Zakupy lub wyprowadzanie psów to jedne z najbardziej problematycznych obecnie tematów. Nowe restrykcje są znacznie bardziej surowe w tym zakresie. Dotyczy to także osób niepełnoletnich. Czy 17-latek może sam wyprowadzić psa i zrobić zakupy? Odpowiadamy.

Od 1 kwietnia w życie weszły nowe, znacznie bardziej surowe obostrzenia dotyczące bezpieczeństwa w związku z panującą pandemią koronawirusa. Ograniczono ilość osób, które mogą przebywać w sklepach, aptekach i innych placówkach, wyznaczono specjalne godziny dla osób starszych, uniemożliwiono wyjścia osób poniżej 18. roku życia bez osoby dorosłej. Zwłaszcza ostatnie ograniczenie budzi mnóstwo pytań, niekiedy pomoc nastolatka może być bardzo użyteczna.

Czy nastolatek może sam wyprowadzić psa lub pójść na zakupy?

Nastolatek nie może sam wyprowadzić psa lub pójść na zakupy. Dotyczy to zarówno młodszych dzieci, jak i nastolatków w wieku nawet 17 lat. Nowe obostrzenie wyraźnie daje do zrozumienia, że każda osoba poniżej 18. roku życia może przebywać poza domem jedynie w towarzystwie osoby dorosłej. Inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, w odpowiedzi na pytania na portalu TVN24 zaznacza jednak, że nie musi to być któreś z rodziców, po prostu osoba dorosła. 

– Uzasadnieniem wprowadzenia tego przepisu są, chociażby zachowania z ostatniego weekendu, gdzie grupy młodzieży gromadziły się, ignorując apele kierowane do nich przez władze i przez służby – tłumaczy inspektor Ciarka dla TVN24.

  1. Czy można zabrać dziecko do sklepu? Rodzice głowią się nad nowymi przepisami, odpowiadamy
  2. Izabela Marcinkiewicz nie ma już nadziei. Jest bardzo źle
  3. Ziemniaki po grecku to absolutny hit. Zrób ich więcej, bo są tak pyszne, że od razu znikną ze stołu

Kiedy możemy robić zakupy?

Zakupy możemy robić niemal przez cały dzień, pamiętając o wyznaczonych godzinach otwarcia danego sklepu oraz o godzinach dla seniorów funkcjonujących codziennie od 10 do 12. Większość sklepów wprowadza nowe, specjalne godziny pracy, czasami wydłużając otwarcie sklepu nawet do całej doby.

Podczas robienia zakupów trzeba przestrzegać 2-metrowego dystansu od innych osób, a także założyć rękawiczki. Sklepy powinny nam je zapewnić. Nie możemy wysłać do sklepu 17-latka.

Władze, służby i pracownicy wszelkiego rodzaju placówek proszą jednak o wyrozumiałość i robienie większych zakupów na zapas, aby ograniczyć ilość ludzi w sklepie i tym samym nie narażać innych, którzy i tak poświęcają swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

zakupy
fot. pexels.com/Anna Shvets

Nowe obostrzenia znacznie ograniczają ilość osób, jaka może przebywać w sklepie.

zakupy
Fot. Artem Beliaikin, Pexels

Osoby poniżej 18. roku życia mogą wychodzić z domu tylko pod opieką osoby dorosłej.

zakupy
fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.03.2020. Zakupy w sklepie spozywczym. Wiele osob w obawie przed panika i samym koronawirusem zdecydowalo sie zrobic zapasy.

W wielu krajach galerie handlowe zostały pozamykane.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Koronawirus uderzy w Warszawę. Miasto tnie wydatki, wstrzymuje inwestycje
  2. Starsza pani wyprowadziła psa przez balkon, ponieważ bała się koronawirusa. Mieszkała na piętrze, zaskakujące nagranie
  3. Czy w niedzielę sklepy będą otwarte? W jakich godzinach zrobimy zakupy? Odpowiadamy
  4. Podczas epidemii urodziły im się bliźniaki. Z tej okazji dali im takie imiona, że odbiera mowę
  5. Ratownicy pokazali, w jakich warunkach muszą prowadzić karetkę. Błagają kierowców o jedno
  6. Zamiast legowisk wybierają pudełka. Dlaczego koty siedzą w kartonach?

źródło: tvn24.pl

Poprzedni artykułZwierzakom podano szczepionkę na koronawirusa. Wiadomo już, jak wpłynęła na ich ciała
Następny artykułDom Agnieszki Woźniak-Starak to prawdziwy pałac. Wnętrza powalają, przepych i luksus aż biją po oczach
Redaktorka portalu Lelum.pl. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośniczka wszelakich podróży, kuchni włoskiej, kryminałów i astronomii. W wolnych chwilach z niecierpliwością planuje kolejne wyjazdy.