Zakupy stały się jednym z tematów wczorajszych obrad w sejmie. Politycy przez 11 godzin debatowali na temat czterech projektów dotyczących przepisów obowiązujących w dobie pandemii. Swoje projekty przedstawiły partie: KO, PiS, Lewica i PSL. Pod koniec obrad wśród ustalonych ustaw znalazł się przepis, który diametralnie zmienia kwestię wizyt w sklepach. 

Zakupy w dobie epidemii wiążą się z licznym restrykcjami. Wczoraj zmieniono jeden bardzo ważny przepis, który dodatkowo odmieni kwestie wizyt w sklepach. Jak bardzo duże są to zmiany? Możemy być pewni, że przepis intensywnie wpłynie na naszą codzienność.

Czy mogę zrobić zakupy bez maseczki?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, wszyscy Polacy są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Co za tym idzie, musimy dostosowywać się do przestrzegania przepisu także w sklepach i galeriach handlowych. W tej kwestii wielu posłów zauważało brak pewnych regulacji. 

Wczoraj po 11 godzinach obrad podjęto ważną decyzję dotyczącą wizyt w sklepach. Przyjęto projekt Lewicy, który zakładał, że sprzedawcy będą mieli prawo odmówić sprzedaży klientowi, który zasłaniania nosa i ust. Ten przepis rozwiąże wiele spornych kwestii i da większe możliwości pracownikom sklepów, którzy do tej pory na mocy prawnej nie mogli egzekwować noszenia maseczek.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Kwestie noszenia masek w miejscach publicznych są wciąż przedmiotem sporu. Wiele osób nie godzi się z tym przepisem i nie chce się do niego zastosować. Pierwszym z działań rządu jest zmiana rozporządzenia zasłaniania nosa i ust na ustawę, która będzie miała zupełnie inny wymiar prawny. Wzmocnienie praw sprzedawców będzie dodatkowym naciskiem na przestrzeganie przepisu, a zakupy będą robione przez klientów zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. 

Przypomnijmy, że nakaz zasłaniania nosa i ust od 10 października obowiązuje w strefie żółtej i czerwonej w każdej przestrzeni publicznej. Zasłanianie nosa i ust jest obowiązkowe, a zwolnione z niego są osoby posiadające stosowne zaświadczenie, potwierdzające problemy zdrowotne. 

Dziś rano odbędzie się głosowanie nad ostatecznym przyjęciem projektu. Zostanie także opublikowane sprawozdanie z działań sejmu. Politycy wczoraj zajmowali się kwestią wynagrodzenia lekarzy, którzy będą zmuszeni udać się na kwarantannę czy zmianie przepisów dotyczącej budowy szpitali polowych. 

  1. Będzie trzecia i czwarta fala koronawirusa? Słowa Morawieckiego nie pozostawiają wątpliwości
  2. Pilny komunikat dla Polaków. Zacznie się 1 listopada, trzeba wiedzieć
  3. Czy podatek od posiadania psa powinien być wyższy? Kwota ma wzrosnąć od przyszłego roku

Zakupy w epidemii: czy mogę wejść do sklepu bez maseczki?

Do sklepu nie można wejść bez maseczki. Zgodnie z rozporządzeniem Szefa Rady Ministrów i wytycznymi, do jakich musi dostosować się placówka handlowa, każdy klient, a także obsługa są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust. Jednak zakupy bez tego przepisu sprawiały do tej pory spory kłopot. Dla wielu sprzedawców problem stanowiła niemoc prawna.

Jeśli do sklepu wszedł klient, który nie zakrył nosa i ust, sprzedawca nie miał żadnych praw, by założenie maski od niego egzekwować. W momencie gdy projekt Lewicy wejdzie do ustawy i stanie się prawomocny, przepis zmieni diametralnie prawa sprzedawców. Zakupy zmienią się diametralnie. 

Ustawowy nakaz noszenia maski zdecydowanie zmienił stosunek Polaków do zasłaniania nosa i ust, premier w środę, zaznaczył, że wprowadzenie nakazu noszenia masek do ustawy było konieczną decyzją, którą w końcu należało podjąć, by nikt nie podważał prawomocności przepisu:

-To nie oznacza, że poprzednie regulacje były nieprawidłowe. Jest pewna hierarchia aktów prawnych. Ustawa jest ważniejsza niż rozporządzenie. Wpiszemy to i wszelkie wątpliwości zostaną dzięki temu usunięte – zapewnił Mateusz Morawiecki podczas wywiadu dla Polsatu.

 Od 17 października w sklepach obowiązują także dodatkowe przepisy inne dla każdej ze stref. W strefie czerwonej placówki handlowe są zobowiązane do zapewnienia przestrzeni klientom, czyli 15 metrów kwadratowych na 1 osobę. W strefie żółtej obowiązują jedynie znane nam zasady: dystans, dezynfekcja rąk i zasłanianie nosa i ust.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

ZAKUPY
Fot. Jakub Kaminski/East News, 

Rząd wprowadził także godziny dla seniorów, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00. W ten sposób starsze osoby mają zostać mniej narażone na możliwość zakażenia.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jej ciążą żył cały świat, nikt nie mógł uwierzyć. Jak niezwykła rodzina radzi sobie 23 lata później?
  2. Pilna wiadomość dla Polaków. Chodzi o podróże 1 listopada
  3. 4-letnia dziewczynka napisała list do nieba. Chciała upewnić się, że jej pies ma się dobrze, dostała odpowiedź
  4. Przemek: „Nienawidzę swojej żony. Czekam, aż dziecko podrośnie i chcę się rozwieść, jej zachowanie doprowadza mnie do szału”
  5. Jurek Owsiak przeżywa dramat, ma koronawirusa. Fani zdruzgotani, wystosował pilny apel
  6. Pawłowicz mówiła o „menelach, którzy ją zaatakowali”. Oni mają nagranie, jest w sieci
  7. Najczęściej popełniane błędy w pieczeniu ciast. Ich skutki są koszmarem, a tak łatwo ich uniknąć

Źródło: wiadomosci.interia.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl