Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Ten przepis budzi wśród Polaków wiele wątpliwości. Jedni są bardzo zadowoleni z powodu dnia wolnego, inni, szczególnie mali przedsiębiorcy ponieśli duże konsekwencje tej decyzji. Dziś w dobie pandemii koronawirusa coraz więcej osób zastanawia się nad przywróceniem handlu w niedzielę. 

Sytuacja epidemiczna cały czas jest poważna. Rząd wprowadzając kolejne restrykcje, coraz mocniej oddziaływał na sytuację gospodarczą w Polsce. Wiele osób uważa, że zakaz handlu w niedziele dodatkowo pogarsza tę sytuację. Czy warto zatem pomyśleć o zniesieniu przepisu?

Zakaz handlu w niedzielę – znosić czy nie znosić?

Zakaz handlu w niedzielę wiąże się z wielkimi stratami gospodarczymi, sądzą pracodawcy, którzy w lipcu tego roku złożyli wniosek do Rady Dialogu Społecznego, widząc w przywróceniu handlowych niedziel możliwość ratunku w dobie gospodarczego kryzysu spowodowanego koronawirusem.

Związkowcy wówczas najbardziej obawiali się o byt galerii handlowych, które są miejscem pracy dla mnóstwa ludzi. Przywrócenie niedziel handlowych miałoby pozwolić na nadrobienie ogromnych strat związanych z pierwszym lockdownem. 

Pracownicy przeciwko zniesieniu zakazu

Jednak rząd, a także pracownicy nie popierają tego pomysłu, przede wszystkim dlatego, że wolna niedziela zapewnia im spokój i wolny dzień od pracy. Pracownicy branży handlowej zaznaczają, że epidemia spowodowała wydłużenie godzin pracy w sklepach, dołożenie do tego pracujących niedziel uważają za niepotrzebne. 

Sytuacja w Polsce jest jednak bardzo dynamiczna. Czy te restrykcje wpłyną diametralnie na gospodarkę, oraz czy zniesienie zakazu handlu okaże się rozwiązaniem faktycznie ratującym sytuację?

Jak myślicie?

Poprzedni artykułMamy potwierdzenie, dziś o 12 dojdzie do historycznego wydarzenia. Strajk Kobiet łączy siły z innymi grupami
Następny artykułKobiety z całej Polski ruszą do Lidla. W sklepie pojawił się produkt, bez którego nie wyobrażamy sobie zimy
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl