Zakaz wychodzenia z domu i godzina policyjna zostały wprowadzone w wielu krajach Europy. Czy, w związku z epidemią koronawirusa, podobne rozwiązanie zastosuje również polski rząd? Ze słów wicepremiera padły bardzo poważne słowa. Wiadomo już, na jakie ewentualności powinniśmy się przygotować. Polacy mogą wkrótce odczuć pandemię jeszcze bardziej dotkliwie.

W ostatnich dniach kolejne kraje zdecydowały się na wprowadzenie nowych obostrzeń, a zakaz dotyczący wychodzenia z domu, które możliwe jest jedynie w poszczególnych przypadkach, wprowadziła między innymi Francja. Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, z jakimi przyszłymi regulacjami powinni liczyć się Polacy. 

Zakaz wychodzenia z domu?

Jarosław Gowin w rozmowie z Money.pl skomentował sytuacje epidemiologiczną w Polsce. Jak podkreślił wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, rząd rozważa różne scenariusze.

Ten najbardziej pozytywny, to pojawienie się szczepionki koronawirusa nawet do końca 2020 roku. Jednak pod uwagę brane są również scenariusze zakładające, że szczepionka pojawi się wiosną, czy nawet jesienią 2021 roku. Wiadomo, jakie obostrzenia mogą pojawić się do tego czasu.

Nowe obostrzenia w Polsce:

Choć jak przyznał Jarosław Gowin, jest przeciwny lockdownowi gospodarczemu, niewykluczone, że na obywateli mogą zostać nałożone dodatkowe restrykcje.

– Ani Europa, ani Polska nie mogą sobie pozwolić na taki lockdown, jaki wprowadziliśmy na wiosnę – ocenił.

Minister rozwoju, pracy i technologii dodał również, że rząd nie planuje znaczących obostrzeń gospodarczych, a jeżeli w życie wejdą nowe rozwiązania, to mogą one dotyczyć jedynie handlu i życia społecznego. Czy zostanie wprowadzony zakaz wychodzenia z domu?

  1. Decyzja zapadła nagle, rząd wyszedł z zaskakującą propozycją. Tysiące Polek i Polaków będzie zachwyconych
  2. Stan wyjątkowy w Polsce zostanie wprowadzony? Szef MON zabrał głos w sprawie
  3. Naukowcy biją na alarm. Chodzi o osoby bez objawów koronawirusa, sytuacja jest bardzo poważna

Osobna sprawa to, czy nie zbliża się pora, by ograniczyć pozazawodową aktywność Polaków. Mamy już na przykład przepisy dla młodzieży do 16. roku życia – powiedział w rozmowie z portalem.

Wiele państw zdecydowało się na wprowadzenie godziny policyjnej, a obywatele mają zakaz opuszczania domu, który nie obowiązuje jedynie w niektórych przypadkach. Minister poruszył również ten temat.

– Skoro w coraz liczniejszych krajach Europy obowiązują surowe zasady, że z domu można wychodzić tylko do pracy, na zakupy, krótki spacer rekreacyjny czy w innych niezbędnych życiowo celach, to i u nas trzeba się liczyć z takimi regulacjami – dodał.

Kiedy powinniśmy spodziewać się dedycji rządu w tej sprawie?

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że decyzje rządu nie powinny zaskakiwać obywateli. Nie zawsze nam się to udaje. Pracujemy natomiast nad modelem podejmowania decyzji, który pozwoli informować społeczeństwo szybciej – wyjaśnił na łamach Money.pl Jarosław Gowin.

Jak podkreślił wicepremier, najskuteczniejszą metodą walki z koronawirusem jest zbiorowa odpowiedzialność, dlatego też wszyscy powinniśmy pamiętać o samoograniczeniach. Niewykluczone jednak, że jeżeli ilość zakażeń koronawirusem w Polsce będzie wciąż rosnąć, rząd, zamiast liczyć na dobrowolne samoograniczenie obywateli, zdecyduje się wprowadzić regulacje prawne.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

zakaz
Fot. Mehrad Vosoughi, Unsplash

Jak powiedział wicepremier, niewykluczone, że w Polsce nie wejdzie rozwiązanie zastosowane w innych krajach europejskich, które pozwala na wyjście z domu tylko w niezbędnych życiowo celach, jakimi są zakupy, praca czy spacer rekreacyjny.

ZOBACZ TEŻ:

  1. ZUS wprowadził zmianę dotyczącą świadczeń. Polaków z pewnością ucieszy nowe rozwiązanie
  2. Chaos w Korei. Doszło do zabójstwa, zamykają obszary graniczne, co się dzieje?
  3. 19 tys. żołnierzy nagle dostało wezwanie. Kazali im się natychmiast stawić, sytuacja jest bardzo poważna
  4. Dzisiejszy protest przejdzie do historii. „Strajk kobiet” przekazał szczegółowe instrukcje, wszystko już zaplanowane
  5. Narodowcy już zapowiadają, stanie się 11 listopada o godzinie 14:00. Podali szczegóły
  6. Apolonia z „Rolnik szuka żony” się wygadała. Powiedziała, co stało się z Ewą po programie
  7. Obierając ziemniaki widzisz pod skórką zielony kolor? Wyrzuć je natychmiast, zjedzenie grozi ogromną tragedią

źródło: money.pl

 

Poprzedni artykułPraca zdalna w urzędach. Poinformowano o nowym terminie, szykują się duże zmiany
Następny artykułMinisterstwo Edukacji wydało pilny komunikat. Wiele osób będzie zdruzgotanych ich nagłą decyzją
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.