Meble w ogrodzie pełnią nie tylko funkcję rekreacyjną, ale pozwalają nam również na zorganizowanie grilla czy zaproszenia znajomych na obiad na świeżym powietrzu. Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy wybrać komplet idealnie dopasowany do naszego ogrodu?

1. Gdzie najlepiej postawić meble ogrodowe?

2. Materiały, z jakich wykonuje się meble ogrodowe

3. Jak dobrać meble ogrodowe do konkretnego ogrodu?

Gdzie najlepiej postawić meble ogrodowe?

W większości wygodne meble do ogrodu najlepiej prezentuje się na płaskiej, dość obszernej przestrzeni. Możemy postawić je zarówno na tarasie czy innym podobnym podłożu, jak i na trawie, pod warunkiem że ziemia pod spodem jest choć trochę wyrównana. Wiele modeli wyposażenia do ogrodu nadaje się również do umieszczenia przy basenie lub oczku wodnym, ponieważ z zasady są one odporne na wilgoć i wodę. Jeżeli mamy taką możliwość, warto jest umieścić część z nich pod pergolą lub innym zadaszeniem, dzięki czemu słońce nie będzie nam aż tak doskwierać w najgorętsze letnie dni.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Materiały, z jakich wykonuje się meble ogrodowe

Wybór konkretnego materiału definiuje, czy zakupione meble będą całoroczne, czy też musimy mieć miejsce na ich przechowywanie w sezonie zimowym. Do najpopularniejszych opcji zaliczamy między innymi:

  • drewno: jest eleganckie, klasyczne i pasuje do wielu różnych aranżacji. Wiele rodzajów drewna jest w stanie znieść niskie temperatury, przez co nie musimy chować mebli pod dach. Są dosyć ciężkie, więc nie musimy obawiać się, że przewróci je wiatr. Jeżeli będziemy o nie dbać, posłużą nam przez wiele lat;
  • rattan i wiklina: tego rodzaju meble są delikatne, lekkie i o misternym wzorze. Bardzo dobrze prezentują się w otoczeniu zieleni i dobrze wyglądają zarówno solo, jak i w połączeniu z ozdobnymi poduszkami czy kocem. Minusem mebli z wikliny i rattanu jest właśnie ich delikatna konstrukcja. Nie nadają się do całorocznego przebywania w ogrodzie, więc decydując się na podobny komplet musimy mieć gdzie schować go na zimę;
  • technorattan i podobne tworzywa sztuczne: są bardziej wytrzymałe niż ich naturalne odpowiedniki i nie chłoną wilgoci z otoczenia. Nadal też są stosunkowo lekkie i mają dekoracyjny design. Mebli tego typu również nie możemy trzymać w ogrodzie cały rok;
  • metal: aluminium, żeliwo i inne to ciekawy pomysł na meble do ogrodu. W zależności od użytego surowca mogą być one albo bardzo lekkie, albo wręcz przeciwnie. Metal dobrze znosi różne warunki atmosferyczne, jednak na słońcu może się bardzo nagrzewać. Z tego względu, jeżeli chcemy meble metalowe na taras, warto wyposażyć je w narzutę, poduszki czy futerał.

Jak dobrać meble ogrodowe do konkretnego ogrodu?

Ogrody, podobnie jak wnętrza naszych domów i mieszkań, również mogą być urządzone w konkretnym stylu. Dobranie odpowiednich mebli powinno być więc równie istotną kwestią, jak wybór rosnących dookoła nas roślin. Możemy wyszukać komplety lub zestawy ogrodowe z motywem nawiązującym do stylu naszego ogrodu, a także zdecydować się na konkretny rodzaj materiału, który będzie do niego pasował. Przykładowo, jeżeli chcemy stylizować nasz ogród na japoński, warto wybrać meble o stosunkowo prostym kształcie, najlepiej wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego o podobnym kolorze i teksturze. Jeżeli w ogrodzie jest pergola lub daszek, warto go również wziąć pod uwagę przy okazji projektowania całej przestrzeni. Jeżeli sami nie chcemy podejmować się podobnego zadania, możemy skonsultować się ze specjalistą projektującym ogrody, który podpowie nam jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

Materiał zewnętrzny

Copywriter, specjalistka z dziedziny reklamy natywnej. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i globtroterka. Miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).