Zakaz, który podczas dzisiejszej konferencji ogłosił premier Mateusz Morawiecki, dotknie tysiące młodych osób w Polsce. Choć wielu czekało na decyzję rządu, nikt nie spodziewał się podobnych rozwiązań. To i pozostałe nowe obostrzenia wejdą w życie już w sobotę 24 października. Od jutra należy przygotować się na ogromne zmiany.

Podczas dzisiejszej konferencji prezesa Rady Ministrów, ogłoszono, że od soboty 24 października, cała Polska stanie się czerwoną strefą, a w życie wejdzie szereg restrykcji, które w ostatnich dniach wraz z ekspertami wypracował rząd. Premier Mateusz Morawiecki przekazał informacje dotyczące obostrzeń. Wprowadzono zakaz, który dotknie tysiące młodych osób.

Koronawirus w Polsce: Polska objęta czerwoną strefą

Od 24 października cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą, a w życie wejdą nowe zasady bezpieczeństwa. Niestety, sytuacja w kraju jest bardzo poważna. 23 października Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o 13 632 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem, 16 osobach zmarłych na wskutek COVID-19 oraz 137 zmarłych z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Od początku epidemii koronawirusa w Polsce wykryto 228 318 przypadków zakażeń. 

Sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Liczby zakażonych i zgonów związanych z chorobą COVID-19 są bardzo wysokie. To wymusza na nas te dodatkowe działania – przekazał podczas konferencji prasowej premier, zapowiadając wprowadzenie strefy czerwonej na terenie całej Polski. Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach, jakie wejdą w życie wraz z dniem 24 października.

  1. Minister Edukacji powiedział, ile będzie trwać nauka zdalna, wielu rodziców może nie być zadowolonych
  2. Będą mandaty za wychodzenie z domu w całej Polsce? Policja zdradza szczegóły, trzeba wiedzieć
  3. Czy we Wszystkich Świętych możemy pójść na cmentarz? Premier zabrał głos na pilnej konferencji

Co jest zakazane w czerwonej strefie?

W czerwonej strefie zakazane jest organizowanie imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej, w których uczestniczy powyżej 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego. Zakaz ten nie obejmuje jednak spotkań służbowych. Dodatkowo zawieszono stacjonarną działalność lokali gastronomicznych i restauracji. Od soboty 24 października będą one mogły prowadzić one działalność na zasadach dowozu lub na wynos.

W czerwonej strefie, czyli całej Polsce, zawieszono również działania sanatoriów, a także objęto nauczaniem zdalnym klasy 4-8 szkół podstawowych. Dodatkowo należy pamiętać o wciąż obowiązujących limitach i ograniczeniach wprowadzonych w strefie czerwonej, które wciąż obowiązują, jak np. organizacja wesel, czy działanie siłowni. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił jeszcze jedną, bardzo ważną decyzję. Nowy zakaz dotyczy tysiąca młodych Polaków, którzy nie ukończyli 16 roku życia.

Kto nie może wychodzić z domu bez opieki?

Z domu bez opieki nie może wychodzić dziecko, które nie ukończyło 16 roku życia. Nowy zakaz obowiązuje w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00. Istnieją jednak wyjątki. Jak przekazał premier, zakaz ten nie obowiązuje kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki.

Nowy zakaz ma na celu dopilnowanie, by dzieci do 16 roku życia podczas odbywania nauki zdalnej, przebywały w domach i uczęszczały na zajęcia online, a także zapobiec zgromadzeniom uczniów, które mogłyby odbywać się w tym czasie. Dodatkowo premier Mateusz Morawiecki w ważnych zwrócił się również do seniorów powyżej 70 roku życia.

– Prosimy seniorów powyżej 70 roku życia, którzy nie świadczą pracy o nieprzemieszczanie się, a w miarę możliwości o niewychodzenie z domu. Uruchamiamy dla nich Program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – przekazał podczas konferencji prasowej prezes Rady Ministrów. Ważne informacje dotyczące nadchodzącego tygodnia przekazał również minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Konferencja premiera: Minister zdrowia o sytuacji w Polsce

Podczas piątkowej konferencji prasowej głos zabrał również minister zdrowia. Adam Niedzielski przekazał pilne informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Niestety, jeden ze scenariuszy jest bardzo niepokojący. Wiadomo, co może wydarzyć się w przyszłym tygodniu. Padły bardzo ważne słowa. Wiadomo również, czy rząd zdecyduje się na wprowadzenie dalszych restrykcji oraz lockdownu.

– Przed nami krytyczny tydzień, bo przesądzi się, czy epidemia będzie eskalować. Jeżeli tendencja wzrostu zachorowań się utrzyma, to w przyszłym tygodniu dzienna liczba zachorowań dojdzie do 20-25 tys. – powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Taki scenariusz jest już gorszy od czarnego – dodał szef resortu.

– Jeśli będą potrzebne dalsze drastyczne kroki, jak zamknięcie granic jak było wiosną czy różne zakazy przemieszczania się albo głęboki lockdown, zamknięcie bardzo wielu dziedzin życia gospodarczego, to trzeba będzie się na taki krok zdecydować, o ile nie nastąpi wypłaszczenie, zahamowanie przyrostu zakażeń – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Jak przekazał premier, efekty nowych ograniczeń mogą być zauważalne po 10 – 14 dniach od ich wejścia w życie. 

ZOBACZ ZDJĘCIE:

zakaz
Fot. youtube.com/
Kancelaria Premiera

W piątek 23 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił obostrzenia, które wejdą w życie już 24 października. Nowy zakaz dotyczy uczniów do 16 roku życia.

ZOBACZ TEŻ:

  1. ZUS przygotował niespodziankę dla Polaków. Ze wsparcia instytucji skorzystają tysiące osób
  2. Pełnomocnik rządu się wygadał. Wielu łapie się za głowy, chodzi o podróże Polaków
  3. Łukasz: „Kobieta musi mieć długie włosy i nogi. Być grzeczna i smacznie gotować”
  4. Znany aktor przyłapany na zdradzie. Zrobiono mu zdjęcia, jak całuje 19 lat młodszą gwiazdę filmową
  5. Wróżka Cesaria przepowiedziała, co wydarzy się w Polsce już za kilka tygodni. Nikt nawet nie przypuszczał
  6. Trzeba się przygotować, już jutro częściowy zakaz wychodzenia z domu dla pewnej grupy społecznej. Dotyczy całego kraju
  7. Niemożliwe, a jednak. W chwilę zrobisz chleb domowy, ale tak pyszny, że brakuje słów

źródło: Twitter, rmf24.pl

 

Poprzedni artykułPolska zamknie granice? Premier Morawiecki nie pozostawił wątpliwości
Następny artykułKaja Godek o aborcji po gwałcie: „ufam, że ten przepis też zostanie zniesiony”
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.