Nadszedł czas, aby wreszcie wyczyścić garderobę dzięki tej łatwej i niezawodnej metodzie. Jeśli masz pilną potrzebę oczyszczenia się z minionego roku, nie jesteś sama. Wiosenne porządki – jak zrobić je w swojej szafie?

Sprzątanie szafy może być trudnym zadaniem i często ludzie całkowicie tego unikają, ponieważ jest to zadanie dosyć emocjonalne. Niezależnie od tego, czy chodzi o strój, który nosiłaś na ślubie bliskiej przyjaciółki, czy dżinsy, które miałaś na pierwszej randce z partnerem, tego typu połączenia utrudniają rozstanie z ubraniem. Kluczem jest przeanalizowanie swojej garderoby kawałek po kawałku.

Wiosenne porządki – jak zrobić je w swojej szafie?
1. Podziel ubrania na kategorie.

Bądź szczera: ile razy szperałeś w szafie w poszukiwaniu bluzki lub swetra, tylko po to, by znaleźć ubranie, którego nie widziałeś, nie mówiąc już o nie noszeniu ich od miesięcy (może nawet lat)? Prawdopodobnie zbyt wiele, by je zliczyć. Dlatego pierwszym krokiem do właściwego wyczyszczenia szafy jest jej opróżnienie – na przykład zdejmowanie ubrań z wieszaka szafy, wyjmowanie ich z szuflad i z półek. W ten sposób wyeliminujesz ubrania, których nigdy nie będziesz nosić.

Podziel ubrania na kategorie, takie jak: topy, dżinsy, ubrania treningowe. Zastanów się również nad utworzeniem kategorii dla przedmiotów, których nie nosisz, ponieważ wymagają naprawy lub przeróbek krawieckich.

2. Oceń swoje potrzeby.

Teraz, gdy masz już podstawę do budowania i wyznaczone kategorie, do których chcesz przypisać przedmioty, następnym krokiem jest faktyczna edycja garderoby. Najlepszym sposobem na to jest indywidualna ocena każdego elementu i sporządzenie listy kryteriów, które należy spełnić. To gwarantuje, że zastanowiasz się nad tym, czy coś pasuje, czy nadal jest w trendach lub ma potencjał w przyszłości.

Pamiętaj też, że ten proces nie musi odbywać się od razu. Jeśli potrzebujesz trochę więcej czasu, aby pomyśleć o konkretnym przedmiocie, zrób to. Nie powinnaś czuć się zmuszona do podejmowania szybkich decyzji.

3. Kupuj tyle rzeczy, ile faktycznie potrzebujesz.

Jeżeli kupujesz nowe rzeczy, tyle samo staraj się wydać. Pamiętanie o tym nie tylko pomoże zarządzać wielkością garderoby, ale także pomoże ograniczyć zakupy pod wpływem impulsu. 

Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.