Palenie w miejscach publicznych od lat elektryzuje polskie społeczeństwo – zarówno jego niepalącą, jak i palącą część. Szykuje się jednak projekt, który może rozwścieczyć polskich amatorów tytoniu, zakaże on bowiem palenia na balkonie. Czy to koniec znanej nam rzeczywistości?

Czy Polska zakaże palenia?

Aż 69 procent Polaków opowiada się za zakazem palenia wyrobów tytoniowych na balkonach, przeciw jest zaledwie 31 procent ankietowanych. Wyniki te płyną z sondy, którą przeprowadziła radna miasta stołecznego Warszawy – Renata Niewitecka (reprezentująca klub Koalicji Obywatelskiej). Samorządowczyni nosi się z zamiarem skierowania odpowiedniej ustawy do laski marszałkowskiej.

Zgodnie z prawem projekt musi zgłosić grupa co najmniej 15 posłów. Radna uważa, że zebranie takiego grona nie będzie stanowiło problemu, jest to bowiem ustawa „ponad podziałami”. Gdyby jednak parlamentarzyści nie zdecydowali się na podpisy pod ustawą, Niewitecka zapowiada rozpoczęcie inicjatywy ustawodawczej (w takim przypadku do złożenia projektu niezbędne będzie aż 100 tysięcy podpisów).

Palenie papierosów na balkonie to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów. Z jednej strony osoba paląca znajduje się na obszarze własnego mieszkania, z drugiej jednak dym może przeszkadzać osobom mieszkającym nieopodal.

W świetle obecnych regulacji prawnych nie ma możliwości zakazania palenia wyrobów tytoniowych na balkonach czy loggiach – tyczy się to zarówno spółdzielni, jak i właścicieli prywatnych mieszkań.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Co myślicie o projekcie radnej?

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
  3. Antek Królikowski nie nosi obrączki? Fani zaniepokojeni
     

    Źródło: Fakt 

Redaktor