Wirus rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, dlatego specjaliści ostrzegają wszystkich. Najbliższy weekend może spowodować wiele zachorowań w Polsce, warto więc przeczekać ten kluczowy moment we własnym domu. Wirusulog jest zdania, że jeden dzień pokaże, czy zmierzamy w dobrym kierunku.

Z powodu koronawirusa cała Polska objęta jest kwarantanną. Sytuacja rozwija się dynamicznie, wprowadzane zostają kolejne ograniczenia, a władze podejmują nowe decyzje. W piątek odnotowano największy dobowy wzrost liczby zachorowań na wirus. Dlaczego weekend trzeba spędzić w domu?

Wirus rozprzestrzenia się w kraju

Zamknięte uczelnie, restauracje i instytucje kulturalne oraz przywrócone kontrole na granicach mogą znacząco przyczynić się do wyhamowania dynamiki rozprzestrzeniania się koronawirusa. Obecnie w całym kraju Polacy starają się przebywać w domach i wychodzić na ulicę tylko, gdy to niezbędne. Takie odpowiedzialne zachowanie może pokazać już w ten weekend, w jakim stopniu wirus opanował przestrzeń, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność.

W piątek w kraju odnotowano aż 70 osób zakażonych, jak podaje rmf24.pl. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, przedstawił pesymistyczny scenariusz, o możliwych 10 tysiącach zarażonych nawet za kilkanaście dni. Kilkadziesiąt najbliższych godzin pokaże, czy wprowadzone przez rząd zmiany dały pozytywny skutek w zwalczaniu koronawirusa. Specjaliści podkreślają, że wiele zależy od nas samych.

  1. Nie żyje legendarny muzyk, odszedł w otoczeniu rodziny. Fani nie będą mogli go pożegnać
  2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa
  3. Mężczyzna z podejrzeniem koronawirusa uciekł ze szpitala. Znaleziono go w innym województwie

Wirusolog: ten weekend będzie kluczowy

Dlaczego ten weekend będzie kluczowy w ocenie stanu epidemii?

– Dynamikę będziemy mogli ocenić w sobotę, niedzielę, ponieważ okres wylęgania trwa około pięciu, sześciu dni – poinformował profesor Włodzimierz Gut, w rozmowie z rmf24.pl.

Najbliższe dni pokażą, czy radykalne zmiany wprowadzone przez władze jeszcze przed tygodniem, mają realną skuteczność. Może to pomóc w utrzymaniu poziomu kilkudziesięciu przypadków dziennie i umożliwić panowanie nad sytuacją.

– To zależy również od tego, jak potoczy się sytuacja w sąsiednich krajach, Czechach, Niemczech, Austrii, która, choć jest niewielka, została dotknięta koronawirusem – dodaje dla rmf24.pl Włodzimierz Gut i podkreśla, że rzeczywiste zablokowanie wszystkich granic jest niemożliwe.

Wirus może zmniejszyć swój zasięg, jeżeli konsekwentnie będziemy unikać dużych skupisk ludzi i ograniczać wychodzenie z domów, szczególnie w ten weekend.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

wirus
fot. pexels.com / Anna Shvets

Ten weekend pokaże, czy wirus jest pod kontrolą władz.

wirus
fot. pixabay.com/ jarmoluk

Utrzymanie obecnego poziomu zachorowań pozwoli służbie zdrowia opanować sytuację.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kto najczęściej choruje przez koronawirusa? Opublikowano najnowszy raport
  2. Umierał i nawet nie wiedział, że przed nim odszedł jego brat, siostra i mama. Wszystko przez jeden obiad, tragedia w USA
  3. Pan młody pobladł w trakcie składania przysięgi. Z ust ukochanej padło zdanie, którego nie mógł się spodziewać
  4. Husky, który ma niesamowite umiejętności. Pies robi niezwykłe rzeczy, zdjęcia powalają
  5. Opiekunowie nagrali zachowanie psa w dniu jego 13. urodzin. Reakcja czworonoga bezcenna
  6. Bada od 40 lat koronawirusy, wyciekł jego prywatny list. Twierdzi, że wie czym niwelować wirusa

źródło: rmf24.pl

Poprzedni artykułKwarantanna potrwa znacznie dłużej, niż podejrzewaliśmy. ”Trudny czas i ciężki czas”
Następny artykułKomiks o Kaczorze Donaldzie. Kto kolekcjonował?
Redaktorka Lelum.pl. Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Swoje życie postanowiła związać z dziennikarstwem i muzyką. W wolnych chwilach ćwiczy jogę, chodzi na festiwale filmowe i tworzy poezję.