Wszystkich Świętych już za kilka dni. Okazuje się, że Polacy muszą przygotować się na większe zmiany, niż oryginalnie zakładano. Pilne stanowisko kościoła na 1 listopada zmieni oblicze świąt dla większości z nas. Niektórzy nie potrafią sobie ich wyobrazić bez tego. Jednak będą musieli się przygotować na zmianę. Wszystko z powodu epidemii koronawirusa.

Już za parę dni Polacy będą mogli świętować Dzień Wszystkich Świętych. Dla niektórych to jedna z niewielu okazji, kiedy mogą spotkać się z dalszą rodziną. Jednak w tym roku święta zapowiadają się zupełnie inaczej. Trzeba przygotować się na poważną zmianę.

Wszystkich Świętych czeka zmiana

Okazuje się, że z powodu ciągle rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym roku w Polsce nie będzie mszy świętych oraz procesji na cmentarzach. Niektórzy biskupi wydali specjalne dekrety, które mówią o sprawowaniu eucharystii w świątyniach.

Na polecenie papieża Franciszka w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale także przez cały miesiąc. Duchowni zachęcają swoich wiernych do indywidualnych odwiedzin nekropolii w tym roku.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Te wszystkie czynności mają na celu zmniejszenie tłumów na cmentarzach na 1 listopada. Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju wciąż jest bardzo poważna.

Tylko w środę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o prawie 19 tys. zakażonych koronawirusem. Zmarło 236 osób. To kolejne rekordy statystyk.

  1. Stanie się już w piątek, wszyscy są w gotowości. Szef kancelarii premiera potwierdza
  2. Siedziba TVP otoczona kordonem policji, dziesiątki radiowozów i straż pożarna. Wiemy co się dzieje
  3. Atak nożownika po proteście w Gdyni. Pociął twarz mężczyźnie, który bronił obrażanych kobiet

Apel biskupów na Wszystkich Świętych

Duchowni wystosowali do wiernych pilne apele. M.in. metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zachęcał wiernych do indywidualnych wizyt na cmentarzu. Zachęcał do skorzystania z całej „oktawy” uroczystości, a nie tylko jednego dnia.

Miał też do duszpasterzy prośbę, aby wyjątkowo zrezygnowali ze sprawowania tłumnych mszy świętych na cmentarzach. Zamiast tego, mogą zaprosić wiernych do udziału w liturgiach, które odbywają się w ciągu dnia w kościołach.

Podobny apel wystosował prymas Polski abp Wojciech Polak. Poprosił również o to, żeby 1 listopada nie organizować na cmentarzach tradycyjnych procesji.

Zmiany dotyczą również największych i najbardziej znanych cmentarzy w Polsce, m.in. Cmentarza Powązkowskiego, Cmentarza Północnego na Wólce Węglowej czy Cmentarza Wawrzyszewskiego.

W świątyniach, w których zdecydowano się na odprawianie mszy, obowiązują limity osób. Dla przykładu w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie uroczysta msza św. za zmarłych zostanie odprawiona o godz. 12.30. Limit wiernych w budynku ustalono na 55 osób.

Z kolei w kościele św. Ignacego Loyoli ma to być 90 osób. Z kolei w kościele św. Marii Magdaleny już 160.

Ponadto na mocy watykańskiego dekretu osoby starsze i schorowane oraz te, które nie mogą opuścić domu, mogą uzyskać odpust zupełny. Wystarczy, że połączą się w modlitwie ze zmarłymi oraz wspólnotą Kościoła.

Wybieracie się na cmentarze w Dzień Wszystkich Świętych? Koniecznie sprawdźcie, czy msze się odbędą, a jeśli tak, czy obowiązują limity osób.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

wszystkich świętych
fot. pixabay.com/jozefbabij

Na 1 listopada czekają nas zmiany.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Warszawiacy przygotowali niespodziankę dla osób biorących udział w proteście. Niezwykła mobilizacja uczestników strajku
  2. Zacznie się w sobotę w Polsce. Ostrzeżenia na Wszystkich Świętych, trzeba bardzo uważać, wiadomość dla wyjeżdżających na weekend
  3. Pilna konferencja Strajku Kobiet, przedstawiono postulaty. Kiedy koniec protestów?
  4. Wiemy, którzy uczniowie jako pierwsi wrócą do szkoły. Minister edukacji potwierdza
  5. Pilne: Nie żyje książę, był czwarty w kolejce do tronu. Miał 38 lat
  6. Gwiazdor “Świata według Kiepskich” przechodził dramat znacznie wcześniej. Heroiczna postawa aktora, nie dawała poznać po nim choroby
  7. Polacy nie dowierzają poznając zjawiskowy przepis na kotlety po mediolańsku. Od schabowych są stukrotnie delikatniejsze

Źródło: polsatnews.pl