Wigilia w tym roku będzie wyglądała zupełnie inaczej. Rząd właśnie przyjął specjalne rozporządzenie w tej sprawie, które ogranicza liczbę osób przy świątecznym stole. Będziemy mogli zaprosić maksymalnie pięcioro gości. Limit nie obowiązuje osób, które mieszkają razem.

— Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania, lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie — czytamy w rozporządzeniu, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Wigilia 2020: rząd określił limit osób przy świątecznym stole

Przypomnijmy, że wcześniej rządzący wielokrotnie apelowali do obywateli, aby świąteczne spotkania w tym roku odbyły się w kameralnych gronach. Wszystko z powodu poważnej sytuacji epidemiologicznej w kraju.

— Zacznijmy od tego, że najlepiej, by na Wigilii było jak najmniej osób, które nie mieszkają ze sobą. To jest najbezpieczniejsze dla zdrowia. Samo rozporządzenie reguluje to w ten sposób, że rodzina, która mieszka ze sobą, może być bez żadnego limitu, a dodatkowo może być jeszcze 5 osób — wyjaśniał w programie Money. To się liczy rzecznik rządu Piotr Müller.

W rozporządzeniu znalazło się kilka wyjątków. Zakaz nie dotyczy m.in. spotkań służbowych, egzaminów na prawo jazdy, szkoleń i ćwiczeń pracowników służby zdrowia i służb mundurowych czy konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską.

W sumie na liście znalazło się osiem wyjątków. Jednak na wykazie nie znalazła się ani Wigilia, ani święta Bożego Narodzenia. Oznacza to, że te dni spędzimy raczej w kameralnym gronie.

  1. Zygmunt Chajzer trafił do szpitala, przechodzi poważną operację. Syn: ”Proszę trzymajcie kciuki za jego zdrowie”
  2. Ksiądz nie przyjdzie do domu, wymyślił nowy sposób na kolędę. Wierni oburzeni, chodzi o ich zdrowie
  3. Kim z wykształcenia jest Michał Szpak? Lepiej wstrzymajcie oddech, jego przeszłość skrywa wiele tajemnic

Wigilia 2020: premier chce, aby święta odbyły się w ramach małych rodzinnych spotkań

W ubiegłą sobotę premier Mateusz Morawiecki przedstawił listę zmian i obostrzeń na najbliższe tygodnie. Wspomniał również wtedy o sytuacji związanej ze świętami Bożego Narodzenia.

— Chcę, by święta Bożego Narodzenia odbyły się w ramach małych rodzinnych spotkań — powiedział podczas wystąpienia.

Wśród najważniejszych restrykcji znalazło się m.in. zamknięcie szkół do świąt oraz skumulowanie ferii zimowych dla wszystkich uczniów w kraju na 4-17 stycznia.

W ten sposób rząd chce ograniczyć mobilność obywateli do minimum oraz sprawić, by ruch turystyczny był jak najmniejszy. Dodatkowo premier przekazał, że wszystkie sklepy w centrach i galeriach handlowych zostaną otwarte już od najbliższej soboty, 28 listopada.

Placówki będą mogły pracować pod warunkiem, że handel będzie odbywał się w najwyższym reżimie sanitarnym. Sklepy, które nie dostosują się do obostrzeń, będą zamykane.

— To ważne żeby utrzymać w ryzach przyrost zakażeń. Ważna jest dyscyplina każdego sklepu, bo jeżeli sklepy nie będą przestrzegały restrykcji, będą zamykane — podkreślał Morawiecki.

Wszystko wskazuje na to, że Wigilia w 2020 roku będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na swój świąteczny charakter, lecz także na panujące obostrzenia. Pandemia koronawirusa cały czas daje o sobie znać.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Koniec z rowerami w Warszawie. Dramatyczna sytuacja, wszystko przez dziurę w budżecie
  2. Pojawiło się ostrzeżenie. Od pierwszego „ataku zimy” dzielą nas godziny, Polacy powinni się przygotować
  3. Kąpał się, kiedy przyszedł do niego SMS. Żona zobaczyła wiadomość od kochanki, odpisała jej w mistrzowski sposób
  4. Maciej Stuhr przygarnął pod swój dach Czeczenkę z trójką dzieci. Fani zdębieli, kiedy ujawnił powód decyzji
  5. Leon Niemczyk nie żyje. Jego ostatnie chwile były wstrząsające, zmarł w samotności we własnym mieszkaniu
  6. Jak pies okazuje miłość? 7 znaków, dzięki którym poznasz, że pupil cię kocha
  7. Narzeczona Cristiano Ronaldo bez ubrań przed tysiącami fanów. Co za ciało, zdjęcie tylko dla dorosłych (FOTO)

Źródła: tvn24.pl, money.pl, dziennikustaw.gov.pl

 

Poprzedni artykułJuż są, długo wyczekiwane hity od dziś w Pepco. Za mniej niż 10 złotych kupisz świąteczne ozdoby
Następny artykułStało się, od soboty koniec z uciążliwym obostrzeniem. Wspaniała wiadomość dla każdego, kto już planuje przedświąteczne zakupy
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl