Zakaz lotów do kraju i z kraju, decyzja zapadła w niedzielę — poinformował izraelski Reuters, powołując się przy tym na izraelski dziennik Haaretz. Ograniczenie czeka teraz na akceptację w parlamencie, jeśli ją uzyska, będzie obowiązywać do końca stycznia.

Zakaz lotów w Izraelu już niedługo może stać się faktem. W niedzielę tamtejszy rząd spotkał się w niedzielę po południu, aby podjąć decyzję w tej sprawie. Jak do tej pory udało mu się zatwierdzić wstrzymanie wszystkich lotów (zarówno przylotów jak i odlotów) od północy, od 25 do 31 stycznia.

Zakaz lotów w Izraelu

Zakaz lotów ma na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się nowej mutacji koronawirusa. Kilka dni temu pierwszy jej przypadek odnotowano również w Polsce, o czym informował minister zdrowia podczas konferencji prasowej.

Wyprzedzamy cały świat. Żadne państwo nie zrobiło tego, co mamy zamiar zrobić: hermetycznie zamknąć kraj — cytuje portal słowa premiera Benjamina Netanjahu.

Przekazano również, że samoloty nie będą mogły lądować na izraelskich lotniskach. Wyloty zostaną ograniczone do wyjątkowych sytuacji. Tylko loty medyczne zostaną wyłączone z nowej restrykcji.

Do wyjątków należeć będą też loty z osobami wymagającymi leczenia za granicą, postępowań sądowych czy pogrzebów rodzinnych. Obostrzenie ma potrwać do 31 stycznia, wtedy to w Izraelu kończy się ogólnokrajowa kwarantanna.

Zakaz lotów przejdzie przez parlament?

Zaakceptowany przez rząd w niedzielę przepis dot. zakazu lotów w kraju będzie musiał jeszcze zostać przyjęty przez odpowiednie komisje izraelskiego parlamentu. Zastępca prokuratora generalnego Raz Nizri podkreślał, że będzie to „trudna batalia prawna”.

Dziennik Haaretz przypomniał, że premier Benjamin Netanjahu był wcześniej krytykowany za kontynuowanie ruchu lotniczego do i z Izraela podczas pandemii koronawirusa.

Minister turystyki Orit Farkash-Hacohen powiedziała, że zamykanie lotnisk to „ekstremalny krok” i naruszenie podstawowych praw.

Przypomnijmy, że od początku stycznia Izrael mierzy się ze wzmożoną ilością przypadków zachorowań na koronawirusa. W tym miesiącu pobito kolejny niechlubny rekord, jeśli chodzi o liczbę zakażeń.

Najgorzej było 17 stycznia: media podały wtedy informację o 8 190 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Średnia z ostatnich 7 dni na tamten dzień wyniosła 8 624 przypadków. Zmarło wtedy 46 pacjentów.

W ostatnich dniach można zaobserwować, że krzywa zachorowań zaczęła spadać. Niestety, ale jednoczenie nie poszła za tym mniejsza ilość zgonów, wręcz przeciwnie: z dnia na dzień ciągle ich przybywa.

Od początku trwania pandemii w Izraelu odnotowano w sumie 594 tys. przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W wyniku zachorowania na COVID-19 zmarło 4 341 obywateli.

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: TVN24

Poprzedni artykułMaciej Dowbor złożył Joannie Koroniewskiej życzenia z okazji Dnia Babci. Aktorka nie pozostała obojętna na zaczepkę swojego męża
Następny artykułPilny komunikat pogodowy. Ostrzeżenia I, II i III stopnia
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl