Każdy wie, że banan to jeden ze zdrowszych owoców i potężne źródło potasu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że równie przydatna i cenna jest już sama skórka owocu, najczęściej wyrzucana do śmieci. Poznajcie 5 zastosowań użycia skórki od banana.

Jeśli wyrzucasz skórkę od banana do śmieci, popełniasz spory błąd. Tę część owocu można wykorzystać na wiele sposobów. Dowiedz się, jak można wykorzystać skórkę po bananie.

Banan: skórka równie cenna, co owoc

Czy skórkę od banana można wykorzystać w domu lub kuchni? Oczywiście! Będziecie zaskoczeni, do czego można użyć skórki po tym owocu.

Naturalna, domowa maseczka ze skórki od banana

Skórka od banana zawiera potas, żelazo, magnez, witaminę A, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Wszystkie te substancje wspomagają odnowę skóry, wykazują działanie przeciwzmarszczkowe i nawilżające.

Zetrzyj połowę skórki banana na miazgę, dodaj połowę świeżego zielonego ogórka, połowę miąższu awokado i 3 łyżki wody. Zblenduj je na gładką masę. Otrzymasz domową maseczkę, którą należy nałożyć na twarz na około 15 minut. Stosuj ją 3 razy w tygodniu.

Naturalny środek nabłyszczający do butów

Jeśli nie lubisz stosować chemicznych środków do konserwacji powierzchni obuwia, skórka od banana będzie świetną alternatywą. Wystarczy przetrzeć buty jej zewnętrzną stroną, by nadać im estetyczny połysk.

Pamiętaj, że metoda ta sprawdzi się tylko przy ekologicznej skórze i innych sztucznych powierzchniach. Nie wolno stosować jej przy butach zamszowych i podobnych.

Naturalny środek do czyszczenia srebra

Szukasz naturalnego, domowego sposobu do czyszczenia srebrnych przedmiotów? Wykorzystaj skórkę od banana! Wystarczy zblendować ją dokładnie i dodać trochę wody, by uzyskać konsystencję pasty do zębów. Powstałą masę nałóż na przedmiot i pocieraj miękką szmatką, a srebro odzyska dawny połysk.

Składnik ekologicznego kompostu i nawozu

Jeśli masz ogród lub dużo kwiatów w mieszkaniu, z pewnością wiesz, jak ważne jest odpowiednie nawożenie roślin. Skórka od banana jest świetnym składnikiem, który możesz zastosować przy tworzeniu ekologicznego kompostu lub nawozu.

Wystarczy, że skórkę od banana zalejesz wodą i odczekasz 24 godziny. Powstałym wywarem można podlewać rośliny. Możesz też po prostu dorzucić skórkę do domowego kompostownika.

Domowy sposób na bielsze zęby

Mało kto wie, że skórka od banana to naturalna substancja, wybielająca zęby. Wy wykorzystać jej naturalną moc, wystarczy pocierać zęby wewnętrzną częścią skórki. Działanie wybielające tej metody potwierdziło wiele osób.

Wiedzieliście, że banan i jego skórka mają tyle zastosowań?

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

1. Kobiety pokochały bieliznę menstruacyjną. Jak działa?
2. Majtki menstruacyjne – hit, czy kit? Przekonaj się sama.
3. Kurdej-Szatan nagle przerwała milczenie. Niepojęte, co właśnie dzieje się w sieci