Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Lubisz wino? Zdradzimy ci, jak mieć je w nieograniczonych ilościach niemal za darmo
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 18.09.2018 15:31

Lubisz wino? Zdradzimy ci, jak mieć je w nieograniczonych ilościach niemal za darmo

wino
Fot. unsplash.com @andrewruiz

Wino może być idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy marzą o tym, aby oddać się chwili przyjemności, a przy okazji podreperować swoje zdrowie. O ile nie przesadzimy z jego ilością, ma ono naprawdę zbawienny wpływ na nasz organizm. Wino, szczególnie te z ciemnych owoców zawiera antyoksydanty, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka.

Dużo słyszy się o domowych nalewkach i ich wpływie na serce. W przypadku wina często wolimy udać się sklepu niż wziąć się za jego domową produkcję. Może najwyższy czas to zmienić? Jesień to idealna pora na wypróbowanie swoich możliwości, jako winiarz. Zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim ogromna satysfakcja i duże ilości trunku prawie za darmo!!! ???

Jak zrobić domowe wino?

Nie potrzebujemy wiele. Winogrona, woda, cukier, drożdże. Te składniki są niezbędne do przygotowania domowego wina. Jedni wolą wino białe, inni czerwone. W tym tekście zdradzimy wam przepisy na to pierwsze. Możecie być zdziwieni, jego przygotowanie wcale nie jest skomplikowane, jednak wymaga cierpliwości. Jak zrobić jasne wino?

Potrzebujemy:

  • 10 kg owoców
  • 3,5 kg cukru
  • 2 l wody
  • drożdże winiarskie
  • balon z rurką fermentacyjną
  1. Przygotowujemy tzw. matkę drożdżową. Drożdże winiarskie wsypujemy do butelki (0,25 l pojemności), a następnie zalewamy przegotowaną, letnią wodą. Jej temperatura wynosić powinna ok. 20 st. C. Ilość wlewanej wody musi być wyważona, co oznacza, że dobrze, aby pozostała nad nią przestrzeń. Butelkę zakorkujmy za pomocą waty. Następnie na 24 h odstawmy w ciemne miejsce. Ważne, aby utrzymana w nim była temperatura pokojowa. Kolejny krok to dodanie do mieszaniny łyżeczki cukru i staranne wymieszanie. Ponownie korkujemy butelkę i trzymamy w pokojowej temperaturze przez kolejne 2-4 dni. Po upływie tego czasu matka drożdżowa powinna być gotowa.
  2. Dojrzałe winogrona należy zgnieść tłuczkiem. Następnie zalać wrzącą wodą. Po upływie trzech dni miazgę trzeba przecedzić. Moszcz przelewamy do butli.
  3. 1/3 cukru z jego wyliczonej porcji rozpuszczamy w gorącej wodzie. Następnie, po ostudzeniu, mieszamy z moszczem. W ten sposób powstaje nastaw.

Co dalej?

  1. Całość wlewamy do balonu, napełniamy go do 3/4 pojemności. Kolejny krok to dodanie matki drożdżowej w następujących proporcjach 30-50 cm3/1 l nastawu. Mieszamy całość za pomocą kolistych ruchów. Wewnątrz mieszamy miskturę najlepiej wyparzoną łyżką. Proces fermentacji będzie przebiegał prawidłowo, jeżeli butelka zapełniona będzie w 2/3 jej pojemności. Ponad płynem musi znajdować się wolne miejsce.
  2. Balon zatykamy korkiem (tym z waty), a potem obwiązujemy czystym kawałkiem płótna i stawiamy znów w temperaturze pokojowej (15-25 st. C.). Fermentacja trwa zazwyczaj ok. 20 dni. Kolejną porcję cukru wlewamy do balonu już siódmego dnia, natomiast trzecią – piętnastego. Fermentujący nalew odlewamy i mieszamy z cukrem, a następnie ponownie umieszczamy w balonie. Przy dodawaniu trzeciej porcji cukru, musimy pamiętać, aby wymienić korek z waty na ten z rurką fermentacyjną. Balon odstawiamy na 30 dni. Tak, tak, jest z tym trochę zachodu.
  3. Po upływie tego czasu ściągamy sklarowaną warstwę wina z użyciem gumowej gumki do butli. Wypełniamy ja w całości. Najpierw wsysamy odrobinę płynu z butli, potem opuszczamy rurkę do pojemnika, do którego ono już bez problemów powinno spływać jednolitym strumieniem. Pamiętajmy o tym, aby naczynie, do którego ściągamy wino, było ustawione poniżej dna balonu.
  4. Ostatni krok to zakorkowanie gąsiora, owinięcie korka i rurki fermentacyjnej watą i umieszczenie pojemnika w temp. ok. 12 st. C. Po upływie 3 miesięcy ściągamy wino butelek i szczelnie korkujemy. Przechowujemy je w pozycji leżącej. Po kilku miesiącach będzie nadawało się do picia.

Jakie są właściwości zdrowotne wina?

Resweratrol, to antyoksydant, który występuje w winie. Zwalcza on wolne rodniki i tym sposobem zapobiega wielu chorobom, w tym otyłości oraz osteoporozie. Badania wykazały, że białe wino może ochronić kobiety przed zachorowaniem na raka piersi. Inne badania mówią natomiast, że białe wino usprawnia pracę serca i ma właściwości podobne do tych, które posiada oliwa z oliwek. Czerwone wino z kolei zawiera flawonoidy. Substancje te chronią przed miażdżycą oraz sprawiają, że krew płynie w naszym organizmie szybciej. Wino ma również właściwości przeciwzakrzepowe.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Picie wina

ZOBACZ TEŻ:

  1. Najgłupsze teksty na podryw, jakie fundują nam faceci
  2. Wyznania Eli: „Zaliczyłam wpadkę, a teraz chce usunąć ciążę. Chłopak nie chce się zgodzić na aborcję”
  3. Rozmowa kwalifikacyjna. 7 sprawdzonych sposobów, które pozwolą wypaść ci świetnie

źródło: poradnikzdrowie.pl, portal. abczdrowie.pl

Powiązane
Czesław Niemen, Kora
Największe przeboje PRL. Jeden z czterech nie pasuje do autora. Zgadniesz który?