Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Na całym świecie jednak sytuacja epidemiczna jest bardzo poważna. Wierni nie wiedzą, jak będą obchodzić nadchodzące święta. Pojawiło się oficjalne oświadczenie papieża w tej sprawie. 

Papież Franciszek postanowił zabrać głos w sprawie Wszystkich Świętych. Na całym świecie to święto jest obchodzone na różne sposoby, zawsze jednak wiąże się z tłumnym odwiedzaniem cmentarzy, najczęściej w towarzystwie bliższej i dalszej rodziny.

Papież Franciszek – oficjalne oświadczenie w sprawie Wszystkich Świętych

Wierni w trakcie Wszystkich Świętych muszą odwiedzić groby zmarłych w pierwszym tygodniu Listopada, by doznać odpustu zupełnego. Najlepiej też jeśli w dniu odwiedzania grobów wierny będzie uczestniczył we mszy świętej i przyjmie komunie. 

Sytuacja epidemiczna jednak uniemożliwia ze względów bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego, by wszyscy chętni wierni uczestniczyli w obchodach świąt 1 i 2 listopada. Z tego powodu papież Franciszek ogłosił ważne oświadczenie.

W oświadczeniu papieża pojawiły się informacje na temat zmiany w odpuście zupełnym. Stolica Apostolska wydała dekret, w którym odpustu zupełnego wierni mogą doświadczyć, odwiedzając cmentarze w każdym dniu listopada.

Papież podkreślił, jak bardzo ważne jest, żeby uniknąć gromadzenia się wiernych na cmentarzach 1 listopada. Ważne jest także, żeby osoby starsze nie wychodziły z domów, a odpustu doznały poprzez modlitwę. Papież Franciszek zasugerował także, żeby w 1 i 2 listopada księża odprawili nawet trzy msze, żeby w kościołach nie było tłumów. 

  1. Minister zdrowia potwierdza, możliwy całkowity lockdown. ”Będę namawiał premiera”, wszystko zależy od zachorowań
  2. Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził
  3. Widzieliśmy ją w ”Pierwszej miłości” i ”Na sygnale”. Aktorka nie żyje

Apel Abp. Gądeckiego odnośnie Wszystkich Świętych

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował apel zarówno do wiernych jak i do duchownych. Zgodnie z zaleceniami rządu abp Gądecki zachęca, by odwiedziny na grobach rozłożyć na dni przed świętem i po święcie.

Ksiądz zaznaczył także, że osoby starsze powinny pozostać w domach, a 1 listopada oddać się modlitwie i korzystać z transmisji mszy świętych emitowanych przez radio i telewizję. 

-Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę – czytamy w oświadczeniu a stronie internetowej Episkopatu.

Z kolei Prymas Polski abp Wojciech Polak apelował do duchownych, by odwołali msze na cmentarzach i przenieśli je do kościołów, gdzie łatwiej skontrolować czy między wiernymi jest bezpieczna odległość i czy jest dozwolona liczba osób na mszy.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

wszystkich świętych
Fot. Jan Bielecki/East News

1 i 2 Listopada na cmentarzach zawsze było mnóstwo osób. W tym roku Kościół prosi, by rozłożyć odwiedziny w czasie, a we Wszystkich Świętych poświęcić się modlitwie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  2. Zacznie się już dziś o 16:00. Władzę biją na alarm. Wszyscy Polacy i turyści powinni być gotowi
  3. Uwaga, wszyscy Polacy dostaną dziś identyczne SMSy. Już znamy ich treść
  4. Od dziś nagła zmiana w całym kraju. Decyzja zapadła, wszyscy muszą się dostosować
  5. Poważne zmiany w obostrzeniach dla tysięcy Polaków. Rząd wprowadził wyjątek
  6. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć
  7. Pilna informacja, zmiany w godzinach dla seniorów. Chodzi o jeden wyjątek, który wprowadził rząd

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

 

Poprzedni artykułMarcin: ”Powiem wam, ile starsze panie płacą za towarzystwo 20-latków. Teraz stać mnie na wszystko”
Następny artykułOd piątku będzie można przemieszczać się tylko do pracy? Nieoficjalne informacje ”Interii”
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl