Wszystkich Świętych: w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cmentarze w okresie od 31 października do 2 listopada będą zamknięte. Później zapadła kolejna decyzja w tej sprawie. Szef rządu wszystko potwierdził w swoich mediach społecznościowych.

Już oficjalnie wiadomo, że na Wszystkich Świętych nie będzie nam dane odwiedzić grobów swoich bliskich na cmentarzach. Nekropolie od soboty 31 października do poniedziałku 2 listopada będą zamknięte. Jednak podjęto kolejną decyzję w tej sprawie.

Kolejna decyzja premiera ws. Wszystkich Świętych

Kiedy na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że cmentarze od 31 października do 2 listopada będą zamknięte, w niemal całej Polsce zawrzało. Przez cały czas rząd utwierdzał Polaków w przekonaniu, że takie działania prawdopodobnie nie zostaną podjęte.

Taką nagłą zmianę zdania szef rządu tłumaczył tym, że rządzący cały czas mieli nadzieję, że liczba zachorowań będzie malała. Jednak sytuacja epidemiologiczna w ostatnim czasie stała się tylko jeszcze bardziej poważna. W ciągu ostatnich dni przekroczyliśmy 20 tys. przypadków dziennie.

— Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć — mówił w piątek premier.

W związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy pojawiło się bardzo dużo głosów niezadowolenia ze strony niektórych polityków. O swoim oburzeniu otwarcie mówili m.in. Rafał Trzaskowski, Jacek Jaśkowiak i Michał Szczerba.

Wspominali oni o tym, że taka decyzja została podjęta zbyt późno. Niektórzy handlowcy zdążyli już wziąć duże pożyczki na kwiaty i znicze, które nie zostaną zakupione, ponieważ nikt nie przyjdzie na cmentarze. Dlatego Mateusz Morawiecki postanowił podjąć koleją ważną decyzję:

— W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu — napisał we wpisie na Twitterze.

  1. Nie żyje ukochana polska aktorka i piosenkarka. Miała 62 lata
  2. Decyzja zapadła, pojawił się jasny komunikat. Zacznie się już w poniedziałek i obejmie całą Polskę, nie ma odwrotu
  3. TVP bije na alarm. Wykryto niebezpieczeństwo, skutki mogą być opłakane

Głosy niezadowolenia ws. Wszystkich Świętych

W mediach społecznościowych pojawiły się ostre słowa niezadowolenia ze strony niektórych polityków. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wspomniał o kosztach, jakie musiało ponieść miasto w zorganizowaniu tego specjalnego dla wielu Polaków dnia. Postępowanie rządu określił mianem „kpiny”.

— 1 mln zł kosztowało Warszawę przygotowanie komunikacji miejskiej i nowej organizacji ruchu 1 listopada, wydaliśmy setki decyzji na handel przedsiębiorcom, dla których to kluczowy dzień w roku. Od tygodni prosiliśmy o decyzję. A rząd dopiero teraz decyduje o zamknięciu cmentarzy. Kpina — napisał w mediach społecznościowych.

Natomiast jeden z posłów Michał Szczerba zwrócił uwagę na koszty, jakie poniosą handlarze. Postanowił się z nimi jakoś solidaryzować.

— Z dnia na dzień rządowy zakaz wstępu na cmentarze to dramat handlujących. Czekali na ten dzień. Wzięli kwiaty na kredyt. Dziś myślą o odebraniu siebie życia. Okażmy im solidarność. Jutro podjadę pod cmentarz i kupię kilka chryzantem w doniczkach. Zawiozę je na groby we wtorek — czytamy na jego Twitterze.

Jak myślicie, jakie rozwiązania pomocy przygotuje dla przedsiębiorców rząd?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu.

Michał Szczerba chce symbolicznie kupić kwiaty u handlowców i zawieźć je na cmentarz we wtorek.

Rafał Trzaskowski również wypowiedział się w tej sprawie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Już niedługo przełom w walce z COVID-19. Seniorzy skorzystają jako pierwsi
  2. Był prezesem TVP. Nie żyje. Nikt nie wiedział, że był zakażony. Tysiące osób w żałobie. Otrzymał medal za rozwój popularnego wśród turystów regionu
  3. Maciek: „Jeśli nie jesteś gotowa zostać w domu i nie pracować, nie jesteś prawdziwą kobietą. Ktoś musi gotować i sprzątać”
  4. Ważne: Minister Zdrowia przekazał kilka minut temu. Właśnie ogłosił co z obostrzeniami
  5. Sprzed chwili: Trwa konferencja Premiera, zapadła ostateczna decyzja ws. 1 listopada, już wszystko jasne
  6. Łzy same ciekną po policzkach. Dziennikarz TVN nagrał filmik przy grobie swojego dziecka, ma ważną wiadomość
  7. Zostały Ci obierki po ziemniakach z obiadu? Nie wyrzucaj, zrobisz z nich obłędne frytki, będą prosić o więcej

Źródła: twitter.com, wiadomosci.gazeta.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl