To składnik odżywczy, który odgrywa ogromną rolę w poprawnym funkcjonowaniu organizmu. Jakie korzyści posiada witamina D? Jakie są jej zalety, jeżeli chodzi o włosy i skórę? 

Czym jest witamina D?

To rozpuszczalna w tłuszczach witamina, która wspomaga proces wchłaniania wapnia w jelitach, przez co zapobiega łamaniu się kości i osteoporozie.

Niedobór witaminy D może prowadzić do bardzo niebezpiecznych stanów, takich jak zmiany nastroju, wyczerpanie, chroniczny bólu, a nawet bezpłodność. 

Oprócz tego, jest to także witamina niezbędna dla piękna naszych włosów i skóry.

Jak witamina D wpływa na moje włosy i skórę?

Badania wykazują, że witamina D odgrywa ważna rolę w formowaniu bariery skórnej, układu odpornościowego, gojeniu się ran i cyklu wzrostu włosów. 

Klinicznie obniżony jej poziom, wiąże się z suchością skóry, opóźnionym gojeniem się ran, łuszczycą i wypadaniem włosów. Niedobór tej witaminy można łączyć także z łysieniem. 

Jakie jest najlepsze źródło witaminy D?

Światło słoneczne odgrywa ważną rolę w naturalnym procesie wytwarzania witaminy D przez organizm. Nie oznacza to jednak wylegiwania się na słońcu lub korzystania z solarium. Światło słoneczne wywołuje w skórze reakcję biochemiczną, która ostatecznie prowadzi do produkcji aktywnej witaminy D, jednak jego nadmierna ilość szkodzi zdrowiu.

Wiosną i latem potrzeba około 15 minut przebywania na słońcu bez zabezpieczenia, aby osoba o jaśniejszej skórze wyprodukowała zalecaną dzienną ilość witaminy D. Trudniej jest jednak zimą.

Istnieje kilka źródeł żywności bogatej w witaminę D. W tym celu warto spożywać żółtko jaj i niektóre ryby np. łososia, sardynki, tuńczyka. Ponieważ ekspozycja na światło słoneczne wiąże się z ryzykiem raka skóry, a liczba pokarmów naturalnie bogatych w witaminę D jest ograniczona, w celu utrzymania odpowiedniego poziomu witaminy D, większość dermatologów zaleca po prostu jej suplementację.

Poprzedni artykułJak uniknąć podrażnień po depilacji? Sprawdzone sposoby
Następny artykułOlej ze słodkich migdałów – jakie daje efekty i dla kogo jest odpowiedni?
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Współpracowała z najlepszymi polskimi projektantami i markami kosmetycznymi. Studiowała projektowanie ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Od wielu lat współpracuje z markami Maniewski, Farmagan i Davroe. Dba o fryzjerski sektor beauty największego wydarzenia modowego w Polsce - Katowice Fashion Week. Posiada szeroką, teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Uczestniczyła w wielu szkoleniach fryzjerskich u najlepszych specjalistów w Polsce.