Zakupy w obliczu ogólnokrajowej kwarantanny uległy znaczącej zmianie. Wiele osób decyduje się na pozostanie w domach, a na zewnątrz wychodzi jedynie po niezbędne produkty czy leki. Kurierzy mają mnóstwo pracy, ponieważ zakupy przenoszą się do Internetu. Czy taka paczka jest bezpieczna? Odpowiada ekspert.

Wiele osób, aby nie narażać własnego zdrowia w sklepowych kolejkach, decyduje się na pozostanie w domu. Aby uzupełnić brakujące produkty, wybierają zakupy drogą internetową. Wszyscy zastanawiają się, czy paczka, która przeszła przez tyle rąk, jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo odbierać zamówienie i na co zwracać uwagę.

Koronawirus: zakupy online

Społeczna panika wywołana koronawirusem spowodowała chaos w supermarketach oraz na sklepowych półkach. Często brakuje najważniejszych środków higieny czy żywności o dłuższej dacie przydatności. Mimo że obywatele powinni zostać w domach, w sklepach tworzą się długie kolejki po towar. Aby wybrnąć z tej sytuacji, niektórzy decydują się na zakupy online.

Gdy wybuchła epidemia, wszyscy zastanawiali się, czy odbieranie dostaw i paczek z Chin jest bezpieczne. Badania wykazują, że wirus może przetrwać do 72 godzin na plastiku i stali nierdzewnej, a wiele paczek pakowanych jest w plastikowe folie.

Jego żywotność jest niższa w przypadku tektury, a najkrócej znika z powierzchni miedzianych, jak podaje National Geographic. Czy zatem zakupy przez Internet są groźne dla naszego zdrowia?

  1. 10 lat temu w „Milionerach” padła historyczna wygrana. Co dziś robi pierwszy zwycięzca miliona?
  2. Nowe informacje o córce Kasi Kowalskiej budzą lęk. Sytuacja jest dramatyczna
  3. Samotna mama piątki dzieci załamuje ręce, ma poważny problem. Poruszający apel

Zakupy przez internet: odbieranie paczki

Profesor Euan Tovey z Research Fellow in Medicine na University of Sydney zaleca, aby paczki odbierać w trybie tzw. bezkontaktowym i przy przekazywaniu zamówienia trzymać się z dala od kuriera, jak podaje National Geographic. Opakowanie można przemyć środkiem dezynfekującym, a po odbiorze dokładnie umyć ręce. Jeżeli nie jest to pilna przesyłka, dla bezpieczeństwa warto poddać ją dwudniowej kwarantannie.

Istnieje możliwość, że paczka może być zakażone wirusem przez pojedyncze osoby, przez które przechodzi przesyłka, w przypadku kichania czy kaszlu. 

Myślę, że ryzyko infekcji jest bardzo niskie, ponieważ, jak wykazały badania New England Journal of Medicine, czas przeżycia wirusa na tekturze wynosi około jednego dnia – wyjaśnia profesor.

Ekspert zaleca również, aby ze względu na żywotność koronawirusa na plastiku, ograniczyć dzielenie się z bliskimi smartfonem.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

zakupy
fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.03.2020

Mimo zaleceń władz, przez koronawirusa w sklepach tworzą się kolejki.

zakupy
fot. pexels.com / Anna Shvets

Wiele osób decyduje się na zakupy w trybie online.

zakupy
Fot. @rosebox, unsplash

Paczkę najlepiej odbierać w trybie bezkontaktowym, a najbezpieczniej poddać ją dwudniowej kwarantannie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pożar domu letniskowego, strażacy znaleźli zwłoki mężczyzny. Sprawą zajmie się prokuratura
  2. Genialna zabawa Martyny Wojciechowskiej. Internauci wygrali, szczęka opada do samej ziemi
  3. Jakie jedzenie wspomaga odporność? Naukowcy zabrali głos, cenne wskazówki
  4. Radosław pokazał, co Małgorzata Rozenek robi w ciąży. Fani od razu zadali mu jedno pytanie
  5. Ministerstwo Zdrowia podało smutną informację. Zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem
  6. Skrajna nieodpowiedzialność, urządzili chrzciny na 20 osób. Zostali surowo ukarani wysokim mandatem

źródło: geographic.pl

Redaktorka Lelum.pl. Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Swoje życie postanowiła związać z dziennikarstwem i muzyką. W wolnych chwilach ćwiczy jogę, chodzi na festiwale filmowe i tworzy poezję.