Wojciech Andrusiewicz zabrał głos w sprawie świąt. Skoro obowiązuje przepis regulujący liczbę gości mogących zasiąść do wigilijnego stołu, możemy spodziewać się mandatów za niespełnienie przepisu. Rzecznik resortu zdrowia zapewnia jednak, że wojsko i policja nie będzie kontrolować polskich domów. 

Rzecznik zdrowia wyjaśnił, że Polacy są zobowiązani do przepisu się dostosować. Regulacja ma określić, w jaki sposób spędzimy święta i Wigilię w tym roku. Andrusiewicz zaznaczył jednak, że w razie konieczności, w jednostkowych przypadkach policja może wystawić mandat.

Wigilia 2020 – czy mogę dostać mandat?

Przepisy jasno określają, jak ma wyglądać Wigilia w tym roku. Oprócz rodziny zamieszkującej razem gospodarstwo domowe może znajdować się przy wigilijnym stole jeszcze 5 gości. Chodzi tu o osoby, z którymi nie dzielimy gospodarstwa domowego.

Skoro jest przepis, to może być i mandat. Ale Wojciech Andrusiewicz uważa, że do wystawienia mandatu mogłoby dość w wyjątkowych sytuacjach. 

W rozmowie z Polsat News Andrusiewicz wypowiedział się co do kwestii najbardziej zajmujące, to znaczy, że przepis będzie egzekwowany przez policję czy wojsko:

– Oczywiście, nikt nie wyśle policji czy wojska na wigilijną kolację, ale jest to twarde wskazanie dla naszych obywateli, to jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzać święta – zaznaczył Andrusiewicz i dodał:

– To nasza odpowiedzialność, by zastosować te przepisy, a nie czekać na ich egzekucję ze strony policji, czy innych organów państwa – wyjaśnił. 

  1. Tragiczna wiadomość z rana. Nie żyje wybitny wokalista, o śmierci poinformował m.in. Robert Gawliński
  2. Pod żadnym pozorem nie można ich jeść. Uwielbiane kiełbasy wycofane ze sklepów, ryzyko zatrucia Salmonellą
  3. Niespodziewanie gruchnęła wiadomość o drugim dziecku. W ostatnim wywiadzie Joanna Krupa wszystko potwierdziła

Wojciech Andrusiewicz o testach na koronawirusa

Podczas wywiadu poruszono także kwestię testów na koronawirusa. Przypomnijmy, że od miesiąca dobowa ilość zachorowań utrzymuje się na poziomie 20 tysięcy. Mimo tego dane pokazują, że testów robi się coraz mniej.

– To lekarze POZ stwierdzają, czy istnieje konieczność przeprowadzenia testu; od ich wskazań wynika, ile będzie przeprowadzonych testów. Na tym oparliśmy się od początku jesiennej strategii testowania, ona się sprawdza – wyjaśnił rzecznik MZ

Od dziś zminiły się także niektóre obostrzenia, przede wszystkim w branży handlu. Ponownie zostały otwarte galerie handlowe i sklepy meblowe. Uczniowie nadal pozostają na nauce zdalnej, z pewnymi wyjątkami. Nadal nie działają kina, teatry i muzea. Nie działa branża turystyczna. Zostały mimo to otwarte stoki narciarskie. Obecne przepisy obowiązują do 27 grudnia.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

WIGILIA
fot. eastnews.pl/Piotr Molecki

Rzecznik MZ zaznaczył, że ograniczenie osób przy świątecznym stole jest naszym obowiązkiem. Nie będzie to jednak przepis egzekwowany przez policję czy wojsko. 

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Pożar w centrum Warszawy. Zapaliła się znana wszystkim budowla, interweniowały służby
  2. Pojawiło się ostrzeżenie. Od pierwszego „ataku zimy” dzielą nas godziny, Polacy powinni się przygotować
  3. Dagmara Kaźmierska wystąpiła w teledysku. Co ona tam wyrabia? Fani aż zaniemówili
  4. Edyta Górniak rozwiewa wątpliwości: „Gdybym faktycznie powiedziała, że w szpitalach […] są statyści, to byłoby to absurdem.”
  5. 3 najmądrzejsze znaki zodiaku w historii. Są niesamowicie bystre
  6. Kundelek za nic nie chciał opuścić swojej rannej przyjaciółki. Godzinami czekał z nią na pomoc
  7. Właśnie ujawniono ostatnie życzenie Diego Maradony. Napisał list, miał jedną prośbę

Źródło: fakt.pl

 

Poprzedni artykułW dryfującym na morzu plecaku znaleźli dwie obrączki. Zaczęli szukać ich właścicieli, wtedy na jaw wyszła porażająca prawda
Następny artykułKartki żywnościowe i talony, czyli szał zakupów w PRL. Kto pamięta?
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl