Może nie być oczywistej przyczyny kłopotów z włosami. Jest jednak kilka rzeczy, które mogą być dla nas alarmujące. Jak rozpoznać, że pasma potrzebują ratunku? Przedstawiamy oznaki, dzięki którym zauważysz, że Twoje włosy są zniszczone.

1. Są splątane.

Zniszczone włosy łatwo się plączą. Podniesione łuski powodują większe tarcie i mocniej chwytają inne pasma.

Co z tym zrobić?

Ostrożnie szczotkuj i rozczesuj pasma. Zacznij od końców włosów i powoli rozplątuj kołtuny, przesuwając się w kierunku nasady. Rozpoczynanie od czubka głowy i mocne szarpanie szczotką może łamać pasma i doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Używaj grzebienia o szerokich zębach.

Zwiąż włosy. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności, które plączą włosy, należy związać je w kucyk, warkocz lub luźny kok.

2. Są suche i matowe.

Zniszczonym włosom często brakuje naturalnego oleju i wilgoci, która pokrywa zewnętrzną część łuski. Bez tego tracą one blask.

Jak ograniczyć dalsze szkody?

Myj je rzadziej. Szampon przeznaczony jest do usuwania nagromadzonych olejków i produktu na skórze głowy. Usuwa z nich również naturalne oleje. Spróbuj myć włosy co drugi dzień – lub rzadziej to robisz, tym lepiej dla nich.

Używaj szamponu i odżywki do włosów suchych. Szampony z mniej intensywnymi detergentami mogą zapobiec usuwaniu zbyt dużej ilości oleju i przywrócić wilgoć Twoim pasmom. Uważaj, aby myć tylko skórę głowy.

Używaj oleju jojoba. Może pomóc on wzmocnić i nawilżyć włosy. Jest często dodawany do odżywek, ale możesz dodać go trochę do kosmetyku, któru aktualnie posiadasz.

3. Są kędzieżawe.

Puszące się włosy to znak, że łuska nie leży płasko. Może to również oznaczać, że wewnętrzne włókna włosów są odsłonięte.

Co z nimi zrobić?

Płucz włosy zimną wodą. Gorący prysznic otwiera zewnętrzną warstwę, podczas gdy zimna woda może pomóc je zamknąć. Płukanie pukli chłodnym prysznicem może pomóc chronić wewnętrzną warstwę pasm i zatrzymać nawilżające olejki.

4. Są kruche i łamią się.

Gdy włosy są zniszczone łatwo się łamią. Jest to jeden z najtrudniejszych objawów do opanowania i często występuje przy nadmiernie przesuszonych włosach.

Jedz zbilansowaną dietę. Dieta zawierająca pełnowartościowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, ma wiele zalet, w tym zdrowe włosy. Biotyna, witaminy A i C oraz żelazo są ważne dla mocnych, zdrowych włosów.

Chroń je przed słońcem. Zbyt duża ekspozycja na słońce może sprawić, że Twoje włosy będą łamliwe i bardziej podatne na pękanie. Włosy jaśniejsze, takie jak blond i siwe, są również bardziej podatne na uszkodzenia słoneczne. Noś czapkę lub używaj produktu chroniącego przed promieniowaniem UV.

Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.