Wirus z Wuhan dotarł do Polski. Obecny stan w naszym kraju to 58 osób zarażonych i jedna ofiara śmiertelna. Ile jeszcze potrwa epidemia? Lekarz oszacował, jak długo będziemy zmagać się z koronawirusem – Musimy szykować siły – zdradza w rozmowie z WP.pl dr Paweł Grzesiowski.

Na całym świecie zakażonych jest ponad 125 tys. ludzi, wirus rozprzestrzenia się w niezwykle szybkim tempie, a aby zdusić go w zarodku, coraz więcej państw podejmuje specjalne środki. W Polsce przez okres najbliższych dwóch tygodniu każdy, w miarę możliwości, powinien zostać w domu i ograniczyć wyjścia oraz kontakty z innymi do minimum. W tym celu zamknięto muzea czy kina, szkoły i przedszkola, a coraz więcej firm decyduje się na zdalną pracę. Ile potrawa koronawirus? Kiedy koronawirus odejdzie w niepamięć? O tym rozmawiał lekarz epidemiolog z dziennikarzami wp.pl.

Wirus, jak z nim walczyć?

Jak walczyć z koronawirusem? Przede wszystkim dbajmy o siebie i zastosujmy się do wszelkich zaleceń WHO. Dokładnie myj ręce, dezynfekuj swoje miejsce pracy – biuro, laptopa, mysz – a także często używane powierzchnie, unikaj dużych skupisk ludzi oraz przede wszystkim, jeżeli nie musisz, przez najbliższe dwa tygodnie postaraj się nie wychodzić z domu. Zakupów dokonuj przez internet, a nudę zastąp ulubionym filmem, serialem, książką lub czymś, na co nigdy wcześniej nie miałaś czasu. Zastanawiasz się, ile to jeszcze potrwa?

Wirus, który jeszcze jakiś czas temu wydawał nam się odległym tematem, dziś paraliżuje Polskę. Specjaliści apelują o zachowanie ostrożności, rozsądku i odpowiedzialności. Pamiętajmy, że jeżeli nie wykazujemy objawów, nie znaczy, że nie zarażamy innych

– Część osób choruje bezobjawowo. My koncentrujemy się na tych, którzy objawy mają. Oni mają dużą dawkę wirusa w swoich wydzielinach. Dziś wiemy, że im chory młodszy, tym lżej choruje, jeśli mowa o chorobach towarzyszących. – komentuje epidemiolog dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z wp.pl. Ile zdaniem eksperta potrwa jeszcze epidemia?

  1. Edyta Górniak obawia się najgorszego. Nie wiadomo, czy w ogóle wróci do syna
  2. 4 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Wszystkie w jednym mieście
  3. Dziecko zostało oddane do adopcji wbrew woli matki. Po 33 latach stało się niemożliwe

Jak długo koronawirus będzie w Polsce?

Ile wirus utrzyma się w Polsce? Kiedy będziemy mogli bez obaw wyjść z domu, udać się na uczelnie, odwiedzić kino czy puścić nasze pociechy do szkoły? Lekarz epidemiolog ujawnił swoje prognozy.

– Jestem lekarzem i naukowcem, a nie czarnoksiężnikiem. Wydaje mi się, że musimy szykować siły i środki na co najmniej dwa miesiące. Tak bym planował działania. Jeśli ktoś zamierza coś robić w maju, to zastanowiłbym się, czy to dobry termin. Do końca maja nie możemy mówić o stabilności – zdradził w rozmowie z wp.pl.

Wygląda na to, że musimy uzbroić się w cierpliwość. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

wirus
@slavoljubovski, Pixabay

Mycie rąk i unikanie dużych skupisk ludzi pomoże nam nie zarazić się koronawirusem.

wirus
@geralt, Pixabay

Wirus dotarł już do 114 krajów świata.

wirus
@coyot, Pixabay

Według eksperta, w Polsce koronawirus utrzyma się jeszcze przez co najmniej dwa miesiące.
ZOBACZ TEŻ:

  1. Ksiądz nie chce odwołać rekolekcji. Według niego gorszy od koronawirusa jest wirus atakujący duszę
  2. Z ostatniej chwili: Nie żyje kobieta z koronawirusem. 2 tygodnie temu wróciła z Polski na Ukrainę
  3. Antek Królikowski zrobił niezwykłą rzecz dla mamy i rodzeństwa. Teraz on jest głową rodziny
  4. Jajka obrane w 15 sekund? Mężczyzna pokazał genialny sposób, wystarczy szklanka z wodą
  5. Znaki zodiaku osób, które są bardzo sprytne. Ich nie da się oszukać, wyłapują każdy szczegół
  6. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce

źródło: wiadomosci.wp.pl

Poprzedni artykułOwczarek niemiecki spotkał małego słonia. Właściciele bali się, ale nikt nie mógł przewidzieć takiej reakcji
Następny artykułCórka chciała popisać się tańcem w internecie. Jej mama skradła całe show
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.