Wszystkich Świętych już za tydzień, a niektóre osoby nadal nie wiedzą, co z wejściem na cmentarze w tym dniu. Rząd wcześniej zapowiadał, że nie zamierza zamykać bram nekropolii dla rodzin zmarłych, jednak sprawa nieco się skomplikowała po wprowadzeniu kolejnych obostrzeń 24 października. Czy na Wszystkich Świętych będą otwarte cmentarze? Co z seniorami? Jest odpowiedź wiceministra zdrowia w tej sprawie.

Dzień Wszystkich Świętych w tym roku jest sporą niewiadomą. Na ustach wielu Polaków ciśnie się sporo pytań związanych z tą uroczystością. Co z wejściem na cmentarze? Czy Wszystkich Świętych będzie wyglądało zupełnie inaczej niż co roku? Znamy odpowiedź wiceszefa resortu zdrowia.

Co z wejściem na cmentarze na Wszystkich Świętych?

Już od kilku tygodni wielu Polaków zadaje sobie podobne pytanie: co z Dniem Wszystkich Świętych w tym roku? Epidemia koronawirusa w Polsce cały czas nie odpuszcza. Liczba zarażonych z dziś wyniosła ponad 13 tys. Podobne statystyki odnotowano również wczoraj.

Wcześniej rząd cały czas zapewniał, że nie zamierza zamykać cmentarzy na 1 listopada, tak jak to miało miejsce na wiosnę podczas Świąt Wielkanocnych. Jednak sprawa ponownie się skomplikowała po tym, jak w piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne obostrzenia dla Polaków. Dzisiaj w sobotę, 24 października restrykcje weszły w życie.

Zgodnie z jego słowami na piątkowej konferencji prasowej cała Polska od dzisiaj znajduje się w czerwonej strefie. Wszystkich obywateli obowiązują surowe restrykcje. Do sprawy Wszystkich Świętych postanowił odnieść się wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.

Dziennikarz dopytywał wiceszefa resortu zdrowia o nowe przepisy dotyczące seniorów. Co z najstarszymi osobami, które już dzisiaj chciałyby odwiedzić cmentarze? Wybierają się oni na nie dużo wcześniej, aby uniknąć tłumów.

— Zalecamy to, abyśmy jednak odwiedzali w te dni, kiedy jest najmniejszy ruch, czyli tydzień przed, tydzień po. Rozłóżmy to na czas — powiedział na antenie.

— […] to też nie jest tak, że my zabraniamy seniorom wychodzić z domu. Oczywiście nie nakłaniamy do tego, zalecamy. Jakbym komuś radził, to naprawdę osoby powyżej siedemdziesiątego roku życia mogłyby w tym roku pomodlić się w domu, a nie odwiedzać groby na cmentarzach — dodawał.

 1. Jolanta Kwaśniewska nie może uwierzyć, czuje wściekłość i bezsilność. ”Do samego końca miałam nadzieję”
 2. Zacznie się już rano w niedzielę. Wielki sabotaż kościołów w całej Polsce, co się dzieje?
 3. Daniel Martyniuk w rozpaczy, opublikował porażający wpis. Nie może nic zrobić

Nowe obostrzenia dla seniorów

Krzysztof Ziemiec dopytywał również ministra zdrowia o nieco niejasne przepisy, które dotyczą seniorów. Rozporządzenie mówi, że pozostanie najstarszych w domach, to jest oblig, a nie prośba. Wiceszef resortu zdrowia wyraźnie podkreślił, że według niego seniorzy powinny zostać w domach.

Nowe restrykcje dla seniorów zakładają ograniczenie przemieszczania się osób powyżej siedemdziesiątego roku życia z wyłączeniem:

 • wykonywanych czynności zawodowych
 • zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego
 • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego

Dodatkowym obostrzeniem nałożonym na najstarszych jest zawieszenie działalności sanatoriów. Obecnie trwające turnusy mogą zostać dokończone. Jednak później, jak na razie, nie będzie można wybrać się na podobny wypoczynek.

Czego potrzebują seniorzy?

Seniorzy potrzebują naszego wsparcia w codziennych sprawach. Na pierwszy rzut oka można tego nie zauważyć, ale wiele osób starszych bardzo trudno znosi epidemię koronawirusa. Nie chodzi tutaj o ich fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne samopoczucie.

Dlatego właśnie rząd postanowił ruszyć z kilkoma inicjatywami, które mają na celu wspomóc najstarszych w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Niedawno dało się słyszeć o kampanii informacyjnej „Bezpieczny i Aktywny Senior”, ruszył również portal wspierajserniora.pl.

Na stronie można zarejestrować się jako wolontariusz. Chcesz pomóc seniorowi? Wystarczy, że masz trochę wolnego czasu oraz chęci. Można pomóc najstarszym zrobić zakupy, wyprowadzić psa czy umówić wizytę lekarską.

Dbacie o swoich seniorów? Wasi najstarsi wybierają się na cmentarze, czy pozostają przy modlitwie w domowym zaciszu?

ZOBACZ ZDJĘCIE:

wszystkich świętych
Fot. Jan Bielecki/East News

Wiceminister zdrowia wypowiedział się na temat Wszystkich Świętych.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Maryla Rodowicz „Nie mam już gorączki”. Wiemy jak czuje się gwiazda po zakażeniu koronawirusem
 2. Dramat u Majdanów. Radosław Majdan trafił do szpitala. Jest fatalnie. Wyjadą jeszcze z Małgosią w egzotyczną podróż?
 3. Czy 1 listopada wejdziemy na cmentarz? Prymas Polski apeluje do Polaków
 4. Rodzice zamarli, kiedy zobaczyli, co ksiądz robi z ich dzieckiem. Błagali by przestał, słychać tylko krzyki i płacz
 5. Będzie „trzecia fala” koronawirusa? Słowa wirusologa nie napawają optymizmem, sytuacja jest bardzo poważna
 6. Najnowsze, ważne informacje dla seniorów. Wiemy, o ile mają wzrosnąć emerytury
 7. Mama 6 -tki dzieci opowiedziała o rodzinnych obiadach. Spadło na nią morze krytyki, powód zadziwia

Źródło: rmf24.pl, twitter.com, wspierajseniora.pl, senior.gov.pl

 

Poprzedni artykułDotarła do nas najsmutniejsza wiadomość. Żegnamy cenionego na całym świecie Polaka
Następny artykułNagła zmiana w obostrzeniach. Pilnie poprawiono jeden z najgłośniejszych zakazów
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl