Zakaz, który istnieje w rozporządzeniu, nie jest powszechnie znany i mało kto o nim w ogóle wie. Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju okazała się zbyt poważna i rząd zdecydował się zamknąć cmentarze. Jednak zakazano nie tylko wejścia na nekropolie, lecz także innej istotnej rzeczy. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

Niektórzy Polacy z pewnością nie wiedzą, że wraz z rozporządzeniem o zamknięciu cmentarzy w okresie od 31 października do 2 listopada wprowadzono jeszcze jeden zakaz.

Jeszcze jeden zakaz w rozporządzeniu o zamknięciu cmentarzy

Jak informuje nas portal money.pl rozporządzenie, które zmienia wcześniejszy zapis w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii pojawiło się w piątek po godzinie 20 w Dzienniku Ustaw.

W rozporządzeniu dodano paragraf 28, który brzmi: „od dnia 31 października 2020 roku do dnia 2 listopada 2020 roku zakazuje się wstępu na teren cmentarzy, z wyjątkiem pogrzebu i czynności z nim związanych”. Jednak mało kto wie, że dodano również inny przepis.

Kolejny zakaz dotyczy czasowego zawieszenia turnusów antystresowych w podmiotach leczniczych policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa. Nie podano, do kiedy będzie obowiązywał. Można się jednak spodziewać, że zostanie on zniesiony dopiero wtedy, gdy sytuacja epidemiologiczna w kraju nieco się ustabilizuje.

Powyższy zakaz wiąże się z zapisem w rozporządzeniu, które czasowo wprowadza ograniczenie wykonywania działalności leczniczej polegające na udzielaniu pomocy w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły: przypadki, w których zaprzestanie lub nierozpoczęcie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

  1. Nie żyje ukochana polska aktorka i piosenkarka. Miała 62 lata
  2. Nagle zwołano posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wiemy, czego dotyczy
  3. TVP bije na alarm. Wykryto niebezpieczeństwo, skutki mogą być opłakane

Pozostałe zakazy w rozporządzeniu

W rozporządzeniu istnieją również inne zakazy, które są już nieco bardziej powszechne i wspomina się o nich m.in. w mediach. Wszystkie obostrzenia zostały wprowadzone po to, aby zahamować szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Wspomniany wyżej portal donosi, że w najbliższym czasie nie będzie również turnusów rehabilitacyjnych realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W rozporządzeniu zapisano także, że kontroli obowiązkowych kwarantann, oprócz Państwowej Inspekcji Sanitarnej, policji, straży granicznej, może też dokonywać żandarmeria wojskowa lub Wojska Obrony Terytorialnej.

Rząd musiał podjąć bardziej radykalne kroki, ponieważ sytuacja epidemiologiczna w Polsce wygląda obecnie bardzo groźnie. W ostatnich dniach dobowy przyrost zarażonych przekroczył już 20 tys. przypadków.

Od 24 października cała Polska znajduje się w granicach czerwonej strefy, od 26 października rozszerzono również zdalną naukę na klasy 4-8 w szkołach podstawowych (wcześniej obowiązywała ona tylko w szkołach średnich i wyższych).

Natomiast na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił to, czego wielu Polaków z pewnością obawiało się już od dawna: cmentarze na Wszystkich Świętych, a także dzień przed i dzień po będą zamknięte dla odwiedzających.

Wiedzieliście o zapisie, który wstrzymuje turnusy antystresowe w podmiotach leczniczych policji, PSP, SG i SOP? Mało kto o nim mówi.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

zakaz
fot. fragment Dzienniku Ustaw ze strony dziennikustaw.gov.pl

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Cezary Pazura wygadał się o nietypowej sytuacji w relacjach z córką. Nie jeden ojciec by się poddał
  2. Postanowione. Będą darmowe testy dla wszystkich na COVID-19. Jest przełom. Dla Europy to przetarcie szlaków
  3. Maciek: „Jeśli nie jesteś gotowa zostać w domu i nie pracować, nie jesteś prawdziwą kobietą. Ktoś musi gotować i sprzątać”
  4. Ważne: Minister Zdrowia przekazał kilka minut temu. Właśnie ogłosił co z obostrzeniami
  5. Sprzed chwili: Trwa konferencja Premiera, zapadła ostateczna decyzja ws. 1 listopada, już wszystko jasne
  6. Kai Godek puściły nerwy, nie wytrzymała. „Hańba”
  7. Planujesz na obiad gołąbki? Pamiętaj o niezawodnych trickach naszych babc

Źródło: money.pl, dziennikustaw.gov.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl