Zakaz handlu w niedzielę miałby przejść do historii? Dziennik Zachodni przekazał zaskakujące informacje, które są ważne dla wszystkich Polek i Polaków. Racjonalnych argumentów za zniesieniem zakazu jest coraz więcej. Jak tę kwestię rozpatrzą rządzący? Podjęto już ważny krok w tej sprawie, pozostało tylko czekać.

Zakaz handlu w niedzielę jest coraz częściej poruszanym tematem w mediach. Przez epidemię koronawirusa, która spowolniła gospodarkę, pojawiły się pomysły ewentualnego zawieszenia zakazu. Będzie przełom w tej sprawie?

Zakaz handlu w niedziele zniesiony?

Temat zniesienia zakazu handlu, przynajmniej tymczasowego, powrócił po pierwszej fali koronawirusa. Eksperci wskazują na spowolnienie gospodarki, a dodatkowy dzień na zakupy miałby ją nieco pobudzić.

Dlatego już wcześniej pojawiały się pomysły tymczasowego przywrócenia wszystkich niedziel handlowych. Za takim pomysłem przemawiały dwa główne argumenty: jeden natury ekonomicznej, drugi — zdrowotnej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Dziennikarz Dziennika Zachodniego przekazał bardzo ważne informacje w tej sprawie. Okazuje się, że senatorowie mieli już podjąć działania w tym kierunku. Podobno w poniedziałek, 26 października, senacka komisja przyjęła projekt ustawy zawieszającej zakaz handlu w niedzielę.

Według doniesień portalu prace nad nowym projektem miało poprzeć sześciu, jeden był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dodatkowo portal podkreśla, że tak duże poparcie komisji wskazuje na to, że projekt ma spore szanse powodzenia. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem, już w listopadowe niedziele można by było robić zakupy we wszystkich sklepach. Oczywiście trzeba poczekać na oficjalne doniesienia w tej sprawie, które leżą po stronie rządowej.

  1. Nowy, wyjątkowo niebezpieczny trend w randkowaniu. Kobiety zupełnie nie mają pojęcia, co robią faceci
  2. Wiadomość z ostatniej chwili. Minister powiedział, kiedy możliwy jest powrót dzieci do szkół
  3. Wprowadzają weekendowy lockdown, nie było innej możliwości. Kobiety i mężczyźni z sąsiedniego kraju mierzą się z nową rzeczywistością

Zakaz handlu: tymczasowe zniesienie miałoby pomóc

Duża liczba przypadków zakażeń koronawirusem (codziennie Ministerstwo Zdrowia podaje dane o ponad 20 tys. zarażonych) oraz problemy z zachowaniem dystansu społecznego w sklepach — te dwie główne kwestie przemawiają za tymczasowym zniesieniem zakazu.

Przeciwnicy jego zniesienia mówią, że każdy pracownik ma mieć prawo do czasu wolnego z rodziną w niedzielę. Dlatego został podobno wypracowany kompromis w tym temacie.

Pracownik ma prawo do godnego wypoczynku, a pracodawca ma prawo do realizowania swojego biznesu. Niektórzy wskazują również na fakt, że istnieje wiele innych zawodów, w których ludzie muszą pracować w niedziele, a również np. posiadają rodziny czy partnerów.

Ta przełom w tej sprawie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ponieważ posiedzenie Sejmu przesunięto w czasie, ale już niedługo zniesienie handlu prawdopodobnie może stać się faktem.

Tym bardziej że według danych Dziennika Zachodniego systematycznie rośnie grupa Polaków, która chce przywrócenia handlu we wszystkie niedziele. Przed wakacjami oraz drugą, jesienną falą COVID-19 ich odsetek był mniejszy.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd poważnie rozważa zawieszenie zakazu handlu, choć tylko na czas drugiej fali epidemii. Takich decyzji wciąż nie ma, potrzebna jest nowelizacja ustawy w Sejmie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pamiętacie program „Europa da się lubić”? Paolo Cozza w szczerych słowach o Polakach
  2. Nieoficjalne: wiadomo, co z lockdownem Polski. Rząd dziś wyda decyzję, czekają zwłaszcza amatorzy podróży
  3. Poznajcie syna nowego prezydenta USA. Romans z żoną brata to wierzchołek góry lodowej
  4. Wstrząsające sceny na Marszu Niepodległości, są ranni. Policja apeluje do kobiet w ciąży, dziennikarzy i osób z immunitetem
  5. Projekt ustawy Kai Godek podarty na wizji: „Kpina z rozumu i intelektu”
  6. Tak mieszka biskup na wsi: 21 hektarów i pałac za kilka milionów. Relacja rolnika
  7. Zdrowa i smaczna surówka z kapusty i marchewki. Dodając 3 łyżeczki chrzanu, niezwykle wzmocnisz swoją odporność

Źródło: dziennikzachodni.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl