Wigilia 2020: rząd ogłosił, że w te święta obowiązują nas nowe przepisy związane z zapobieganiem transmisji koronawirusa. Wiadomo już, że przy wigilijnym stole może zasiąść dodatkowo tylko 5 osób. Prawnik jednak znalazł lukę w tym przepisie. Okazuje się, że dotyczy on spotkań organizowanych, a nie spontanicznych.

Jakie ma to dla nas skutki? Doktor Mikołaj Małecki z katedry prawa karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjaśnia, że przepis nie obejmuje osób, które spotkały się spontanicznie w prywatnym mieszkaniu.

Wigilia 2020 – przepisy nie do końca zakazują większych spotkań?

Jak tłumaczy doktor Małecki na swoim blogu Dogmaty Karnisty, przepis zakazuje organizacji spotkania wigilijnego, zapraszając więcej niż 5 gości, ale dotyczy to nadal spotkania zorganizowanego. 

Co innego spotkania spontaniczne, których przepis nie uwzględnia. Jak zauważa doktor, rozporządzenie nie może zakazać zgromadzeń spontanicznych. Co więcej, nawet jeśli do mieszkania weszłaby policja, nie byłaby w stanie ustalić, czy spotkanie jest spontaniczne, czy zorganizowane. 

Sam rzecznik Ministerstwa Zdrowia przyznał, że limit osób to zalecenie rządu, określające, w jaki sposób mamy spędzać święta w stanie epidemicznym. Wojciech Andrusiewicz zaznaczył także, że żadnych kontroli nie będzie.

Oczywiście, nikt nie wyśle policji czy wojska na wigilijną kolację, ale jest to twarde wskazanie dla naszych obywateli, to jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzać święta.  To nasza odpowiedzialność, by zastosować te przepisy, a nie czekać na ich egzekucję ze strony policji, czy innych organów państwa – mówił w rozmowie z Polsat News.

  1. Mężczyzna biegł przez las i nagle usłyszał porażające odgłosy. Zamarł, kiedy zobaczył co znajduje się w zaroślach
  2. Właśnie potwierdzono tragiczne informacje. Nie żyje prawdziwa legenda, wielu Polaków dużo mu zawdzięcza
  3. Niemowlak wylądował w szpitalu, kiedy lekarz otworzył jego buzię, zamarł. Natychmiast wezwano policję, rodziców aresztowano

Waga zgromadzeń spontanicznych

Prawnik zauważa, że zgromadzenia spontaniczne mają szczególne miejsce w Konstytucji. W żadnym więc przypadku nie wolno ich ograniczać:

– Inna sprawa to zgromadzenia spontaniczne, bo liczby ich uczestników nie może limitować rozporządzenie. A prawa do gromadzenia się w przestrzeni publicznej nie można zawiesić nawet w stanie klęski żywiołowej (art. 233 ust. 3 Konstytucji) – czytamy na łamach bloga Dogmaty Karnisty.

Przypomnijmy, że rząd zdecydował, że w Wigilię przy rodzinnym stole może przebywać 5 gości i osoby prowadzące wspólnie gospodarstwo domowe, na którego terenie odbywa się spotkanie. 

Piotr Müller wyjaśnił dokładnie przepis dla money.pl:

— Zacznijmy od tego, że najlepiej, by na Wigilii było jak najmniej osób, które nie mieszkają ze sobą. To jest najbezpieczniejsze dla zdrowia. Samo rozporządzenie reguluje to w ten sposób, że rodzina, która mieszka ze sobą, może być bez żadnego limitu, a dodatkowo może być jeszcze 5 osób.

Okazuje się jednak, że istnieje sposób na ominięcie przepisów. Należy jednak pamiętać, że sytuacja epidemiczna w Polsce wciąż jest bardzo poważna. Bezpieczeństwem naszym i naszych bliskich powinniśmy więc się kierować podczas najbliższych świąt Bożego Narodzenia.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

wigilia
Fot. Aleix Ventayol, Unsplash

Rząd określił przepis dotyczący spotkań zorganizowanych, twierdzi prawnik. 

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Samochodu nie da się rozpoznać, dwie osoby nie żyją. Tragiczny finał zderzenia z pojazdem ciężarowym
  2. Na zdjęciu sypialni ukrył się pies. 88% internautów nie potrafi go znaleźć w mniej niż 20 sekund
  3. Staruszek poprosił pielęgniarkę, żeby posprzątała jego lodówkę. Zajrzała do środka i nagle wybiegła z mieszkania, nie mogła znieść widoku
  4. Pamiętacie Norberta z „M jak miłość”? Mariusz Sabiniewicz nie żyje od kilku lat, jego ostatnie chwile były wstrząsające
  5. Hanna Lis przekazała druzgocącą wiadomość. Chodzi o jej córkę, współczujemy z całego serca pani Haniu
  6. Artur Szpilka zorganizował synowi niezapomniane urodziny. Zdjęcie z psiej imprezy skradło serca internautów
  7. Adam Małysz widział nagie zdjęcia Justyny Żyły? Wszystko skomentował, nie brakowało słów o Piotrze Żyle

źródło: wiadomosci.wp.pl

 

 

Poprzedni artykułWidzieliśmy go w ”Ranczo”, ”Miodowych latach”, ”M jak miłość” i wielu innych. Aktor nie żyje, wczoraj odbył się jego pogrzeb
Następny artykułNie żyje aktor, który wcielał się w Dartha Vadera. ”Niech moc będzie z nim zawsze”
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl