Od soboty 28 listopada wszystkie Polki będą mogły wybrać się na przedświąteczne zakupy do galerii handlowych, ponieważ te ponownie zostaną otwarte. Jednak będzie nas obowiązywał najwyższy reżim sanitarny, w tym również limity osób. Z otwarcia wyłączone są sale zabaw przeznaczone dla dzieci — zakłada rozporządzenie przyjęte w czwartek przez Radę Ministrów w trybie obiegowym z autopoprawkami, jak podkreśla Onet.

Zakupy w galeriach handlowych będą możliwe już od najbliższej soboty, 28 listopada. Nadal jednak będą nas obowiązywały obostrzenia oraz reżim sanitarny. Nie obędzie się bez wprowadzenia limitu osób.

Zakupy: galerie handlowe otwarte. Jaki limit osób?

Limit osób obowiązujący w galeriach handlowych od soboty 28 listopada zakłada maksymalnie jedną osobę na 15 mkw. Podobne restrykcje możemy znaleźć już we wcześniejszych rozporządzeniach.

— Zasadniczo projektowane rozporządzenie powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii — czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia, które znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów.

Wskazano w nim, że utrzymująca się wysoka liczba dziennych zakażeń SARS-CoV-2 nie pozwala na daleko idące znoszenie obostrzeń. Dlatego zdecydowano się tylko na tymczasowe otwarcie galerii.

Przewiduje się, że wszystkie zmiany i ograniczenia będą obowiązywać do 27 grudnia 2020 r. Do tego czasu rząd ma podjąć decyzje o ich ewentualnym utrzymaniu lub zmiany.

O planowanych reformach w restrykcjach mówił już w ubiegłą sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na konferencji prasowej. Podkreślał, że bardzo ważne jest zachowanie reżimu sanitarnego we wszystkich placówkach handlowych.

— Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać, ale w najwyższym reżimie sanitarnym. To ważne żeby utrzymać w ryzach przyrost zakażeń. Ważna jest dyscyplina każdego sklepu, bo jeżeli sklepy nie będą przestrzegały restrykcji, będą zamykane — powiedział.

Przypomnijmy, że galerie handlowe zostały zamknięte na początku listopada. Rząd zezwolił na działanie m.in. sklepów spożywczych, drogerii, aptek czy lokali usługowych.

  1. Już są, długo wyczekiwane hity od dziś w Pepco. Za mniej niż 10 złotych kupisz świąteczne ozdoby
  2. Policja w mieszkaniu księdza znalazła kobietę. Więził ją przez 12 lat, druzgocące, w jakich warunkach żyła
  3. Uwaga, są nowe wytyczne dla żłobków i przedszkoli. Bardzo ważne zmiany, każdy rodzic powinien wiedzieć

Zrobimy zakupy w galeriach handlowych. Gastronomia, siłownie, kina nadal zamknięte

Z pewnością wiele z nas ucieszy się, że będziemy mogły kupić prezenty dla swoich najbliższych stacjonarnie w sklepie. Jednak jeśli marzy nam się trening na siłowni lub kolacja na miejscu, nadal jest to niemożliwe, ponieważ branża fitness, gastronomiczna oraz kulturalna nadal pozostaną zamknięte nie tylko w galeriach handlowych, lecz także w ogóle.

Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konferencji wspomniał, że rząd był nakłaniany przez przedstawicieli powyższych branż do tego, aby otworzyć również te placówki, które dzisiaj pozostają zamknięte. Jednak finalnie do tego nie doszło.

— Idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Poinformujemy przed świętami, co dalej — zaznaczył.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Niespodziewane wieści w sprawie Wigilii. Opublikowano rozporządzenie, dla warszawian to ważna informacja
  2. Pojawiło się ostrzeżenie. Od pierwszego „ataku zimy” dzielą nas godziny, Polacy powinni się przygotować
  3. Kąpał się, kiedy przyszedł do niego SMS. Żona zobaczyła wiadomość od kochanki, odpisała jej w mistrzowski sposób
  4. Maciej Stuhr przygarnął pod swój dach Czeczenkę z trójką dzieci. Fani zdębieli, kiedy ujawnił powód decyzji
  5. Leon Niemczyk nie żyje. Jego ostatnie chwile były wstrząsające, zmarł w samotności we własnym mieszkaniu
  6. Oni powiedzieli „dość”. Lista państw i marek, które nie sprzedają naturalnych futer
  7. Skandal na pogrzebie Diego Maradony. Jak oni mogli do tego dopuścić? Partnerka legendy zalała się łzami

Źródła: wiadomosci.onet.pl, tvn24.pl

 

Poprzedni artykułRząd przyjął rozporządzenie, w sprawie wigilii wszystko jest już jasne. Podano maksymalną liczbę osób, jaką możemy zaprosić
Następny artykułNagła wiadomość z Ministerstwa Rodziny. Jeśli planujesz mieć więcej niż jedno dziecko, możesz się bardzo zdziwić propozycją
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl