Wirusolog na antenie TVP Info ujawnił, ilu nowych zakażeń koronawirusem możemy się spodziewać w najbliższym czasie. W ostatnich dniach dobowa liczba pacjentów oscylowała w okolicach 12-13 tys. Czyżby miało być ich jeszcze więcej? Prof. Włodzimierz Gut nie pozostawił telewidzom żadnych złudzeń. Ekspert skomentował obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce.

Wirusolog nie zamierzał ukrywać, ilu nowych przypadków COVID-19 możemy spodziewać się w nadchodzących dniach. Takie statystyki mogą niektórych zaniepokoić.

Koronawirus w Polsce: kiedy szczyt zakażeń? Wirusolog odpowiada

Temat koronawirusa nie znika z mediów. Na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne obostrzenia. Zakazano m.in. wesel oraz stacjonarnej działalności gastronomicznej. Wprowadzono nowe restrykcje dla seniorów.

Cała Polska od soboty znalazła się w granicach czerwonej strefy. W ostatnich tygodniach Polacy z niepokojem obserwowali kolejne rekordy zakażeń. W końcu liczba zarażonych doszła do ponad 13 tys. Jeszcze na początku września mówiło się o 500-700 przypadkach dziennie.

Jednak okazuje się, że to jeszcze nie koniec. Na antenie TVP Info wirusolog prof. Włodzimierz Gut wypowiedział się na temat obecnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju. Ekspert zdradził, ilu nowych zakażeń COVID-19 możemy się jeszcze spodziewać.

— Gdyby zostało utrzymane to tempo, to można powiedzieć, że dzienna porcja nam się podwoi. Jeśli działania będą w miarę skuteczne — mówię już nawet o tych wcześniejszych, bo na dzisiejsze trzeba poczekać przynajmniej półtora tygodnia, dwa — to będziemy mogli wyhamować gdzieś na granicy średniego z tygodnia, 16-18 tys. — powiedział ekspert.

W tej samej rozmowie profesor dodawał, że to od nas samych zależy, jak zachowa się wirus. Jeśli go lekceważymy i uważamy, że go nie ma, to on się szerzy. Musimy pamiętać o podstawowych zasadach: dystans, dezynfekcja, maseczka, wietrzenie.

Natomiast według Włodzimierza Guta jeśli postawimy wirusowi bariery, „to albo go powstrzymamy, albo nawet zacznie spadać”. Wirusolog podkreślał, że nie należy się spodziewać tego, że stanie się to natychmiast. Potrzeba trochę czasu, aż zauważymy skutki wprowadzonych obostrzeń.

Podobnego zdania jest premier Mateusz Morawiecki. Przy okazji ogłaszania nowych obostrzeń szef rządu ujawnił, co stanie się za 10-14 dni. Jego słowa z pewnością musiały zaskoczyć niejednego odbiorcę.

Wirusolog podkreślał, że to właśnie czwartki i piątki nadal pozostaną dniami z najwyższymi ilościami przypadków COVID-19. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w weekendy dochodzi do największej ilości spotkań oraz wyjść. Z kolei okres od zakażenia do pojawienia się objawów wynosi około tygodnia. Profesor prognozował, że kolejny rekord przypadków COVID-19 w Polsce na pewno zostanie pobity.

  1. Jolanta Kwaśniewska nie może uwierzyć, czuje wściekłość i bezsilność. ”Do samego końca miałam nadzieję”
  2. Zacznie się już rano w niedzielę. Wielki sabotaż kościołów w całej Polsce, co się dzieje?
  3. Daniel Martyniuk w rozpaczy, opublikował porażający wpis. Nie może nic zrobić

COVID-19: zachorowania

W sobotę rano Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu ostatniej doby liczba wykrytych przypadków koronawirusa wyniosła 13 628. Z powodu COVID-19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 150 osób.

W piątek statystyki wskazywały na 13 632 zarażonych SARS-CoV-2, natomiast zmarło w sumie 153 osób. 137 z nich miało choroby współistniejące. Obecnie liczba zakażonych pacjentów wynosi 241 946.

Resort zdrowia podaje, że obecnie liczba respiratorów dla pacjentów z COVID-19 wynosi 1 434, z czego 911 jest obecnie zajętych. Sytuacja z łóżkami wygląda nieco lepiej. Aktualnie w szpitalach znajduje się ich 19 132, z czego 11 496 jest zajmowanych przez chorych na koronawirusa.

Myślicie, że słowa wirusologa się sprawdzą i czekają nas kolejne rekordy zachorowań? A może uważacie, że szczyt zachorowań będzie jeszcze większy? Pozostaje nam tylko czekać, aż skutki obostrzeń przyniosą zamierzone efekty.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

wirusolog
fot. Jakub Kaminski/East News

Wirusolog zdradził, ilu nowych zakażeń musimy się jeszcze spodziewać.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jest w śpiączce od 15 lat. Kamera właśnie zarejestrowała długo wyczekiwany znak życia
  2. Prezydent tuż po teście zwrócił się z prośbą do wszystkich Polaków. Sprawa jest poważna, dotyczy zwłaszcza podróżujących
  3. Czy 1 listopada wejdziemy na cmentarz? Prymas Polski apeluje do Polaków
  4. Rodzice zamarli, kiedy zobaczyli, co ksiądz robi z ich dzieckiem. Błagali by przestał, słychać tylko krzyki i płacz
  5. Będzie „trzecia fala” koronawirusa? Słowa wirusologa nie napawają optymizmem, sytuacja jest bardzo poważna
  6. Klamka zapadła. Włączając TVP Info za 1,5 godziny możecie się zdziwić, co się dzieje?
  7. Co za odkrycie. Niestety, dzięki niemu gołąbki są tak dobre, że trzeba je zrobić, nawet jak ci się nie chce gotować

Źródło: tvp.info, twitter.com

 

Poprzedni artykułTomasz: ”Najlepsze dziewczyny pochodzą z biednych rodzin. Są naiwne i zrobią wszystko, gdy szepnę im dwa słówka”
Następny artykułZatrważające i niebywale smutne informacje o stanie Bogumiły Wander. Niestety, mąż nie może jej nawet odwiedzić
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl