Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Wszystkich Świętych 2021. Burmistrz apeluje: ”Nie twórzmy wielu ton śmieci z plastiku i szkła”
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 26.10.2021 19:41

Wszystkich Świętych 2021. Burmistrz apeluje: ”Nie twórzmy wielu ton śmieci z plastiku i szkła”

wiadomość
fot. KoolShooters z Pexels

W Polsce z okazji Wszystkich Świętych kupuje się co roku około 300 milionów zniczy, czyli aż 8 sztuk na osobę. Wydatki na 1 listopada co roku przekraczają 1 mld złotych. Burmistrz miasta Biłgoraj postanowił zaapelować w tej kwestii do mieszkańców.

Wyliczeń dotyczących ilości i kosztów kupowanych zniczy i wiązanek dokonał Portal Komunalny. Strona podaje też, że zarówno szklane znicze, jak i sztuczne kwiaty i wiązanki wykonane z plastiku nie są poddawane recyklingowi.

Co dzieje się ze zniczami i kwiatami po Wszystkich Świętych?

Plastikowe kwiaty szybko płowieją, a zużyte znicze też są produktem jednorazowego użytku. Kiedy wypali się w nich wosk, trafiają do śmieci. Nawet te szklane nie są recyklingowane.

Na szczęście w społeczeństwie rośnie świadomość ekologiczna i troska o środowisko. Dlatego powstają różne inicjatywy, mające pomóc zmniejszyć ilość cmentarnych śmieci.

Jedną z osób, które troszczą się o te kwestie, jest Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja. Wystosował on apel do mieszkańców, by nie kupowali dużej, nadmiernej liczby zniczy:

– Nie twórzmy wielu ton śmieci z plastiku i szkła, których później nie da się poddać recyklingowi. Zapalmy jeden symboliczny znicz na grobie bliskiej osoby. Modlitwa i pamięć znaczą dużo więcej niż dziesiątki zapalonych zniczy i grób udekorowany sztucznymi kwiatami.

Urząd Miasta przypomina też, że przy cmentarzach komunalnych w Biłgoraju zostały ustawione regały na zużyte znicze do ponownego wykorzystania.

Na stronie urzędu można przeczytać:

– Miejmy nadzieję, że dzięki takiemu rozwiązaniu na wysypisko trafi mniej odpadów, których nie można poddać recyklingowi. Zachęcamy do ponownego wykorzystywania zniczy. Dbanie o naszą planetę to nie wstyd, ale obowiązek nas wszystkich.

Jak zadbać o środowisko na Wszystkich Świętych?

Ekologicznym rozwiązaniem, które proponuje Portal Komunalny, są znicze w terakotowych donicach. Po wypaleniu można je wyczyścić i użyć powtórnie.

Znicze można też przygotować samemu, kupując gotowy wkład lub świece i umieszczając je w ręcznie ozdobionych słoikach. A zamiast kupować sztuczne kwiaty lub wieńce, zainwestować w naturalne, wykonane z żywych roślin. Jeśli zależy nam na ich trwałości, można poszukać takich zrobionych z gałęzi, mchów i jesiennych owoców.

Źródło: gazetabilgoraj.pl, portalkomunalny.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Cała w emocjach Jolanta Kwaśniewska nagle zabrała głos. Polacy wstrzymali oddech
  2. Ryszarda Kotysa z żoną dzieliła gigantyczna różnica wieku. Niebywałe, kim jest kobieta
  3. Fatalne wieści dla palaczy. Wkrótce cena paczki może wynieść ponad 20 zł

Powiązane
Uśmiech Dody
Poznajesz uśmiechy tych celebrytek? Nawet ich mężowie mogliby się pomylić!