Jak podaje portal next.gazeta.pl rząd postanowił wprowadzić nowelizację ustawy dotyczącą zasad korzystania z hulajnóg i deskorolek elektrycznych. W świetle nowych przepisów dzieci poniżej 10. roku życia nie będą mogły się nimi poruszać po drogach publicznych, a od 10 do 18 roku życia będą musiały posiadać specjalne karty uprawniające ich do kierowania takimi pojazdami.

Jednak na tym jeszcze nie koniec. Wraz z wprowadzeniem nowelizacji osoby poruszające się hulajnogami będą musiały ustąpić pierwszeństwa pieszym. Wszyscy rodzice powinni zapoznać się z przedstawianymi informacjami.

Nowelizacja ustawy korzystania z hulajnóg i deskorolek elektrycznych

Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że Rada Ministrów miała przyjąć projekt ustawy, w którego świetle ma zostać zmieniona ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz inne ustawy, przedłożone przez ministra infrastruktury. Właśnie w ten sposób ma zostać uregulowany status prawny hulajnóg i deskorolek elektrycznych.

– Do tej pory stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego pozostawał nieuregulowany. Stwarzało to realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach – czytamy w komunikacie.

A zatem od momentu wejścia w życie omawianej nowelizacji osoby poruszające się na hulajnogach lub deskorolkach elektrycznych będą zmuszone przepuszczać pieszych na przejściach, a także dostosowywać się do przepisów ruchu drogowego.

Co zostało zabronione po nowelizacji ustawy?

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy zabronione zostanie między innymi poruszanie się hulajnogą elektryczną po jezdni, gdzie dopuszczalna jest prędkość większa niż 30 km/h. Poza tym wprowadzony zostanie zakaz kierowania takich pojazdów przez osobę nietrzeźwą.

Od momentu wejścia nowelizacji zabronione będzie także przewożenie hulajnogami elektrycznymi lub UTO innych osób, zwierząt lub przedmiotów, ciągnięcie lub holowanie innych pojazdów, a także pozostawianie ich na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego krawędzi.

Nowe przepisy w użytkowaniu hulajnóg elektrycznych

Jednak przechodząc do najważniejszej sprawy, czyli nowo wprowadzanych przepisów dotyczących użytkowania hulajnóg elektrycznych i UTO należy zapamiętać, że kierujący zobowiązany będzie do korzystania z dróg dla rowerów lub pasów ruchu drogowego z prędkością nieprzekraczającą 20 km/h. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dzieci do lat 10 będzie kategorycznie zabronione, nawet w przypadku towarzystwa osoby dorosłej. Będą mogły to robić jedynie w strefie zamieszkania, także pod opieką dorosłych.

Zakaz przemieszczania się tymi pojazdami będzie dotyczyć także młodzieży od lat 10 do 18 bez takich dokumentów jak: karta rowerowa, lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby po ukończonym 18. roku życia nie będą musiały posiadać takich dokumentów. Korzystając z okazji przypomnijmy, że sanepid prawdopodobnie wyrazi zgodę na ponowne otwarcie siłowni. Jednak oficjalna decyzja nie będzie należeć do nich.

Jesteśmy ciekawi, czy waszym zdaniem nowe przepisy będą odpowiednie, czy może hulajnogi elektryczne powinny zostać całkowicie zakazane?

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: next.gazeta.pl

Poprzedni artykułNie żyje Szymon Pawlicki. Miał 85 lat
Następny artykułKupiła tort urodzinowy dla córeczki. Znalazła w środku list, który doprowadził ją do łez
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl