tym źle. Ale wierzę, że jeszcze będzie taki grudzień, kiedy razem usiądą do stołu i będą mogli życzyć sobie wytrwałości — powiedział dla Onet Jacek Janiak, który od 13 lat organizuje szczecińskie Wigilie dla osób bezdomnych i potrzebujących.

Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących nie odbędzie się

Już wiadomo, że w tym roku Wigilia będzie wyglądać inaczej. Przypomnijmy, że niedawno rząd poinformował, że przy świątecznym stole, oprócz domowników, będzie mogło przebywać dodatkowo pięcioro zaproszonych gości.

Mimo że w niewielkim gronie, ale nasze spotkania rodzinne się odbędą. W zupełnie innej sytuacji znaleźli się bezdomni i osoby potrzebujące, którym możliwość spotkania się przy jednym stole została zupełnie odebrana — jak przekazuje Onet.

W całej Polsce od wielu lat są organizowane spotkania wigilijne dla wspomnianych wyżej osób. Jak informuje dalej portal, w Krakowie odbywają się one od 30, w Szczecinie od 16 lat. Jednak rok 2020 już nieraz pokazał nam, że jest zupełnie inny.

Jacek Janiak, dyrektor szczecińskiego Słowianina, który od lat organizuje wigilie w mieście, w rozmowie z Onet poinformował, że dla potrzebujących przygotowywane są paczki. Dodał jednak, że to nie to samo. Podkreślał, że prezenty nie rozwiążą w całości potrzeb i oczekiwań osób samotnych.

Ale cóż innego możemy zrobić, kiedy właściwie nie możemy się spotykać? Ci ludzie spotykali się nie tylko po to, żeby zjeść. Przychodzili, by sobie wzajemnie życzyć wytrwałości, żeby spędzić tę chwilę razem. Ktoś dla nich śpiewał, ktoś podawał posiłek przy świątecznym stole — powiedział Jacek Janiak.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Wigilia się nie odbędzie. Zamiast tego zorganizowano paczki

Organizatorzy chociaż w najmniejszym stopniu chcą zrekompensować potrzebującym spotkania wigilijne, które się w tym roku nie odbędą. Dlatego przygotowują specjalne paczki.

Oprócz Szczecina paczki będą również rozdawane w Krakowie, gdzie tradycja spotkań wigilijnych m.in. dla bezdomnych trwa od 30 lat. Najpierw będzie można je dostać na dworcu PKP, później na krużganku Ojców Franciszkanów, a ostatnio w restauracji Stara Zajezdnia.

Jednak tylko na tyle będzie można liczyć. W 2020 roku Caritas nie zrobi specjalnej wieczerzy, będzie dużo skromniej. Najpierw zorganizowano ciepłą zupę, a następnie paczki. Podobnie będzie w Gdańsku, gdzie wigilijną kolację przygotowywało zawsze Duszpasterstwo Górka przy klasztorze dominikanów.

Arkadiusz Oryszewski, prezes Stowarzyszenia Feniks, które prowadzi schronisko dla bezdomnych w wywiadzie dla tego samego portalu dodawał, że nawet jeśli podobne spotkania odbyłyby się dla ich podopiecznych, to i tak nie zostaliby na nie wypuszczeni. Prezes za bardzo obawia się zakażenia, które miałoby poważne konsekwencje dla wszystkich osób przebywających w placówce.

Zrobimy na pewno swoją własną wieczerzę, jak co roku. Przyszły takie czasy, że to nie mrozu boimy się najbardziej. Najbardziej boimy się zakażenia. Mamy tu osoby starsze, schorowane. Gdyby doszło do zakażenia kogokolwiek, to nie wiem, jakby się to skończyło — powiedział.

Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa, która niesie postrach nie tylko wśród DPS-ów czy szpitali, lecz także przytułków dla bezdomnych. Przypomnijmy, że zakaz publicznych zgromadzeń powyżej pięciu osób nadal obowiązuje. Oprócz tego eksperci nadal apelują o to, aby na święta zostać w swoich domach.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: wiadomosci.onet.pl

 

Poprzedni artykułNa pogrzebie nagle zauważyli, że czegoś brakuje na ciele ukochanej osoby. Nikt się nie spodziewał, po chwili policja była już w akcji
Następny artykułMama zauważyła, że jej synek przewraca oczami i spina całe ciało. Porażająca prawda wyszła na jaw
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl